«Գնանք Ֆրանսիա» թեմայով շարադրության մրցույթի հաղթողը կգնա Ֆրանսիա
Այսօր Հայաստանում պաշտոնապես մեկնարկել են ֆրանկոֆոնիայի օրերը, որը նախաձեռնել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը` ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 40-ամյակի կապակցությամբ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ֆրանկոֆոնիայի հարցերով ՀՀ ԱԳ նախարարի խորհրդական, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանը 2008 թվականին դարձել է ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ և մասնակցում է կազմակերպության կողմից կազամակերպված թե մշակութային, թե կրթական միջոցառումներին:
Նրա տեղեկացմամբ, ապրիլին ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը պաշտոնական այցով լինելու է Հայաստան:
ՀՀ-ում ֆրանսիայի դեսպան Սերժ Սմեսովը նշեց, որ մոտ մեկ ամիս շարունակ ինչպես Հայաստանի մայրաքաղաքում, այնպես էլ տարբեր մարզերի քաղաքներում`Արմավիրում, Արթիկում, Գորիսում կկազմակերպվեն տասնյակ միջոցառումներ, որոնք կներկայացնեն ֆրանսիայի, Բելգիայի, Կանադայի, Ռումինիայի, Շվեյցարիայի և ֆրանկոֆոն այլ երկրների մշակութային բազմազանությունը`երաժշտություն, գրականություն, գիտություն, կրթություն և այլ ասպարեզներ:
Նա նշեց, որ մարտի 19-ից մինչև ապրիլի 10-ը կանցկացվեն մոտ 30-ից ավել միջոցառումներ`ցուցահանդեսներ, սեմինարներ, պոեզիայի երեկոներ, գրական ընթերցումներ, ջազային համերգներ, թատերական ներկայացումներ, կինոդիտումներ, ինչպես նաև հեքիաթասացության օրեր:
Դեսպանը հայտնեց, որ ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակներում ՀՀ ԿԳ նախարարությունը դպրոցներում կազմակերպելու է «Գնանք Ֆրանսիա» թեմայով շարադրության մրցույթ, որի հաղթողին հնարավորություն է տրվելու այցելել ֆրանսիա:
«Սույն թեմայով շարադրության մրցույթ կազմակերպվելու է աշխարհի մի շարք քաղաքներում, իսկ հաղթողները միասին հանդիպելու են Ֆրանսիայում»,- ասաց նա:

Francophone Days get underway in Armenia
Francophone Days, initiated by the Armenian Ministry of Foreign Affairs, officially has got underway in Yerevan today in connection with the 40th anniversary of the International Francophone Organization (l'Organisation internationale de la Francophonie (OIF), Armenian FM’s Adviser on Francophone issues, Ambassador Christian Ter-Stepanyan told reporters today.
Armenia became OIF member in 2008 and participates in both cultural and educational events conducted by the Organization, he said.
As the Ambassador noted, OIF Secretary General is due to pay official visit to Armenia in April.
A number of events to present the cultural diversity of France, Belgium, Canada, Romania, Switzerland and other Francophone states in the spheres of music, literature, science, education, etc. will be conducted in Yerevan and the regions of Armenia,
France’s Ambassador to Armenia Serge Smesov said.
Over 30 events are due March 19 - April 10: exhibitions, seminars, jazz concerts, poetry evenings, theatre performances, film screenings, and days of fairy-tale reading, according to the French Ambassador.
As Mr. Serge Smesov said, in the framework of the Francophone Days, the Armenian Education and Science Ministry has scheduled to hold a composition contest on “Let’s go to France” in the schools of the republic, the winners will get an opportunity to travel to France.