Ադրբեջանի բուհեր ընդունվողների եւ ավարտողների թիվը չի համապատասխանում
Ադրբեջանի բուհական ընդունելության պետական կոմիտեի նախագահ Մալեյքա Աբբասզադեն «Լենտ.ազ»-ին հայտնել է, որ այս տարի բուհերի շրջանավարտ-բակալավրերի թիվը 4 տարի առաջ բուհ ընդունվածների ընդհանուր թվից 2542-ով ավելի է:
«Այդ ուսանողները բուհեր են ընդունվել անօրինական ճանապարհով: 4 տարի առաջ բուհեր ընդունված ուսանողների թվի 10 տոկոս աճի պատճառն անհայտ է: Դա պետք է բացահայտեն համապատասխան մարմինները»,- ասել է նա:
Տեղեկացնելով այդ մասին` «Բիզիմ յոլ»-ը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի կրթության նախարարության տվյալներով, 2010 թ.-ին բուհերի բակալավրիատն ավարտողների թիվը 26359 է: Սակայն ուսանողների ընդունելության պետական կոմիտեի տվյալներով, 4 տարի առաջ` 2006 թ.-ին, բուհ ընդունվել է 23817 մարդ: Այսինքն` այս տարի բուհ ավարտող ուսանողների թիվը 2006 թ.-ին ընդունվածներից թվից, ինչպես արդեն նշվեց, 2542-ով ավելի է:
«Հասկանալի չէ, թե ինչպես կարող է այդ տարբերությունը հասնել մոտ 3 հազարի: Նրանցից ոմանք կարող է տարկետումից վերադարձածները լինեն, բայց չէ՞ որ տարկետում ստացողներ էլ կան: Այդ պատճառով էլ չեմ կարող ասել, թե թեսթերից (պետական քննություններից) դուրս ինչքան ուսանող է բուհ ընդունվել: Այդ բնագավառն իր «բժիշկներն» ունի, նրանք ավելի լավ «մասնագետներ» են այդ հարցում: Ես այդ «մասնագետների» ցուցակի մեջ չեմ եւ չեմ զբաղվում այդ հարցով»,- հեգնել է Մ.Աբբասզադեն:

Арифметика по-азербайджански: вузы оканчивает на 3 тысячи больше студентов, чем поступает
Глава государственной комиссии Азербайджана по приему студентов Малейка Аббасзаде сообщила сайту «Лент.аз», что число окончивших в этом году азербайджанские вузы бакалавров на 2542 студента больше, чем поступило 4 года назад. «Эти студенты поступили в вузы незаконно. Неизвестны причины 10%-го роста числа студентов, поступивших 4 года назад. Расследовать это должны соответствующие органы»,- заявила Аббасзаде.
Приводя слова чиновника, газета «Бизим йол» напоминает, что по данным Министерства образования Азербайджана в 2010-ом году число студентов, окончивших бакалавриат, составляет 26359 человек. Однако согласно данным госкомиссии по приему студентов, в 2006-ом году в вузы Азербайджана поступили 23817 человек. То есть в 2006-ом поступило на 2542 студента меньше, чем в 2010-ом окончило.
«Непонятно, как разница может дойти примерно до 3 тысяч. Некоторые из них могли вернуться из академического отпуска, но ведь и уходящие за это время в академотпуск тоже были. Поэтому не могу сказать, сколько студентов поступило в вузы в обход тестов (госэкзаменов). Эта сфера имеет своих «санитаров», они более осведомленные «специалисты» в этом вопросе»,- иронизирует глава госкомиссии по приему студентов М. Аббасзаде.