Համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռոք-երաժիշտներ Իէն Գիլանը (Deep Purple) և Թոնի Այոմին (Black Sabbath, Heaven and Hell) գործիքներ են նվիրել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցին:
Երևան են բերվել պրոֆեսիոնալ գործիքները Fender Musical Instruments Corporation-ից. ճապոնական Takamine ֆիրմայի 4 ակուստիկ կիթառներ և ամերիկյան Gretsch Drums ընկերության Blackhawk հարվածային սարք: Երաժիշտները դպրոցին նվիրել են նաև Paiste կիմբալներ և Vic Firth թմբուկի փայտիկներ` տրամադրված John Henrys Ltd ընկերության կողմից: Այս մասին հաղորդում է «Մեդիամաքս» գործակալությունը:
Նշենք, որ 2009թ. հոկտեմբերի 1-ին Իէն Գիլանը և Թոնի Այոմին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի և ավստրալիական Do Something ընկերության կողմից իրականացված Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակներում այցելել էին Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց: Դպրոցի տնօրեն Հարություն Ասատրյանը ռոք աստղերի հետ զրույցում ասել էր, որ իր աշակերտները շատ կցանկանային ունենալ լավ կիթառներ ու հարվածային գործիքներ: Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցն ավերվել էր 1988թ. երկրաշարժի ընթացքում և մինչ օրս տեղակայված է ժամանակավոր կացարաններում:
Մարտի 26-ին և 27-ին Երևանում կկայանան Իէն Գիլանի համերգները Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, որոնցից ստացված ողջ հասույթը կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերականգնմանը:
«Մեդամաքսի» տնօրեն Արա Թադևոսյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանին երաժշտական գործիքները Երևան տեղափոխելուն աջակցելու համար: Իէն Գիլանի և Թոնի Այոմիի նվերը Երևան է հասել ՀՀ նախագահի ինքնաթիռով, ով նախորդ շաբաթ այցելել էր Լոնդոն: «Դա շատ խորհրդանշական է, քանի որ Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock նախագիծն իրականացվում է երկրի ղեկավարի հովանու ներքո»,- նկատել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի տնօրենը:
Ակնկալվում է, որ գործիքները դպրոցի ներկայացուցիչներին կհանձնվեն մարտին` Իէն Գիլանի Հայաստան այցի շրջանակներում:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը Իէն Գիլանի` մարտի 26-ին և 27-ին կայանալիք համերգների գլխավոր հովանավորն է: Համերգների գործընկերը bmi ավիաընկերությունն է:

Иэн Гиллан и Тони Айомми подарили музыкальной школе Гюмри профессиональные инструменты
Всемирно известные рок-музыканты Иэн Гиллан (Deep Purple) и Тони Айомми (Black Sabbath, Heaven and Hell) подарили инструменты музыкальной школе N6 Гюмри, сообщает агентство Медиамакс.
В Ереван доставлены профессиональные инструменты от Fender Musical Instruments Corporation: 4 акустические гитары японской фирмы Takamine и ударная установка Blackhawk американской фирмы Gretsch Drums. Музыканты также подарили школе тарелки (цимбалы) Paiste и барабанные палочки Vic Firth, предоставленные компанией John Henrys Ltd.
1 октября 2009 года Иэн Гиллан и Тони Айомми посетили музыкальную школу N6 в Гюмри в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock, реализованного Медиамакс и австралийской компанией Do Something. Директор школы Арутюн Асатрян сказал в беседе со звездами рока, что его ученики очень хотели бы иметь хорошие гитары и ударную установку. Музыкальная школа N6 Гюмри была разрушена в ходе землетрясения 1988 года и до сих пор расположена во временных постройках.
«Мы выражаем огромную благодарность великим музыкантам за их внимание к армянским детям, которые учатся музыке в непростых условиях. Со времени визита Гиллана и Айомми в Армению прошло почти 5 месяцев, но этот подарок свидетельствует о том, что их искреннее желание помочь армянской школе нисколько не ослабло. Хочу также искренне поблагодарить менеджеров музыкантов - Ральфа Бейкера и Фила Бэнфилда, которые непосредственно занимались приобретением инструментов», - сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
26 и 27 марта в Ереване состоятся концерты Иэна Гиллана с Государственным филармоническим оркестром Армении, вся выручка от которых будет направлена на восстановление музыкальной школы N6 Гюмри.
«Это является еще одним свидетельством того, что в лице этих великих музыкантов Армения имеет больших друзей», - подчеркнул Ара Тадевосян.
Он также выразил благодарность заместителю руководителя аппарата президента Армении Вигену Саргсяну за содействие, оказанное в транспортировке музыкальных инструментов в Ереван. Подарок Иэна Гиллана и Тони Айомми был доставлен в Ереван самолетом президента Армении, посетившего на минувшей неделе Лондон. «Это очень символично, поскольку проект Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock проходит под патронажем главы государства», - заметил директор Медиамакс.
Ожидается, что инструменты будут переданы представителям школы в марте, в рамках визита Иэна Гиллана в Ереван.
Генеральным спонсором концертов Иэна Гиллана 26 и 27 марта является компания «ВиваСелл-МТС». Партнером концертов выступает авиакомпания bmi.