Ուսումնական հաստատությունների երկրորդ կիսամյակի աշխատանքներում անհրաժեշտություն է առաջացել կատարել որոշակի փոփոխություններ
16:28 11/01/2010
Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում 2009 թվականի դեկտեմբերի 8-28-ը ներառյալ կրթական գործընթացի դադարեցման պատճառով անհրաժեշտություն է առաջացել ուսումնական հաստատությունների երկրորդ կիսամյակի աշխատանքներում կատարել որոշակի փոփոխություններ: Այս մասին տեղեկացանք ԿԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ըստ այդմ` երկրորդ կիսամյակի ուսումնական գործընթացը կազմակերպելիս դպրոցները պետք է առաջնորդվեն նաև կից աշխատակարգով:
1.Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների /անկախ կազմակերպական-իրավական ձևից/ բոլոր դասարաններում /սկսած առաջին դասարանից/ ուսումնական պարապմունքները սկսվում են 2010թ. հունվարի 11-ից:
2.Բոլոր դասարաններում /բացառությամբ առաջին դասարանի/ աշակերտների առաջին կիսամյակի կիսամյակային գնահատականները նշանակել համաձայն նախօրոք տրված «Մեթոդական ցուցումներ»-ի: Առաջին կիսամյակի վերջին օր համարել 2010թ. հունվարի 30-ը:
3.I դասարանցիների համար գարնանային արձակուրդ սահմանել 2010թ մարտի 22-ից 28-ը ներառյալ:
4.II դասարանցիների համար նախատեսված գարնանային արձակուրդների օրերը օգտագործել բաց թողնված դասաժամերը լրացնելու համար:
5.III-ից XI դասարանցիների համար նախատեսված գարնանային արձակուրդների օրերը օգտագործել բաց թողնված դասաժամերը մասամբ լրացնելու համար:
6.III-ից XI դասարաններում բաց թողնված դասաժամերի մնացած մասը լրացնել.
ա) 5-օրյա ուսումնական շաբաթով աշխատող հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները` շարժական դասացուցակով աշխատելով նաև շաբաթ օրերին:
բ) 6-օրյա ուսումնական շաբաթով աշխատող հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները` գործող դասացուցակում ավելացնելով լրացուցիչ ժամեր:

В график работ учебных заведений Армении вносятся изменения
В связи с карантином, объявленным в общеобразовательных учреждениях Армении с 8 по 28 декабря, возникла необходимость внести определенные изменения в график их работы. Об этом сообщает пресс-служба министерства образования и науки страны.
Согласно пресс-службе, при организации работ второго полугодия, общеобразовательные учреждения должны руководствоваться следующим:
1. Во всех общеобразовательных учреждениях Республики Армения (независимо от организационно-правовой формы) занятия второго полугодия начинаются с 11 января 2010 года.
2. Во всех классах (за исключением первого) отметки за первое полугодие ученикам должны быть выставлены согласно предварительно обнародованным “Методическим указаниям”. Последним днем первого полугодия считать 30 января 2010 года.
3. Для учеников первых классов весенние каникулы установить с 22 по 28 марта 2010 года включительно.
4. Для учеников вторых классов дни весенних каникул использовать для восполнения пропущенных уроков.
5. Для учеников III-XI классов весенние каникулы использовать для частичного восполнения пропущенных уроков.
6. Остальную часть пропущенных уроков в III-XI классах восполнить за счет: а) перехода на шестидневку в учебных заведениях с 5-дневным графиком занятий, б) за счет дополнительных часов в учебных заведениях с 6-дневным графиком занятий.