Այսօրվա դրությամբ հանրապետությունում արձանագրվել է գրիպի A H1N1 վիրուսային վարակի լաբորատոր հաստատված 107 դեպք: Վերջին տեղեկատվության համաձայն, մահվան դեպքերը չեն ավելացել. գրանցվել է միայն 2 մահվան դեպք: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց առողջապահության նախարարի օգնական Շուշան Հունանյանը:
Ներկայումս հանրապետության բուժկանխարգելիչ կազմակերպություններում բուժվում է 11 հիվանդ: 94 հիվանդ արդեն առողջացել ու դուրս է գրվել:
Շ. Հունանյանը նշեց, որ ներկայումս հանրապետությունում շարունակվում է սուր շնչառական վիրուսային հիվանդությունների օրական մոնիտորինգը: Համաձայն վերջինիս, նշված հիվանդություններով հիվանդացությունն ունի նվազման միտում: Նվազում են նաև շտապ օգնության կանչերը:
Ի դեպ, նախարարությունում գործում է 2 թեժ գիծ, որոնցով քաղաքացիները կարող են գտնել հիվանդության հետ կապված իրենց հուզող հարցերի պատասխանները:

По данным на 26 декабря в Армении зарегистрировано 107 лабораторно подтвержденных случаев заболевания гриппом A H1N1. Об этом Panorama.am сообщила помощник министра здравоохранения Армении Шушан Унанян.
По ее словам, на сегодняшний день зарегистрировано только два смертных случая от “свиного гриппа”, эта статистика не претерпела изменений.
На данный момент в медицинских учреждениях страны лечение проходят 11 человек. 94 человека благополучно вылечились и выписались из больниц.
Ш.Унанян сообщила, что в республике продолжается ежедневный мониторинг острых респираторных вирусных заболеваний. Согласно мониторингу, наметилась тенденция сокращения случаев заболевания ОРВИ. Сократилось также количество вызовов скорой помощи.