Հայ պատանի բռնցքամարտիկները կմեկնեն Բաքու
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկացնում են, որ Հայաստանը հայտ է ներկայացրել` մասնակցելու Բաքվում կայանալիք բռնցքամարտի աշխարհի պատանեկան առաջնությանը: Ներկա պահին մրցաշարի կազմկոմիտեն շարունակում է հայտեր ստանալ այն երկրներից, որոնք ցանկություն են հայտնում` ներկայանալու Ադրբեջանի մայրաքաղաքում կազմակերպվելիք առաջնությանը: Հիշեցնենք, որ, համաձայն խաղացանկի, աշխարհի առաջնությունը կմեկնարկի ապրիլի 20-ին:
Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Լյովա Հովհաննիսյանը, պատասխանելով մեր թղթակցի հարցին, նշեց, որ Հայաստանը, իրոք, ԱԻԲԱ-ին պաշտոնական նամակ է հղել` հաստատելով իր մասնակցությունը:
Սակայն Ադրբեջանը դեռ պետք է ապահովի հայաստանյան պատվիրակության անվտանգությունը: ԱԻԲԱ-ի ներկայացուցիչը շուտով կժամանի Բաքու, որտեղ նախատեսված է աշխարհի առաջնության կազմկոմիտեի նիստը: Օրակարգային առաջին խնդիրը հենց Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի անվտանգության ապահովումն է: Ստանալով նիստի որոշումը` Հայաստանը կորոշի` վերջնականապես հաստատել մասնակցությունը, թե՞ ոչ:
Ավելացնենք, որ անվտանգության երաշխիքների տրամադրման դեպքում մեր ընտրանին, միևնույն է, մարզիկներ չի ներկայացնի բոլոր քաշային կարգերում: Լավագույն դեպքում Ադրբեջանի մայրաքաղաք կմեկնեն 6-8 բռնցքամարտիկներ: Կոնկրետ մարզիկների և քաշային կարգերի հարցում որոշակիություն կմտցվի միայն ուսումնամարզական հավաքներից հետ, երբ թիմի մարզչական շտաբը կամփոփի արդյունքները:

Армянские боксеры отправятся в Баку, если азербайджанская сторона обеспечит их безопасность
Армения действительно направила в Международную Ассоциацию бокса (AIBA) официальное письмо о своем участии в юношеском чемпионате мира в Баку, однако Азербайджан еще должен обеспечить безопасность армянской делегации. Об этом в беседе с корреспондентом panorama.am заявил главный секретарь федерации бокса Армении Лева Ованнисян, комментируя сообщения азербайджанских СМИ о том, что армянская сборная представила заявку для участия в чемпионате. Напомним, что юношеский чемпионат мира по боксу начнется 20 апреля, и сейчас организатор соревнований пока получает заявки стран-участниц.
По словам Л. Ованнисяна, представитель AIBA скоро прибудет в Баку, где пройдет заседание оргкомитета чемпионата мира. Первым же вопросом повестки заседания является обеспечение безопасности армянской сборной. В зависимости от решения оргкомитета Армения примет окончательное решение подтверждать заявку или нет.
Добавим, что в случае обеспечения безопасности наша федерация не выставит на соревнования в Баку боксеров во всех весовых категориях. В лучшем случае в столицу Азербайджана отправятся 6-8 боксеров. Конкретный состав возможных участников юношеского чемпионата мира определится после тренировочного сбора, когда тренерский штаб команды подведет итоги.