ՀՀ նախագահը՝ Իէն Գիլանին. Հայաստանում դուք մեկ այլ ջերմության ականատես կլինեք
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է աշխարհահռչակ «Դիփ Փարփլ» ռոք խմբի անդամ Իէն Գիլանին և «Ռոքը օգնում է Հայաստանին» ծրագրի ղեկավար Ջոն Դիին: Այս մասին տեղեկացնում են նախագահի լրատվական ծառայությունից:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է հռչակավոր ռոքերի այցը Հայաստանի Հանրապետություն, և նշել, որ մեր երաժշտասեր հասարակության կյանքում դա մեծ իրադարձություն է: Դիմելով անվանի երաժշտին` Սերժ Սարգսյանն ասել է.
«Բնականաբար, ոչ ոք չի կասկածում, որ ձեր համերգներն ընթանում են լեփ-լեցուն դահլիճներում և ջերմ մթնոլորտում, բայց Հայաստանում դուք մեկ այլ ջերմության ականատես կլինեք. բացի տաղանդի նկատմամբ ջերմությունից, դա նաև երախտագիտության ջերմություն է: Մենք երախտապարտ ժողովուրդ ենք և շնորհակալությամբ ենք հիշում, որ 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո դուք մեր կողքին էիք»:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Ջոն Դիին` ով մեր ժողովրդի համար այդ ծանր պահին համախմբում էր աշխարհահռչակ երաժիշտներին` իրենց երաժշտության միջոցով օժանդակելու հայերին, Հայաստանին` բուժելու դաժան աղետի ծանր վերքերը: «Դուք այդ դժվարին գործը փայլուն կատարեցիք»,- շեշտել է Նախագահ Սարգսյանը:
«Մենք ուրախ ու երջանիկ ենք, որ կարողացել ենք մեր համեստ ներդրումն ունենալ»,-ասել են ռոքի աստղերը: Իէն Գիլանը հավելել է, որ երբեք չի մոռանա քսան տարի առաջ իր այցը Սպիտակ, և ուրախ է, որ այսօր կարող է իր երաժշտությունը բերել նրանց:
Անդրադառնալով երևանյան համերգին` Իէն Գիլանը ու Ջոն Դին իրենց հիացմունքն են հայտնել Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարողական արվեստից, և հաճելիորեն զարմացել, որ երիտասարդ ու ավագ սերնդի ներկայացուցիչները հավասար ոգևորությամբ վայելում են երաժշտությունը:
Հանրապետության Նախագահն ու նրա հյուրերը խոսել են նաև «Ռոքը օգնում է Հայաստանին» ծրագրի շրջանակում կատարվող աշխատանքի մասին:

Президент Армении Йэну Гиллану: В Армении вы ощутите теплоту признательности
Президент Армении Серж Саргсян оценил концерты известного рок музыканта Йэна Гиллана как событие в музыкальной жизни Армении.
Как сообщает пресс-служба президента, принимая сегодня члена рок-группы Deep Purple Йэна Гиллана и руководителя программы “Рок помогает Армении” Джона Ди, президент Армении сказал:
“Естественно, никто не сомневается, что ваши концерты проходят в полных залах и в теплой атмосфере, но в Армении вы станете свидетелями другой теплоты: кроме теплоты в отношении таланта вы ощутите теплоту признательности. Мы признательный народ, и мы с благодарностью вспоминаем, что после разрушительного землетрясения 1988 года вы были рядом с нами”.
Президент выразил признательность Джону Ди, который в этот тяжелый для нашего народа момент собрал всемирно известных музыкантов, чтобы они посредством своей музыки помогли армянам, Армении излечить тяжелые последствия страшной катастрофы. “Вы блестяще выполнили это трудное дело”, - подчеркнул Серж Саргсян.
“Мы рады и счастливы, что смогли внести наш скромный вклад”, - сказали звезды рока. Йэн Гиллан добавил, что никогда не забудет свою поездку в Спитак 20 лет назад, и рад, что сегодня может подарить его жителям свою музыку.
Йэн Гиллан и Джон Ди выразили свое восхищение по поводу исполнительского искусства государственного филармонического оркестра Армении. Они выразили свое удивление по поводу того, что представители старшего и молодого поколения в Армении слушают музыку с равным воодушевлением.
Президент Армении и его гости обсудили также работу в рамках программы “Рок помогает Армении”. “Мы всегда будем рады и горды принять вас в нашей стране”, - сказал президент Серж Саргсян.