Ցանկանում են ստեղծել ավագ դպրոց` ընտրովի աշակերտներով
Այսօր «Այբ» կրթական հիմնադրամը կազմակերպել էր «Ավագ դպրոց» թեմայով առաջին քննարկումը լրատվամիջոցների ներկայցուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգեբարձուների խորհրդի նախագահ Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը տեղեկացրեց, որ հիմնադրամը ձեռնամուխ է եղել իր կարևորագույն և խոշորածավալ նախագծերից մեկի`«Այբ կրթական հանգույց» ծրագրի իրագործմանը, որը կարող է հայկական ապագա դպրոցի նախատիպը հանդիսանալ: Նա նշել է, որ «Այբ կրթական հանգույց»-ը լինելու է Հայաստանում առաջին դպրոցական ավանն իր բոլոր առանցքային բաղադրիչներով` դպրոց, եկեղեցի, մեդիա արվեստների կենտրոն, մարզահամալիր, արվեստանոցներ, արհեստանոցներ, հանրակացարաններ և այգիներ: Արամյանի խոսքով` «Այբ»-ը նպատակ ունի ոչ միայն ստեղծել 21-րդ դարի չափանիշներին համահունչ դպրոց, այլև կրթությունը ինքնագիտակցող հասարակության միկրոմոդել կամ, այսպես կոչված, կրթող համայնք:
Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը ասաց նաև, որ «Այբ կրթական հանգույց»-ը կառուցվելու է Երևանում, Թբիլիսյան խճուղուն հարող 6.5 հա հողատարածքի վրա:
Դպրոցը նախատեսված է մոտ 800 աշակերտի համար և ունենալու է եռաստիճան համակարգ` տարրական, միջին և ավագ դպրոց: Ըստ Արամյանի` այդ հողատարածքը պետությունը խոստացել է անհատույց ամրագրել հիշյալ ծրագրին, որը, սակայն, իր վերջնական լուծումը չի ստացել, դրա համար սպասում են համապատասխան որոշման:
Նա հայտնեց, որ, նկատի ունենալով տնտեսական ճգնաժամը, ընտրվել է «Այբ կրթական հանգույց» ծրագրի իրականացման փուլային տարբերակը, քանի որ միանգամից ծրագիրն իրականացնելը մեծ ծախսերի հետ է կապված: Քահանայի տեղեկացմամբ` առաջին հերթին նախատեսվում է կառուցել երկու տարվա ընթացքում ավագ դպրոցը, որից անմիջապես դրանից հետո` միջին և տարրական դպրոցը:
Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանի խոսքերով, ավագ դպրոցի ընդունելությունը լինելու է մրցութային կարգով: Ավագ դպրոցում լինելու են տեխնոլոգիապես հագեցած դասասենյակներ, ժամանակակից լաբորատորիաներ, գրադարաններ
(գրքային, ձայնային, տեսաֆիլմեր և այլն), արվեստանոցներ, երաժշտական ստուդիաներ, ակումբներ, ցուցասրահներ, այգիներ, մարզական համալիր, մեդիա արվեստի կենտրոն ստուդիաներ: Ավագ դպրոցն ունենալու է նաև կարիերայի կենտրոն: Դպրոցում դասավանդվող առարկաները լինելու են պարտադիր և ընտրովի:
«Այբ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանն էլ ասաց, որ այդ ծրագիրը 10 տոկոսի չափով ֆինանսավորելու է պետությունը, իսկ մնացածը իրականացվելու է հանգանակությունների միջոցով:
«Նախատեսվում է նաև անկցակցել դրամահավաք, որպեսզի ավելի լայն շրջանակներ մասնակից դառնան այս ծրագրին: Արդեն կան սփյուռքահայ բարերաների հետ պայմանավորվածություններ, այն մասին, որ նրանք ֆինանասապես աջակցելու են այս ծրագրին»,- հավելեց նա:
Դավիթ Սահակյանն էլ տեղեկացրեց, որ այս ծրագիրը 47 մլն դոլար արժողությամբ ծրագիր է և ճգնաժամի պատճառով այն բաժանվել է երեք փուլի: Առաջին փուլը դպրոցի կառուցումն է:
«Այբ կրթական հանգույց» ծրագրի իրականացումից հետո կազմակերպված քննարկման ժամանակ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների կողմից բարձրացվեցին անհանգստացնող մի շարք հարցեր. օրինակ` այդ դպրոցի ստեղծումն արդյոք վտանգ չի պարունակում գյուղերի համար, քանի որ այնտեղի լավագույն երեխաները կցանկանան սովորել այդ դպրոցում: Դպրոցում երեխաների ընտրությունը կատարվելու է մրցութային կարգով, արդյոք վտանգ չկա, որ արդյունքում կունենանք ևս մի կղզիացած դպրոց, ինչպես Երևան քաղաքն է կղզիացած:
Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը, պատասխանելով բարձրացված հարցերին, նշեց, որ իրենք նպատակ չունեն գյուղերը լավագույն երեխաներից «բեռնաթափելու», սակայն հավելեց, որ կա նաև հարցի մյուս կողմը. կան երեխաներ, որոնք իրենց գիտելիքով շատ առաջ են իրենց հասակակիցներից, և իրենց դպրոցում ստացած գիտելիքով չեն բավարարվում, այդ դեպքում այս դպրոցն աջակցություն կլինի այդ երեխաներին:
Նա, անդրադառնալով դպրոցի կղզիացման վտանգին, ասաց, որ ի սկզբանե «Այբ» կրթական հիմնադրամն այնպիսի սկզբունքներ է որդեգրել, որ այժմ Հայաստանում մարզային և մայրաքաղաքի դպրոցներում ներկա հաստատություն են, քանի որ իրականացնում են բազմաթիվ նախագծեր:
«Մեր դպրոցը իր գործունեությամբ աջակցելու և օգնելու է շատ այլ դպրոցների, որպեսզի կրթության որակը Հայաստանում բարելավվի»,-հավելեց Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը:
Ըստ նրա` վերոնշյալ հայեցակարգը ձևավորման և զարգացման երկար ճանապարհ է անցել, կազմակերպվել են քննարկումներ և հանդիպումներ տարբեր կազմակերպությունների ու անհատների, մասնագիտական խմբերի և համայնքների ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև եղել են հանդիպումներ ԱՄՆ-ում, ՌԴ-ում և Եվրոպայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նշենք, որ «Ապագայի դպրոցի» ծրագիրը ներկայացվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին ` արժանանալով նրանց հավանությանը և աջակցելու պատրաստակամությանը:
Ի դեպ` այս տարի հիմնադրամը վերոնշյալ թեմայով քննարկում է կազմակերպելու նաև ճարտարապետների և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների ու մշակույթի գործիչների հետ:

Образовательный фонд “Айб” приступил к реализации в Армении своего крупнейшего проекта – к созданию образовательного узла “Айб”, который станет первым школьным городком Еревана со всеми инфраструктурами – школа, церковь, центр медиа-искусств, спортивный комплекс, мастерские, общежития и сады. Об этом сегодня во время круглого стола сообщил председатель совета попечителей фонда, архиерей Тер Месроп Арамян.
По его словам, фонд преследует цель не только создать школу, соответствующую требованиям 21 века, но и создать микромодель общества, осознающего необходимость образования или, так называемое, обучающее общество.
Тер Месроп сообщил, что узел будет построен на территории площадью 6.5 га рядом с Тбилисским шоссе Еревана. Школа будет рассчитана на 800 учеников, и будет иметь трехступенчатую структуру – начальная, средняя и старшая школы. По его словам, правительство обещало выделить им эту территорию безвозмездно, но окончательное решение пока не принято.
Председатель фонда сообщил, что из-за кризиса фонд выбрал поэтапный вариант реализации проекта образовательного узла, поскольку программа требует больших затрат. По его словам, в первую очередь в течение двух лет будет построена старшая школа, а начальная и младшая будут построены позднее.
Прием в старшую школу будет осуществляться на конкурсной основе. В старшей школе будут технологически оснащенные классы, современные лаборатории, библиотеки, видео и фонотеки, мастерские, музыкальные студии, клубы, выставочные залы, сады, спорткомплекс и пр. Старшая школа будет иметь также карьерный центр.
Исполнительный директор фонда Давид Саакян сообщил, что стоимость программы составляет $47 млн. 10% обещает выделить правительство Армении, остальные средства должны быть собраны путем пожертвований.
Заметим, что программа фонда “Айб” по созданию школы будущего одобрена президентом Сержем Саргсяном и премьер-министром Тиграном Саркисяном, и они выразили готовность содействовать программе.