«Խուճապի առիթ չկա». առողջապահության մասնագետները խորհրդակցություն են անցկացրել
A/H1N1/ («խոզի գրիպ») վարակի տարածումը մեր երկրում կանխելու խնդրով զբաղվող բոլոր մասնագետները առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանի կողմից նախօրեին երեկոյան ԱՆ-ում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ հանձնարարականներ են ստացել:
Հիշեցնենք, որ նախարարությունում այս վարակի դեմ պայքարի համար ստեղծվել էր միջգերատեսչական շտաբ, որը համակարգում է ԱՆ փոխնախարար Հայկ Դարբինյանը: Առողջապահության պատասխանատուները բազմիցս հայտարարել են, որ և Զվարթնոց, և Շիրակ օդանավակայններում արտերկրից ժամանող մարդկանց պարտադիր ստուգման են ենթարկում` ջերմություն չափող սարքերի միջոցով : Նույն գործընթացն է կատարվում նաև սահմանային հսկիչ կետերում:
Այս տարվա սկզբից «խոզի գրիպը» անկանխատեսելի վնաս հասցրեց աշխարհի շատ երկրների` գրանցվեցին մարդկային մահեր:
Մասնագետների խոսքով, մարդկանց մոտ այդ հիվանդության ախտանշանները նույնն են, ինչ սեզոնային գրիպի դեպքում է` բարձր ջերմություն, ընդհանուր թուլություն, ախորժակի բացակայություն և հազ: Որոշ հիվանդների մոտ` քթից արտադրություն, կոկորդի ցավ, սրտխառնոց, փսխում ու լուծ:
Հայաստանում գրիպ հայտնաբերված երեք մարդկանց մոտ վարակի առկայության վերջնական եզրակացությունը պետք է ստացվի Լոնդոնից. վարակված անձնանց անալիզներն ուղարկվել են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության լաբորատորիա` հաստատման կամ չհաստատման:
Ինչևէ, Առողջապահության նախարարության հիգիենիկ հակահամաճարակային տեսչության մասնագետ Լիանա Թորոսյանը Panorama.am-ին ասաց, որ պետք չէ խուճապի մատնվել: Մարդկանց նույն խորհուրդը տվեց նաև «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցի տնօրեն, գլխավոր ինֆեկցիոնիստ Արա Ասոյանը:
«Խուճապի առիթ չկա, հարկավոր չի, որ մարդիկ վախենան, գնան դեղատներից ողջ դեղերը առնեն», նկատեց նա:
Այս վարակի դեմ առայժմ պայքարող միակ դեղաիջոցը «Տամիֆլյուն» է, որից Հանրապետությունում այս պահին կա միայն տասը հազար մարդու համար: Շուտով մեկնարկող պատվաստումների ժամանակ առաջնային պատվաստում կստանան ռիսկի խմբի մարդիկ` բուժաշխատողները:

Минздрав Армении советует не впадать в панику: специалисты сферы провели совещание
Министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян провел накануне совещание по вопросу пресечения распространения в стране гриппа A/H1N1. Все специалисты сферы получили поручения.
Напомним, что в целях борьбы с этим вирусом в Министерстве здравоохранения был создан оперативный штаб, деятельность которого координирует заместитель министра здравоохранения Айк Дарбинян. Ответственные за сферу много раз заявляли, что всех прибывающих в аэропорты «Звартноц» и «Ширак» обследуют посредством специальных термометров. Ту же процедуру люди проходят на контрольно-пограничных пунктах.
С начала этого года «свиной грипп» нанес беспрецедентный ущерб многим странам мира, были многочисленные жертвы.
По словам специалистов, симптомы этого вируса у людей бывают те же, что и при сезонном гриппе: высокая температура, слабость, отсутствие аппетита и кашель. У некоторых больных бывает также насморк, боль в горле, тошнота, рвота и расстройство желудка.
Окончательное заключение по обнаруженному у трех человек в Армении вирусу будет получено из Лондона. Анализы трех зараженных отправлены в находящуюся в Лондоне лабораторию Всемирной организации здравоохранения для подтверждения или опровержения наличия заболевания.
Главный специалист гигиенической и противоэпидемиологической инспекции Минздрава Армении Лиана Торосян в беседе с корреспондентом Panorama.am посоветовала не впадать в панику. То же самое сказал главный инфекционист страны Ара Асоян. «Повода для паники нет, людям не надо бояться и скупать в аптеках все лекарства», - заметил он.
Единственное лекарство против этого вируса пока только «Тамифлю», запасов которого на данный момент в Армении хватит только на 10 тысяч человек. Вскоре начнется вакцинация против пандемического гриппа, и в первую очередь ее получат медработники, считающиеся группой риска.