Շվեյցարիայում անցկացված Ադրբեջանի մշակույթի օրերին, որի բացմանը մասնակցել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, այլընտրանքային գրականության ու քննադատական տեսակետների առկայությունն իրարանցում է առաջացրել:
Փառատոնի շրջանակում անցկացված սեմինարներից մեկում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգային խմբի նախկին համազեկուցող Անդրեաս Գրոսը հանդես է եկել «Նավթով հարուստ, ժողովրդավարությամբ աղքատ Ադրբեջանը» զեկույցով:
Բացի այդ, միջոցառման կազմակերպիչներից` Շվեյցարիայի Culturescape կազմակերպությունն, Ադրբեջանի մշակույթի մասին հավաքածու է հրատարակել, որի մեջ ներառվել են ազատ մտածողության համար ձերբակալված մի քանի լրագրողների, պաշտոնական քաղաքականության հետ չհաշտվող գրողների և ժողովրդավարության պակասն ու անհատի պաշտամունքն Ադրբեջանում քննադատողների ստեղծագործությունները:
Այդ ամենը փառատոնի համակազմակերպիչներ Culturescape-ի և Ադրբեջանի մշակույթի ու զբոսաշրջության նախարարության միջև լարվածության պատճառ է դարձել:
Culturescape-ի ղեկավար Յուրիան Կոյմանը «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության թղթակցին ասել է, որ Շվեյցարիայի եւ Ադրբեջանի մշակույթներն ամբողջությամբ տարբեր են իրարից, և դա է պատճառը, որ փառատոնում ազատամիտ ադրբեջանցի գրողների ստեղծագործությունների թարգմանաբար ներկայացումը առաջացրել է Ադրբեջանի պաշտոնական շրջանակների դժգոհությունը:
«Շվեյցարիան ժողովրդական հանրապետություն է: Այստեղ նախագահը նշանակվում է մեկ տարի ժամկետով: Որոշումների ընդունման մեխանիզմները երկու երկրներում խիստ տարբերվում են»,- ասել է Յուրիան Կոյմանը:

Azerbaijan’s culture days in Switzerland, where various observations on alternative literature and criticism were made created deep panic. Note that Azerbaijan’s President Ilham Aliev also attended the opening ceremony of the festival.
During a seminar held in the framework of the festival, PACE Monitoring Group former co-rapporteur Andreas Gross made a speech on “Azerbaijan which is rich in oil but poor in democracy.”
Swiss Culturescape organization published culture collection of Azerbaijan covering those reporters who have been arrested for their free way of thinking, those writers who protested against the state rule, etc.
This dispute between Culturescape and Azerbaijan’s Ministry of culture and tourism created serious tension. It was said that Swiss and Azerbaijani culture seriously differ from each other which is the basic ground for dissatisfaction.
“Switzerland is a democratic country. The president here is elected for one year and the mechanisms of adopting decisions differ in two states,” Culturescape director told “Radio Liberty” Azerbaijan.