Թուրքիայում մոլեգնող Ա գրիպի համաճարակը հասել է մինչև անգամ այդ երկրի առողջապահության նախարարի ընտանիք: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Զաման» (Zaman) օրաթերթի էլ-կայքը:
Թուրքիայի առողջապահության նախարար Ռեջեփ Աքդաղը, խոսելով A H1N1 վիրուսի դեմ նախատեսված պատվաստանյութը երեխաներին ներարկելու անհրաժեշտության մասին, հայտնել է, որ իր չորս և քսանչորս տարեկան զավակները վարակվել են խոզագրիպի հարուցիչով, բայց կարողացել են հաղթահարել այն:
Նախարարը նաև նշել է, որ Ա գրիպի համաճարակն իր գագաթնակետին կհասնի դեկտեմբեր, հունվար ամիսներին, իսկ անկումը կսկսվի 2010 թվականի ապրիլին:

Эпидемия гриппа А, бушующая в Турции, добралась до семьи министра здравоохранения этой страны, сообщает газета Zaman.
Министр здравоохранения Реджеп Акдаг призвал население Турции к вакцинации, и заявил, что необходимо вакцинировать также детей. По его словам, его дети в возрасте 4 и 24 года также были вакцинированы, к сожалению, с опозданием. Болезнь уже настигла их. Но сейчас, по словам министра, жизни детей ничего не угрожает.
Министр здравоохранения Турции сообщил, что эпидемия гриппа достигнет пика в декабре-январе, а с апреля 2010 года начнется спад.
Число погибших от вируса A H1N1 в Турции достигло 74 человек.