Չավեսը վերահսկողության տակ է վերցրել Վենեսուելայի բանկերը
Վենեսուելայի նախագահ Ուգո Չավեսը հրաման է տվել ստեղծել ֆինանսական հետախուզություն` երկրի բոլոր բանկերը ավելի լավ վերահսկելու նպատակով: Այսպիսի հայտարարությամբ նախագահը հանդես է եկել հինգշաբթի օրը` նախարարների խորհրդի նիստի ժամանակ:
Ռադիո արցազրույցի ժամանակ նախագահական Միրաֆլորես դղյակից Չավեսը հայտարարել է.
«Երկրի կառավարությունը որպես միջոց`ազգային բանկային համակարգի ամրապնդման և բնակչության վստահության մեծացման համար, կստեղծի ֆինանսական հետախուզության գերատեսչություն: Այս օրգանը կգործի որպես ռադար` (տեղորոշիչ կայան) ժամանակին վեր հանելու տարատեսակ ֆինանսական խախտումները»:
Վենեսուելայի ղեկավարն ընդգծել է, որ նոր պետական գերատեսչությունը «կգործի օպերատիվ` չսպասելով իրավիճակի վատթարացմանը»:
Բացի այդ, իր հարցազրույցում Չավեսը պատմել է 2 բանկերի ազգայնացման մասին` տալով կառավարությանը համապատսխան հրաման:
Վենեսուելայում այս բանկերը փակվել էին դեռ շաբաթվա սկզբում «կոպիտ խախտումներով և այնտեղ գտնվող պետական հիմնադրամների և միջոցների ոչ նպատակային օգտագործման պատճառով»:

Venezuela’s President Hugo Chavez said at a cabinet meeting on Thursday he ordered the government to reorganize the public banking sector, create a financial investigation agency and an early warning system to prevent banking problems in the future.
Chavez said he had ordered the nationalization of two more banks, shut down by his government to investigate alleged accounting irregularities.
The state closed four small private banks owned by a wealthy businessman and former government ally on Monday. Chavez said authorities were monitoring other banks closely for possible further intervention.