Հայաստանում հազար երեխայից 23-ը չի ապրում մինչև հինգ տարի: Այս ցուցանիշը զետեղված է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հրապարակած տարեկան զեկույցում: ԱՊՀ անդամ երկրներից Ռուսաստանում այդ թիվը 13 է, Ուկրաինայում՝ 16, Մոլդովայում՝ 17, Ղազախստանում ու Վրաստանում՝ 30, Ադրբեջանում՝ 36, Ղրղզստանում ու Ուզբեկստանում՝ 38, Թուրքմենստանում՝ 48, Տաջիկստանում՝ 64:
Զեկույցի համաձայն, ողջ աշխարհում 1000 երեխայից մինչև հինգ տարեկան մահանում են 65-ը: Յունիսեֆ-ի տեղեկացմամբ, այսօր աշխարհում մինչև հինգ տարեկան երեխաների թիվը 634 մլն 631 հազար է:
Այս ցուցանիշով առաջատարը շարունակում է մնալ Աֆրիկան, որտեղ մինչև հինգ տարեկան 1000 երեխայից մահանում է 132: Այս առումով վիճակը կարելի է բավարար համարել արդյունաբերական զարգացած երկրներում՝ Եվրամիություն, Նորվեգիա, Շվեյցարիա, ԱՄՆ, Կանադա, Ճապոնիա, Ավստրալիա, Նոր Զելանդիա:
Մանկական մահացության ամենացածր մակարդակը գրանցվել է Լիխտենշտեյնում և Սան-Մարինոյում, որտեղ 1000 երեխայից մահանում են երկուսը: ԱՄՆ-ում այդ ցուցանիշն ութն է:
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի փորձագետները եկել են եզրակացության, որ վերջին 20 տարվա ընթացքում մանկամահացության մակարդակը նվազել է: Եթե 1990 թվականին մինչև հինգ տարեկան երեխաների 9 տոկոսն էին մահանում, ապա այսօր այդ թիվը 6.5 տոկոսն է:

UNICEF: 23 ребенка из тысячи родившихся живыми не доживают в Армении до пяти лет
Двадцать три ребенка из тысячи родившихся живыми не доживают в Армении до пяти лет, сообщается в докладе Детского фонда ООН (UNICEF).
В России и Белоруссии этот показатель составляет 13, в Украине - 16, Молдавии - 17, Казахстане и Грузии - 30, Азербайджан - 36, Киргизия и Узбекистан - 38, Туркмения - 48, Таджикистан - 64.
Всего в мире, согласно докладу, из каждой тысячи до пяти лет умирают 65 детей. По наиболее свежим данным ЮНИСЕФ, которые приводятся в докладе - за 2008 год, на планете живет 634 млн. 31 тыс. детей в возрасте до пяти лет.
Печальное лидерство по показателю детской смертности сохраняет Африка, где до пяти лет не доживают 132 ребенка из тысячи родившихся. Наилучшее положение - в индустриально развитых странах (Евросоюз, Норвегия, Швейцария, США, Канада, Япония, Австралия и Новая Зеландия).
Наименьший уровень детской смертности на планете - в карликовых европейских государствах - Лихтенштейне и Сан-Марино - два ребенка на тысячу. Три ребенка до пяти лет из тысячи умирает в Швеции, Финляндии и Люксембурге, а также в Сингапуре.
В Соединенных Штатах из тысячи детей до пятилетнего возраста не доживают восемь. Примечательно, что США по этому показателю отстают от известной высокими достижениями в медицине Кубы, где уровень детской смертности составляет шесть на тысячу.
В целом эксперты ЮНИСЕФ констатируют, что за прошедшие почти два десятилетия уровень детской смертности сократился - в 1990 году до пяти лет не доживали 9% детей во всем мире, сейчас - 6,5%.