Ռ. Եսայան. «Մենք կփորձենք իջեցնել «պիրատության» մակարդակը»
Հայաստանում «Մայքրոսոֆթ» ընկերության վերջին ուսումնասիրոթյունները ցույց են տվել, որ ծրագրային ապահովման պիրատական արտադրանքը մոտ 97% է կազմում: Ինչպե՞ս է պատրաստվում Հայաստանում այս չարիքի դեմ պայքարել արտոնագրված ծրագրային ապահովման շուկայի խոշորագույն ներկայացուցիչ «MONT» հայաստանյան ընկերությունը:
«Մենք պայքարելու ենք հակաարտոնագրված ծրագրային ապահովման դեմ` հենց արտադրողների հետ համատեղ: Արտադրողները ստեղծել են հատուկ հանձնաժողով ՀՀ-ում, ինչպես ստեղծել է «Մայքրասոֆթ Հայաստանը», որը Մտքի սեփականության գործակալության հետ համատեղ ակցիաներ է կազմակերպում, ոչ արտնագրված արտադրանքի դեմ»,-ասաց «MONT- Հայաստան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռուբեն Եսայանը:
Նա հավելեց նաև, որ բոլոր այն ընկերությունները, որոնց իրենք Հայաստանում ներկայացնելու են այս տարվա ընթացքում պայքարելու են հակաարտոնագրված շուկայի դեմ:

MONT to reduce figure of pirated products in Armenia
Fresh studies of “Microsoft” in Armenia recorded 97% of software pirated products in the local market. What is the vision of MONT Company to deal with that tumor in Armenia?
“We’re going to fight against pirated software joint with the producers. The producers have founded a special commit, like “Microsoft Armenia” did, which holds special events joint with Intellectual property agency against pirated products,” MONT Chief Manager of Armenian representation Ruben Yesayan said.
He added all those companies which would be represented by MONT in Armenia would fight against pirated market.