Բժիշկները վախենում են գրիպի նոր վարակի հայտնաբերումից, ինչը կարող է առաջանալ A/H1N1-ի` խոզի գրիպի և H5N1-ի` թռչնագրիպի խաչասերումից: Մասնագետները ուշադրությամբ հետևում են բոլոր փոփոխություններին: Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ-նովոստի» գործակալությունը, այս մասին նշել է Ռուսաստանի գլխավոր համաճարակաբան Գենադի Օնիշենկոն:
«Մենք շատ ուշադիր ենք դրան հետևում»,- ասել է նա այսօրվա ասուլիսում` ավելացնելով, որ գրիպի վարակը շատ փոփոխական է:
Գ. Օնիշենկոն նշել է, որ A/H1N1-ն այսօրվա դրությամբ խոզի, մարդու ու թռչնի գրիպի խառնուրդ է:
«Н1N1–ի ու Н5N1-ի ունեցած հատկությունների միաձուլումը կարող է հանգեցնել ողբերգության, բայց դա, բարեբախտաբար, այժմ տեղի չի ունենում»,- ասել է Օնիշենկոն:
Նա նշել է, որ դեղամիջոցները, որոնք նշանակվում են А/Н1N1-ի դեպքում, բավականին արդյունավետ են պայքարում հիվանդության դեմ: Սակայն հիվանդությունն առավել բարդ ընթացք կստանա, եթե վարակով հիվանդանա ՄԻԱՎ վարակակիրը, քանի որ այդ մարդկանց օրգանիզմը թույլ է:

Doctors fear that a new flu virus might appear as a result of reassortment between the swine flu and bird flu viruses, Russia's chief sanitary official said on Monday, according to RIA Novosti.
"We have been monitoring it very closely," Gennady Onishchenko told journalists.
The H1N1 swine flu virus, which has sickened about half a million people worldwide with about 7,800 fatalities, is believed to have originated as a result of reassortment between the viruses of human flu, swine flu and bird flu.
The combination of H5N1 bird flu and H1N1 viruses could become a monstrous hybrid - a virus that combines high mortality rate of the former and ability to transmit efficiently among people of the latter.
The announcement followed media reports that doctors have registered a swine flu mutation, resistant to Tamiflu, a drug commonly used to treat the disease. AFP reported that in some cases the mutated virus also had an increased ability to attack lung tissue.