Miramax կինոստուդիան փակվել է
Աշխարհի խոշորագույն ամերիկյան Miramax կինոընկերությունը փակվել է: Այս մասին, ըստ Hollywood.com-ի , հինգշաբթի օրը հաղորդել է Walt Disney ընկերության ներկայացուցիչը: Նա կինոհսկային գնել էր 13 տարի առաջ:
Օրերս փակվել են կինոընկերության գրասենյակները Նյու-Յորքում և Լոս-Անջելեսում:
Կինոսիրողների մտահոգության առարկան այս կապակցությամբ, դեռևս նկարահանման մեջ գտնվող ֆիլմերն են , որոնց թվում է նաև «Անցած գիշերը»` Կիրա Նայթլիի մասնակցությամբ:
Չնայած վերջին 2 տարվա ջանքերին` այժմ երբևէ գոյություն ունեցած «այսբերգից» որպես հիշողություն մնացել են միայն կինոնկարները:
Հիշեցնենք, որ Miramax-ը հիմնադրվել է 1979թ.-ին լեգենդար պրոդյուսերներ Վայնշտեյն եղբայրների կողմից: Այն իր անվանումը ստացել է ստեղծողների ծնողների պատվին` Միրիամի և Մաքսի անունների միացումից: Եղբայրները ընկերությունը ղեկավարել են մինչև 2005թ.-ը:
30 տարիների ընթացքում կինոստուդիայում նկարահանված Ֆիլմերից շատերը արժանացել են գլխավոր կինեմատոգրաֆիկան մրցանակ «Օսկար»-ի:

Кинокомпания Miramax закрывается навсегда
Американская кинокомпания Miramax, основанная братьями Харви и Бобом Вайнштейнами, прекращает существование. Об этом в четверг сообщает интернет-издание Hollywood.com.
Около 80 сотрудников компании уволены, а ее офисы в Нью-Йорке и Лос-Анджелесе закрыты. Что станет с шестью картинами, которые находились в производстве Miramax, пока не ясно.
Miramax была основана в 1979 году, а в 1993 была куплена компанией Walt Disney. Сами Вайнштейны покинули свою кинокомпанию в 2005 году и занялись новым проектом The Weinstein Company, в рамках которого, в частности, выпустили последний фильм Квентино Тарантино "Бесславные ублюдки". По некоторым данным, братья-продюсеры пытались выкупить компанию у Disney, однако не преуспели.
Кинокомпания Miramax считается одним из основных производителей независимого американского кино. В частности, на студии вышли "Криминальное чтиво", "Бешеные псы" и "Убить Билла" Тарантино, "Часы", "Чикаго", "Влюбленный Шекспир", "Холодная гора", "Авиатор", "Шоколад", "Талантливый мистер Рипли", "Старикам тут не место" и другие.