Դպրոցները, մանկապարտեզներն ու բուհերն անհապաղ պետք է փակվեն, գրիպը տարածվում է. Արա Ասոյան
Այս պահին Հայաստանում A/H1N1-ով (խոզի գրիպ) վարակվածների թիվը հասել է 30-ի: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ գլխավոր ինֆեկցիոնիստ Արա Ասոյանը ձեռնպահ մնաց գնահատել` ինչպիսին է հանրապետությունում գրիպի հետ կապված համաճարակային իրավիճակը: «Գրիպի համաճարակ է, ամբողջ աշխարհում էլ կա, հիմա էլ մեզ մոտ է», նկատեց ինֆեկցիոնիստը:
Նկատենք, որ մասնագետները բազմիցս են ասել, որ այսպես կոչված խոզի գրիպը սովորական գրիպն է ունի նույն ախտանշանները:
Այն, որ գրիպի համաճարակը շատ արագ է տարածվում, հաստատում են պոլիկլինիկաների տեղամասային թերապևտները: Մեզ հետ զրույցում պոլիկլինիկաներից մեկի մի տեղամասային թերապևտ տեղեկացրեց, որ օրական նրանք ունենում են 20-25 կանչ, ընդ որում` հիվանդների մեծ մասը երեխաներ են:
Ինչ վերաբերում է գրիպի հետևանքով օրերս արձանագրված մահվան երկու դեպքերին, Ասոյանն ասաց, որ նրանք մահացել են «գրիպի բարդություններից, դա եղել է նաև ամբողջ աշխարհում»:
Հաշվի առնելով այն, որ գրիպը տարածվում է արագ տեմպերով, Ասոյանը հանդես է գալիս կոչով` «Դպրոցները, մանկապարտեզները, բուհերը հրատապ պետք է փակվեն, գրիպը տարածվում է» : «Մեր նախարարը դրանով զբաղվում է, շուտով այդ մասին կլսեք», հավելեց նա:
Հիշեցնենք, որ խոզագրիպի հիմնական ախտանիշներն են` բարձր ջերմություն, գլխացավ, մկանային ցավ, հազ, անգինա, հնարավոր է նաև փսխում և ձիարեա (լուծ): Մարդկանց խորհուրդ է տրվում հաճախակի լվացվել օճառով, օգտագործել շատ հեղուկ, չհամբուրվել, չօգտագործել ուրիշի շրթներկը, բջջային հեռախոսը:

В Армении незамедлительно могут быть закрыты все школы, детсады и вузы. В стране распространяется грипп
13:56 05/12/2009
Главный инфекционист Армении Ара Асоян призвал незамедлительно закрыть все школы, детсады и вузы для предотвращения распространения эпидемии гриппа. “Министр здравоохранения сейчас обсуждает этот вопрос, скоро вы будете информированы об этом”, - сказал он в беседе с корреспондентом Panorama.am. По его словам, есть эпидемия гриппа, она есть во всем мире, а теперь она у нас.
То, что эпидемия гриппа распространяется очень быстро, подтверждают также терапевты поликлиник. Одна из участковых врачей сообщила Panorama.am, что они получают 20-25 вызовов в день, при этом большая часть больных – дети.
Что касается двух смертельных случаев от гриппа, зафиксированных на днях, Асоян заметил, что эти люди скончались от “осложнений вследствие гриппа, и это происходит во всем мире”.
Главный инфекционист сообщил, что количество зарегистрированных больных свиным гриппом на сегодня составляет 30 человек. Заметим, что специалисты не раз отмечали, что так называемый свиной грипп – это обычный грипп и имеет те же симптомы.
Напомним, что основные симптомы свиного гриппа – высокая температура, головная боль, мышечная боль, кашель, ангина, возможны также тошнота и диарея. Врачи советуют чаще мыть руки с мылом, употреблять много жидкости, не целоваться со всеми по поводу и без повода, не пользоваться чужой косметикой и мобильными телефонами. Врачи советуют также при появлении первых симптомов немедленно обращаться к специалистам.