Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է սերբ աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր, երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցային: Անվանի կինոռեժիսորը Հայաստանում առաջին անգամ է: Երևանում երեկ /մարտի 5-ին/ կայացել է նրա ղեկավարած «The No Smoking Orchestra» խմբի համերգը: Այս մասին հայտնեցին երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Հաճույք է Ձեզ հյուրընկալել հայկական հողում: Ձեր այցելությունը նշանակալի իրադարձություն է մեր երկրի համար: Մեր ժողովուրդները պատմական ճակատագրով պայմանավորված շատ ընդհանրություններ ունեն, և Ձեր արվեստն ու երաժշտությունը հոգեհարազատ են մեր ժողովրդին»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Էմիր Կուստուրիցան Հանրապետության Նախագահին փոխանցել է այցելությունից ստացած իր տպավորությունները: «Հայաստանը շատ գեղեցիկ երկիր է: Մեր ժողովուրդները պատմական ողբերգական անցյալի առումով մեծ ընդհանրություններ ունեն, և ես ուրախ եմ այս այցելության համար, որը ինձ հնարավորություն է տալիս` արտահայտելու այդ ամենի մասին իմ զգացմունքներն ու ամրապնդելու մեր ժողովուրդների բարեկամությունը»,- ընդգծել է աշխարհահռչակ կինոռեժիսորը:
Էմիր Կուստուրիցան Սերժ Սարգսյանին տեղեկացրել է նաև իր առաջիկա ստեղծագործական ծրագրերի մասին: Նա միաժամանակ ասել է. որ կգործադրի հնարավոր ջանքերն` աջակցելու հայկական «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին:

Эмир Кустурица обещал поддержать ереванский кинофестиваль «Золотой абрикос»
Ваш визит является значительным событием для нашей страны, заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян, принимая всемирно известного сербского кинорежиссера Эмира Кустурицу.
Как сообщает пресс-служба президента, С. Саргсян признал, что принимать на армянской земле такого гостя – это большое удовольствие. “Наши народы имеют много общего, что связано с исторической судьбой, и ваше искусство и музыка близки нашему народу”, - сказал он.
Эмир Кустурица поделился с президентом своими впечатлениями от визита: “Армения очень красивая страна. Наши народы в плане трагического исторического прошлого имеют много общего, и я очень рад этому посещению, что дает мне возможность выразить мои чувства по этому поводу и укрепить дружбу наших народов”, - подчеркнул всемирно известный режиссер.
Эмир Кустурица проинформировал Сержа Саргсяна о своих творческих проектах. Он пообещал приложить все усилия для поддержки ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.
Напомним, что вчера в Ереване состоялся концерт оркестра The No Smoking Orchestra, который возглавляет Эмир Кустурица.