ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ներկայացրել է 2011թ. ֆինանսական տարվա բյուջեի ծրագիրը: Դրանով, առաջարկվում է 40 մլն դոլարի օգնություն հատկացնել Հայաստանին: Այդ թիվը 10 մլն դոլարով ավելի է, քան նախորդ տարվա առաջարկը և 1 մլն դոլարով ավելի քիչ է, քան անցած տարվա՝ Կոնգրեսի հաստատած բյուջեն։
Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբին այնքան էլ չի բավարարել այս փաստը:
«Հավասարության սկզբունքը չի պահպանվել Միջազգային ռազմական կրթության ու վերապատրաստման համար նախատեսված բյուջեում. Ադրբեջանին այդ նպատակով կհատկացվի 900 հազ. դոլար, Հայաստանին՝ 450 հազ. դոլար»,-ասված է հայտարարության մեջ: ԱՄՆ նախագահի բյուջետային ծրագրի համաձայն` Հայաստանին և Ադրբեջանին հավասար ֆինանսական ռազմական օգնության է հատկացվում` յուրաքանչյուրին 3,5 մլն դոլար:
Միացյալ Նահանգներում գործող ԱՄՆ–ի հայկական կազմակերպություններն ակնկալում էին, որ հատկացվելիք օգնությունը կլինի 70 մլն դոլարի չափով:
Նշենք նաև, որ 2011թ. Ադրբեջանի համար Օբաման Կոնգրեսից խնդրել է 22,12 մլն–ի օգնություն, ինչը 120 հազ. դոլարով ավելին է, քան այն գումարը, որը Կոնգրեսը հաստատել էր անցյալ տարի:
Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանը ողջունել է 10 մլն դոլարով Հայաստանին հատկացվող օգնությունը մեծացնելու, ինչպես նաև Հայաստանին և Ադրբեջանին հատկացվող օգնության մեջ հավասարության սկզբունքը պահպանելու համար։

Obama calls for $40 million in assistance to Armenia
President Barack Obama’s fiscal year 2011 (FY11) budget, released earlier on Monday, calls for $40 million in assistance to Armenia — $10 million more than his FY10 request, but still $1 million less than the total appropriated by Congress last year.
The Administration did not extend the parity principle to International Military Education, and Training, providing for Azerbaijan $900,000 and $450,000 for Armenia, the Armenian National Committee of America statement reads.
Armenian American organizations expected the assistance to be $70 million. Anyway, the president requested $22.12 million in assistance to Azerbaijan, $120,000 more than appropriated by Congress last year.
“We welcome the decision by the Obama Administration to ask for $10 million more in economic aid to Armenia this year than he did last year, and also his proposal to maintain parity in a key area of military aid to Armenia and Azerbaijan,” Aram Hamparian, ANCA executive director said.