Թուրքական լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ` նշանավոր կինոռեժիսոր Սթիվեն Սփիլբերգի «The Pacific» 10 սերիայից բաղկացած ֆիլմը թուրք-ամերիկայն սկանդալի պատճառ է դարձել: Ծրագրվել է ԱՄՆ-ում էկրան բարձրացած այդ ֆիլմն ապրիլի 18-ին ցուցադրել նաև Թուրքիայում: Նշենք, որ այդ ֆիլմում խաղում է օսկարակիր դերասան Թոմ Հենքսը:
Կինոնկարում ներկայացված են թուրք հրոսակաների վայրագությունները, կողոպուտն ու մասսայական կոտորածներն Իզմիրում: Այդ ֆիլմը նվիրված է առաջին աշխարհամարտի տարիներին խաղաղօվկիանոսյան ճակատի ամերիկացի զինվորների հետ կատարվածի լուսաբանմանը:
Ֆիլմի առաջին երեք մասերում պատմվում է, որ 1922-ին թուքերը մտնելով Իզմիր ավերում են քաղաքը, թալանում բնակիչներին, կոտորում տեղի հույներին: Ոմանք էլ ջարդերից մազապուրծ մի կերպ նավերով փախչում են Ավստրալիա:
Ըստ «Milliyet»-ի` ֆիլմում այսպիսի դրվագ կա, երբ դերակատարներից մեկն ասում է.
«Թուրքերը 1922-ին Իզմիր մտնելուն պես ավերի ու հրի են մատնում քաղաքը: Ամեն բան կործանում են: Ես ու մայրս մի կերպ կարողացանք նավահանգիստ հասնել: Այնուհետև նավ բարձրացանք: Նավապետը վերցրեց մեզ` փրկելով մեր կյանքը»,- գրում է «Milliyet»-ը` նշելով, որ ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունումից ֆիլմում առկա այդ դրվագը մարդկանց գլխում ավելացրել է հարցականների քանակը:
Տեղեկացվում է նաև, որ ավելի վաղ ԱՄՆ-ում և Թուրքիայում ցուցադրված «Chuck» ֆիլմի այն տեսարանը, որտեղ ցուցադրվում էր խմբագրատան առջև սպանված, գետնին ընկած Հրանտ Դինքին, բուռն հակազդեցություն էր առաջացարել թուրք հանդիսատեսների շրջանում:

10-серийный фильм Стивена Спилберга «The Pacific» стал причиной турецко-американского скандала, сообщают турецкие СМИ. 18 апреля начнется показ фильма в Турции. В главной роли в фильме - обладатель Оскара Том Хенкс.
Фильм посвящен событиям Первой мировой войны, он рассказывает о судьбах американских солдат тихоокеанского фронта, а турки в нем предстают как дикие разбойники.
В первых трех сериях фильма рассказывается о том, как в 1922 году, войдя в Измир, турки разгромили город, разграбили население, истребили местных греков. Некоторые из них кое-как спасаются и бегут на корабле в Австралию.
Как сообщает газета Milliyet, в фильме есть эпизод, когда один из героев говорит:
“Войдя в Измир в 1922 году, туки предали город огню и мечу. Они уничтожили все. Я и моя мать еле сумели добраться до порта и подняться на корабль. Капитан взял нас на судно и спас нам жизнь”.
Газета отмечает, что после принятия резолюции по Геноциду армян в США этот эпизод в фильме увеличивает количество вопросов в голове у людей.
Источник также сообщает, что ранее в США и Турции был показан фильм Chuck, и тот эпизод, где был показан убитый Грант Динк на пороге издательства, вызвал бурное противодействие турецких зрителей.