ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը այցելեց ադամանդագործներին
Այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը այցելեց Նոր Հաճնում գործող ադամանդի վերամշակման «Լորի» ընկերություն, նրան ընկերակցում էր նաև ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Տեղում ծանոթանալով ընկերության գործունելությանը` նախագահը քննարկեց մի շարք խնդիրներ:
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց.
«Ադամանդագործությունը այն ոլորտներից է, որտեղ սփյուռքահայ գործարարները հանդես գալիս ոչ թե հայրենասիրական մղումներից ելնելով, այլ որպես իրական ներդրողներ»:
«Երկու խնդիր լուծվեց նախագահի այցով. առաջինը նախագահը ծանոթացավ ոլորտի խնդիրներին, նաև կիսվեց իր հայեցակարգով: Եթե այդ հայեցակարգը ներդրվի, Հայաստանը շատ մեծ առաջընթաց կապրի ինչպես ադամանդագործության, այնպես էլ ոսկերչության բնագավառում: Ինչպես նաև նախագահը քննարկեց ներդրումային հնարավորությունները ընդլայնելու հարցը»,-հավելեց Ն. Երիցյանը:
Նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ «Լորի» ընկերության համասեփականատերեր` Վարդգես Քնաջյանը և Շահե Ասլայանը ներկայացրին հնդկական խոշոր ներդրող «Ֆրստ ուան» (First one), ընկերությունը:
Ընկերությունն աշխարհում հայտնի է որպես ոսկերչության բնագավառում մեծ ներդող, վերջինս մեծ շուկաների է տիրապետում թե' Եվրոպայում, թե' ԱՄՆ-ում: Որքա՞ն է լինելու այս ընկերության կատարած ներդրումների ծավալները, հարցին Ն. Երիցյանը պատասխանեց, որ խոսքը գնում է մի քանի 10-յակ միլիոն դոլարների` պետական և մասնավոր ներդրումների մասին: Ստեղծվելու են նոր` ևս մի քանի 100 աշխատատեղեր:
Հիշեցնենք` «Լորի» ընկերությունը ստեղծվել է 1992թ.-ին, որտեղ աշխատում էին ընդամենը 20 հոգի, որը հետագայում վերաճել է 500 հոգանոց կոլեկտիվի: Վերջին ճգնաժամային տարում աշխատակիցները կրճատվել են հասնելով 300 հոգու:
«Արտադրական ծավալները կազմել են տարեկան 35 մլն դոլար, մշակվել է 50 հազար կարատ ադամանդ: Այս տարի արտադրական ծավալները կազմել են 42 մլն դոլար, սակայն դա անցյալ տարվա ցուցանիշների համեմատ 10-15%-ով պակաս է, քանի որ մեր արտադրանքի 100%-ն էլ արտահանվում է, ընդ որում` 90%-ը ԱՄՆ, իսկ 10%-ը` Եվրոպա»,-ասաց ընկերության տնօրեն Իսահակ Աղաջանյանը:
Հումքը հիմնականում ստացվում է Բելգիայաից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից: Գործարանում միջին աշխատավարձը կազմում է 100 հազար դրամ: Ինչպես նկատեց ընկերության տնօրենը, հաջորդ տարվա համար նախատեսված է նոր ներդրումների և ՌԴ-ից սպասվող վարկերի հաշվին արտադրական ծավալները 30%-ով մեծացնել:

Индийская компания First one инвестирует средства в армянское предприятие “Лори”
Президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня компанию по обработке алмазов “Лори” в селе Нор-Ачин Котайкской области Армении. Его сопровождал в поездке министр экономики Армении Нерсес Ерицян.
Президент, ознакомившись с деятельностью предприятия, обсудил с представителями “Лори” ряд насущных проблем компании и отрасли.
Как сказал министр в беседе с журналистами, алмазное дело, это тот бизнес, куда представители армянской Диаспоры вкладывают деньги не из чувства патриотизма, а в качестве реальных инвесторов.
Он сообщил, что визит президента решил две проблемы. Во-первых, Серж Саргсян ознакомился с проблемами сферы, а также поделился своей концепцией развития отрасли.
“Если эта концепция будет внедрена, Армения достигнет прогресса как в сфере производства бриллиантов, так и в ювелирном деле. Во-вторых, президент обсудил возможности привлечения новых инвестиций”, - сказал Н. Ерицян.
Как сообщил министр экономики, во время встречи с президентом РА совладельцы компании Вардкес Кнаджян и Шаге Асланян представили индийскую компанию First one, которая планирует инвестировать средства в армянское предприятие “Лори”.
Компания известна в мире как крупный инвестор в сфере ювелирного дела, она владеет крупными рынками в Европе и в США. Отвечая на вопрос, сколько планирует инвестировать индийская компания, Н. Ерицян заметил, что речь идет о десятках миллионов долларов, о государственных и частных инвестициях. Будет создано порядка 100 новых рабочих мест.
ООО “Лори” создано в 1992 году, в нем работало всего 20 человек, но с течением времени коллектив предприятия возрос до 500 человек. За последний кризисный год количество работников сокращено до 300.
“Производственные объемы компании составляют в среднем $35 млн. в год, было обработано 50 тысяч каратов бриллиантов. В текущем году производственные объемы составили $42 млн., но это на 10-15% меньше прошлогоднего показателя, поскольку 100% нашей продукции вывозится, при этом 90% экспортируется в США, а 10% - в Европу”, - сообщил журналистам Исаак Агаджанян.
По его словам, сырье завод получает из Бельгии, США и Канады. Средняя зарплата на заводе составляет 100 000 драмов. Как заметил директор компании, в следующем году ожидаются новые инвестиции, и за счет кредита РФ планируется увеличить объемы производства на 30%.