ԵՄ-ն Հայաստանին կհատկացնի 100 մլն. եվրո մակրոտնտեսական օգնություն
ԵՄ որոշում է ընդունել Հայաստանին հատկացնել 100 մլն. եվրո մակրոտնտեսական օգնություն (35 մլն. եվրո դրամաշնորհ և 65 մնլ. եվրո վարկ), տեղեկացնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից: Այդ մասին հայտնի է դարձել Բրյուսելում նախօրեին կայացած ԵՄ Խորհրդի Քաղաքական և անվտանգության հարցերով կոմիտեի (Political and Security Committee) տրոյկայի մակարդակով Հայաստան-ԵՄ քաղաքական խորհրդակցությունների ժամանակ:
Տեղեկացնում են նաև, որ առաջին հատկացումներն իրականցնելու համար 2010-ի փետրվարին Հայաստան կժամանի ԵՀ առաքելությունը, որը կքննարկի փոխըմբռման հուշագրի կնքման հարցը:
Նշվում է, որ հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Ավետ Ադոնցը, ԵՄ-ի պատվիրակությունը` ԵՄ նախագահությունը ներկայացնող, Քաղաքական և Անվտանգության Կոմիտեում Շվեդիայի դեսպան Օլոֆ Սկուգը:
Խորհրդակցության ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանի և Եվրոպական Միության քաղաքական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Հայաստանի ներքին զարգացումները քննարկելիս անդրադարձ է կատարվել համաշխարհային տնտեսական և ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցությանը Հայաստանի տնտեսության վրա և դրա հետևանքների մեղմելուն ուղղված ՀՀ կառավարության ջանքերին:

EU decided to allocate €100mln. macroeconomic assistance (€35mln. - grant, €65mln. - loan) to Armenia, this was stated at Armenia-EU political consultations of the EU Political and Security Committee, held in Brussels Wednesday, MFA reported.
EU delegation will visit Armenia in February, 2010 to discuss signing of the memorandum of understanding.
Armenian delegation was chaired by the Head of Armenian Mission to the EU, Ambassador Avet Adonts, the EU delegation was headed by Swedish Ambassador to Political and Security Committee Olof Skoog.
In the course of consultations, the sides discussed issues on Armenia-EU political cooperation. The delegations also touched upon Armenia’s domestic political situation, global crisis impact on country’s economy and government’s efforts to overcome its impacts.