ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանը 4-րդն է իր արդյունաբերության աճի ցուցանիշով
Այս տարվա առաջին երկու ամսիների ընթացքում նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ Հայաստանի արդյունաբերական արտադրանքի ծավալներն աճել են 9,4 տոկոսով: Այս ցուցանիշով Հայաստանը ԱՊՀ երկրների շարքում չորրորդն է: Նման արդյունքեր հրապարակել է ԱՊՀ միջպետական վիճակագրական ծառայությունը:
Արդյունաբերության զարգացման ցուցանիշով առաջին հորիզոնականում է Ղրղզստանը` 205,8 տոկոս, այնուհետև գալիս են Տաջիկստանն ու Ղազախստանը` համապատասխանաբար` 15 և 10,4 տոկոս: Ուզբեկստանում այդ ցուցանիշը կազմել է 9 տոկոս, Ուկրաինայում` 8,8 տոկոս, Ադրբեջանում` 6,7 տոկոս: Ռուսաստանում հունվար-փետրվար ամիսներին արդյունաբերությունն աճել է 5,8 տոկոսով` զբաղեցնելով ցուցակի 8-րդ հորիզոնականը: Տասնյակում են հայտնվել նաև Բելառուսն ու Մոլդովան` համապատասխանաբար` 4,2 և 4,1 տոկոս:
ԱՊՀ երկրներում միջին հաշվով այս տարվա առաջին երկու ամիսների ընթացքում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալները նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 7 տոկոսով:

Армения на 4-ом месте среди стран СНГ по темпам промышленного роста
Армения по итогам первых двух месяцев 2010 года заняла 4-ое место среди стран СНГ по темпам промышленного роста: данный показатель составил 9.4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщает портал Банки.ру со ссылкой на Прайм-ТАСС
Лидером по темпам роста объемов промышленного производства в отчетный период стала Киргизия, где показатель достиг 205,8%. 2-е и 3-е места заняли соответственно Таджикистан и Казахстан, где темпы роста составили 15% и 10,4%.
В Узбекистане промышленное производство за два месяца увеличилось на 9%, в Украине — на 8,8%, в Азербайджане — на 6,7%, и они занимают пятое, шестое и седьмое места соответственно. Россия по итогам первых двух месяцев 2010 года заняла 8-е место среди стран СНГ по темпам промышленного роста: данный показатель составил 5,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Замыкают список Белоруссия и Молдавия с темпами роста на уровне 4,2% и 4,1% соответственно.
В среднем по странам СНГ промышленное производство в январе — феврале 2010 года увеличилось на 7% по сравнению с аналогичным периодом 2009-го.