Ս. Սարգսյան. ԵՊՀ-ն մեր ժողովրդի պարծանքն է, մեր գիտության, կրթության առաջատարը
Այսօր Երևանի պետական համալսարանի գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ Երևանի պետական համալսարանի խորհրդի նիստը:
Նիստում բացման ելույթով հանդես եկավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նա նշեց, որ ավարտին է մոտենում 2009 թվականը և ձևավորված ավանդույթի համաձայն,   անց է կացվում ԵՊՀ-ի խորհրդի  վերջին նիստը, որի նպատակն է  ամփոփել  տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքները, նշել`  հաջողություններն ու բացթողումները:
Ս. Սարգսյանը նշեց, որ նախորդ նիստից հետո կյանքից հեռացել են խորհրդի երկու անդամներ` ԳԱԱ ակադեմիկոս, պրոֆեսոր Աիդա Ավետիսյանը և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանապետի տեղակալ Գևորգ Մհերյանը: Նախագահի առաջարկով մեկ րոպե լռությամբ հարգվեց նրանց հիշատակը:
Ս. Սարգսյանը նշեց, որ այս տարին հոբելյանական էր բոլորի համար`«լրացավ մեր համալսարանի 90-ամյակը»:
«Ասում եմ մեր, քանի որ Երևանի պետական համալսարանը մեր ժողովրդի պարծանքն է, մեր գիտության, կրթության առաջատարը, որը 90 տարիների ընթացքում տվել է 100 հազարից ավելի շրջանավարտ: ԵՊՀ-ի շրջանավարտները և դասախոսները միշտ էլ հանդիսացել են թե Հայաստանի Հանրապետությունում, թե Հայաստանի Սովետական Սոցիալիստական հանրապետությունում գիտության նոր ճյուղերի հիմնադիրներ և զարգացնողներ, ընդհանրապես, հսկայական դերակատարություն են ունեցել մեր ժողովրդի զարգացման գործում: Կարծում եմ` մեր բոլորիս խնդիրն է այս ավանդույթները փայփայել, պահել և զարգացնել` ի փառս մեր ժողովրդի, հանուն մեր պետության»,- ասաց նախագաը:
Նա նշեց, որ այսօրվա խորհրդի նիստին 70 գործընկերներից մասնակցում է 60-ը, ինչը իրավունք է տալիս սկսելու աշխատանքները: Խորհրդի օրակարգում ընդգրկված էր 5 հարց:
Օրակարգի առաջին հարցը զեկուցեց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Նա ներկայացրեց հաշվետություն ԵՊՀ 2008-2009 ուսումնական տարվա գործունեության վերաբերյալ:

Ереванский государственный университет является гордостью нашего народа, нашей науки, авангардом образования, заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян, открывая итоговое заседание ученого совета ЕГУ, председателем которого он является. Президент заметил, что уходящий год был юбилейным, поскольку университет справил свое 90-летие.
“Выпускники и преподаватели ЕГУ всегда были основателями новых научных направлений, вообще играли огромную роль в развитии нашего народа. Я думаю, наша задача – сохранить и развить эти традиции во благо нашего народа и государства”, - сказал президент.
Президент отметил, что сегодня в заседании ученого совета из 70-ичленов принимают участие 60, что дает право начать работу. В повестку заседания включены 5 вопросов.
Первый вопрос повестки – отчет ЕГУ о деятельности ЕГУ в 2008-2009 учебном году. Его зачитал ректор университета Арам Симонян.