ՀՀ ֆինանսների նախարարը  կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական համագործակցության Հակաճգնաժամային հիմնադրամի խորհրդի առաջին նիստին
11:28 21/12/2009
ՀՀ ֆինանսների նախարարը կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական համագործակցության Հակաճգնաժամային հիմնադրամի խորհրդի առաջին նիստին
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանն այսօր կմասնակցի Մոսկվայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական համագործակցության Հակաճգնաժամային հիմնադրամի խորհրդի առաջին նիստին: Այս մասին հայտնում են ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժին
Եվրասիական տնտեսական համագործակցության Հակաճգնաժամային հիմնադրամի ստեղծման համաձայնագիրը ստորագրվել է այս տարվա հունիսի 9-ին` Մոսկվայում` անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարների կողմից: Հիմնադրամի կանոնադրական կապիտալը կկազմի մինչև 10 մլրդ դոլար, որից Ռուսաստանի բաժինը կկազմի 7,5 մլրդ դոլար, Ղազախստանինը` 1 մլրդ դոլար , Բելառուսինը` 10 մլն դոլար, իսկ մյուս երկրներինը, այդ թվում նաև Հայաստանի մասնաբաժինը կկազմի 1 մլն դոլար: Հայաստանն արդեն իսկ դեկտեմբերի 17-ին փոխանցել է գումարի 10 տոկոսը, իսկ մնացած 90 տոկոսը` համաձայն հիմնադրամի ստեղծման պայմանագրի, փոխանցվելու է մուրհակի տեսքով:
Այսօր կայանալիք նիստի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել և հաստատել հիմնադրամի 2010թ հործունեությանն առնչվող մի շարք փաստաթղթեր, մասնավորապես նախատեսվում է հաստատել Հակաճգնաժամային հիմնադրամի փորձագիտական խորհրդի կանոնակարգը, կազմը, գումարների հատկացման կարգը և այլն:

Министр финансов Армении примет участие в первом заседании Совета Антикризисного фонда ЕврАзЭс
Министр финансов Армении Тигран Давтян примет сегодня участие в предстоящем в Москве первом заседании Совета Антикризисного фонда Евразийского экономического сотрудничества. Об этом сообщает пресс-служба министерства финансов Армении.
Соглашение о создании Антикризисного фонда евразийского экономического сотрудничества было подписано 9 января 2009 года в Москве главами правительств стран-членов ЕврАзЭс.
Уставной капитал фонда составит $10 млрд., из них доля России составит $7.5 млрд., Казахстана $1 млрд., Беларуси - $10 млн., доля остальных стран, в том числе и Армении, составит $1 млн. Армения уже 17 декабря перечислила 10% суммы, а остальные 90%, согласно договору о создании фонда, будут перечислены в виде векселя.
На сегодняшнем заседании планируется обсудить и утвердить ряд документов, касающихся деятельности фонда на 2010 год, в частности, планируется утвердить регламент, состав экспертного совета фонда и порядок предоставления средств.