Այսօր «Այբ» կրթական հիմնադրամը Երևանի չորս դպրոներում անցկացնում է «Ռուսական արջուկ» («Русский медвежонок») փորձնական մրցույթը, որը աշակերտների համար նախատեսված ռուսերեն լեզվի միջազգային հետաքրքրաշարժ մրցույթ է:
«Այբ»-ը այս նախաձեռնությունն իրականացնում է Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանությանն առընթեր «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» ներկայացուցչության հետ համագործակցության շրջանակներում: Այս տարի մրցույթին կմասնակցեն Վ. Մայակովսկու անվ. թիվ 7, Ա. Չեխովի անվ. թիվ 55, Ս. Շահմուրադյանի անվ. թիվ 85, ՌԴ-ի Պաշտպանության նախարարության թիվ 21 միջնակարգ դպրոցներից ավելի քան 250 երեխա: 2010 թվականի նոյեմբերին մրցույթը կիրականացվի Հայաստանի բոլոր հետաքրքրված դպրոցներում:
Ըստ հիմնադրամի հաղորդագրության, «Ռուսականարջուկ. լեզվաբանությունը բոլորի համար» մրցույթը «Կենգուրու. մաթեմատիկան բոլորի համար» միջազգային հանրաճանաչ ու սիրված մրցույթի փոքր եղբայրն է:
Հիշեցնենք, որ «Այբե հիմնադրամը 2009 թվականին Հայաստանում առաջին անգամ պաշտոնապես անցկացրեց «Կենգուրուն», որն ունեցավ աննախադեպ թվով մասնակիցներ` 30.567, զարկ տալով Հայաստանում նոր մանկական մաթեմատիկական շարժմանը: Իսկ հաղթողները մեկնեցին Ռումինիա` ներկայացնելու Հայաստանը միջազգային ամառային ճամբարում: Ի դեպ, «Կենգուրու-2010»-ի խնդիրներն արդեն պատրաստ են, և հաջորդ տարվա մարտի 18-ին, ինչպես և այսուհետ ամեն տարի, հայ երեխաները կրկին կմիավորվեն` հանուն գիտության:
«Այբ» կրթական հիմնադրամը նախատեսում է ընդլայնել դպրոցական մրցույթների ցանկը` ներմուծելով Հայաստան միջազգային այլ մրցույթներ բնագիտական առարկաներից և լեզուներից:

В Ереване состоится школьный конкурс по русскому языку “Русский медвежонок”
Образовательный фонд “Айб” проведет сегодня в четырех школах Еревана экспериментальный конкурс “Русский медвежонок”, который является интересным международным конкурсом по русскому языку. Фонд “Айб” осуществляет эту инициативу совместно с представительством “Россотрудничество” при посольстве РФ в Армении. Глава представительства Виктор Кривопусков примет участие в открытии конкурса.
Как сообщает пресс-служба фонда, в конкурсе примут участие 250 учеников школы N7 им. Маяковского, школы N55 им. Чехова, школы N85 им. Шахмурадяна и школы N21 министерства oбороны РФ. В 2010 году конкурс будет проведен во всех заинтересованных школах республики.
Конкурс “Русский медведь: лингвистика для всех” является младшим братом международного конкурса “Кенгуру: математика для всех”. Напомним, что фонд “Айб” в 2009 году впервые официально провел в Армении конкурс “Кенгуру”, в котором приняло участие беспрецедентное количество учеников – 30 567. Победители конкурса отправились в Румынию в летний лагерь. Программа “Кенгуру -2010” уже готова, и 18 марта следующего года армянские школьники вновь объединятся во имя науки.
Образовательный фонд “Айб” планирует расширить список международных школьных конкурсов в Армении и проводить также конкурсы по естественным наукам и языкам.