Հայաստանը կարողացավ հաղթահարել տնտեսական ճգնաժամի դժվարությունները և մտավ վերականգնման փուլ. Ֆինանսների նախարար
Հայաստանի տնտեսությունը վերականգնման փուլ է մտել: Այդ մասին այսօր այս պահին Ծաղկաձորում ընթացող «Կամուրջ» տնտեսական միջազգային 7-րդ համաժողովի բացման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նրա խոսքերով, չնայած ճգնաժամին, 2009-ին Հայաստանում տնտեսական վիճակը մնաց կայուն, կանխատեսելի ու կառավարելի: Դավթյանը նաև նկատեց, որ այսօր կարելի է վստահ ասել, որ Հայաստանը կարողացավ հաղթահարել տնտեսական ճգնաժամի դժվարությունները:
Նախարար Դավթյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի կառավարության կանխատեսումները իրականացան, և հունվարի տվյալներով հայրենի տնտեսության մեջ արդեն իսկ աճ է գրանցվել, ճիշտ է` ոչ նկատելի:
«Դա թույլ է տալիս մեզ ասել, որ Հայաստանի տնտեսությունը վերականգնման փուլ է մտել»,- ասաց Դավթյանը:
Նկատենք, որ Ազգային վիճակագրական ծառայության համաձայն, այս տարվա հունվարին նախորդ տարվա հունվարի համեմատ գրանցվել է տնտեսության աճ` 2,4 տոկոսով:

Экономика Армении вступила в этап восстановления, заявил министр финансов Армении Тигран Давтян в ходе открытия 7-го ежегодного международного экономического форума «Мост».
По его словам, несмотря на кризис, в 2009 году экономическая ситуация в Армении осталась стабильной, прогнозируемой и управляемой. Министр финансов отметил, что сегодня можно с уверенностью сказать, что Армения смогла преодолеть сложности экономического кризиса.
Давтян подчеркнул, что прогнозы правительства Армении сбылись, и по итогам января этого года в отечественной экономике уже зафиксирован рост, правда, пока не значительный. “Это позволяет сказать нам, что наша экономика вошла в этап восстановления”, - сказал Давтян.
Согласно данным Национальной статистической службы Армении, в январе этого года по сравнению с январем прошлого зафиксирован рост экономики на уровне 2,4%. В первом месяце этого года возросли практически все макроэкономические показатели.