2010թ.-ից Ռուսաստանը չի ներկրելու ամերիկյան թռչնամիս, իսկ Հայաստանը՞
Երեկ «Վեդոմոստի» թերթը հրպարակել էր տեղեկատվություն այն մասին, որ հունվարի 1-ից ամերիկյան հավի բդերի ներկրումը Ռուսաստան արգելված է, քանի որ հավի բդերի մշակման ժամանակ կիրառված քլորի չափաբաժինը սահմանվածից բարձր է:
Ինչպիսի՞ իրավիճակ է Հայաստանում և ԱՊՀ-ում: Panorama.am-ի հարցադրմանը գյուղնախարարության Սննդամթերքի անվտանգության և անասնաբուժական պետական տեսչության սննդամթերքի անվտանգության բաժնի պետ բաժնի պետ Արթուր Վարժապետյանը պատասխանեց, որ ամանորին իրականացված վերահսկողությունը վտանգավոր և մտահոգիչ փաստեր չի վերհանել:
«Ինչ վերաբերում է Հայաստան ներկրվող հիմնականում բրազիլական հավի բդերին, մեր տեսչության կողմից իրականացված լաբորատոր ուսումնասիրությունները անվտանգության հետ կապված շեղումներ չեն գրանցել»,-հավելեց Ա. Վարժապետյանը:
Բացի այդ, վարչության պետը նկատեց, որ ժողովուրդը, եթե միջոցները թույլ են տալիս, նախընտրում է տեղական թռչնի միսը: Ոչ մի ահազանգ չկա նաև ԱՊՀ այլ պետություններից:
Ա. Վարժապետյանը նաև նշեց, որ ներկրվող թռչնի միսը մանրէազերծվելու նպատակով ենթարկվում է քիմիական փորձաքննության` քացախաթթվով և ֆորմալինով:
«Քանի որ կա ահազանգ Ռուսաստանից, ապա այսօրվանից սկսվելու է նաև քլորի փորձաքննություն»,-հավաստեց Ա. Վարժապետյանը:
Ռուսաստանում, ինչպես նշում են տեղական լրատվամիջոցները, համոզված են, որ այս գործողությունները չեն հանգեցնի տեղական թռչնամսի թանկացմանը, բացի այդ այն լիովին կբավարարի առկա պահանջարկը և դեֆիցիտ չի առաջանա: Կա նաև տեսակետ, որ վերջին շրջանում նմանօրինակ ստուգումների խստացումները պայմանավորված են տնտեսական գործոններով, քանի որ խթանում են տեղական արտադրանքի սպառմանը:

Мониторинг птичьего мяса в Армении не выявил ничего опасного для здоровья, но исследования продолжатся
Мониторинг импортируемого в Армению птичьего мяса, проведенный в праздничные дни, не выявил ничего опасного или вызывающего беспокойство. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил начальник отдела безопасности пищевых продуктов государственной инспекции по ветеринарии и безопасности продуктов питания Артур Варжапетян, отвечая на вопрос о том, какова ситуация в Армении с птичьим мясом в свете того, что Россия запретила ввоз «ножек Буша» из-за большого содержания хлора в них.
“В Армению в основном завозятся куриные ножки из Бразилии, и наши лабораторные исследования не выявили в них никаких нарушений для безопасности питания”, - сказал он.
Кроме того, начальник отдела заметил, что наши граждане, если позволяют средства, предпочитают птичье мясо местного производства. А.Варжапетян заметил, что вся импортируемая птица подвергается химическому анализу на предмет содержания уксусной кислоты и формалина, которыми мясо обрабатывается для обеззараживания.
“Так как получен подобный сигнал из России, с сегодняшнего дня мы начнем также исследование на предмет содержания хлора в птичьем мясе”, - сообщил он.