ԵՄ-ն Հայաստանին կհատկացնի 100 մլն. եվրո մակրոտնտեսական օգնություն
ԵՄ որոշում է ընդունել Հայաստանին հատկացնել 100 մլն. եվրո մակրոտնտեսական օգնություն (35 մլն. եվրո դրամաշնորհ և 65 մնլ. եվրո վարկ), տեղեկացնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից: Այդ մասին հայտնի է դարձել Բրյուսելում նախօրեին կայացած ԵՄ Խորհրդի Քաղաքական և անվտանգության հարցերով կոմիտեի (Political and Security Committee) տրոյկայի մակարդակով Հայաստան-ԵՄ քաղաքական խորհրդակցությունների ժամանակ:
Տեղեկացնում են նաև, որ առաջին հատկացումներն իրականցնելու համար 2010-ի փետրվարին Հայաստան կժամանի ԵՀ առաքելությունը, որը կքննարկի փոխըմբռման հուշագրի կնքման հարցը:
Նշվում է, որ հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Ավետ Ադոնցը, ԵՄ-ի պատվիրակությունը` ԵՄ նախագահությունը ներկայացնող, Քաղաքական և Անվտանգության Կոմիտեում Շվեդիայի դեսպան Օլոֆ Սկուգը:
Խորհրդակցության ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանի և Եվրոպական Միության քաղաքական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Հայաստանի ներքին զարգացումները քննարկելիս անդրադարձ է կատարվել համաշխարհային տնտեսական և ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցությանը Հայաստանի տնտեսության վրա և դրա հետևանքների մեղմելուն ուղղված ՀՀ կառավարության ջանքերին:

Евросоюз выделит Армении макроэкономическую помощь в размере 100 млн. евро
Евросоюз принял решение выделить Армении макроэкономическую помощь в размере 100 млн. евро (35 млн. евро – в виде гранта, 65 млн. евро – в виде кредита), сообщает пресс-служба министерства иностранных дел Армении. Об этом стало известно в ходе состоявшихся накануне политических консультаций Армения – Комитет ЕС по вопросам политики и безопасности (Political and Security Committee) на уровне Тройки.
Согласно источнику, для предоставления первого транша в феврале 2010 года в Армению прибудет миссия Еврокомиссии, которая обсудит вопрос подписания меморандума взаимопонимания.
Армянскую делегацию во время консультаций возглавил глава постоянного представительства Армении в ЕС, посол Авет Адонц, а делегацию ЕС – представитель президиума ЕС, посол Швеции в Комитете по вопросам политики и безопасности Олоф Скуз.
В ходе консультации стороны обсудили вопросы, связанные с политическим сотрудничеством Армении и ЕС. При обсуждении внутренних процессов Армении стороны рассмотрели влияние мирового экономического кризиса на экономику Армении и усилия правительства нашей страны по смягчению последствий кризиса.