«Այսօրվա ցուցահանդեսը վկայում է 2 պետությունների գործարար շրջանակների դինամիկ զարգացման մասին»
Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի շրջանակներում այսօր բացվեց ցուցահանդես-վաճառք` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Խըդըր Սափարլիևի մասնակցությամբ: Վարչապետ Տ. Սարգսյանն իր բացման խոսքում նշեց, որ ցուցահանդեսը հնարավորություն է տալիս հայ սպառողին ծանոթանալու Թուրքմենստանի` աշխարհին հայտնի ապրանքատեսակներին:
«Վերջին շրջանում Թուրքմենստանի տնտեսությունն արագ զարգանում է` հատկապես թեթև արդյունաբերության ոլորտը: Այստեղ մենք ունենք փոխադարձ հետաքրքրություններ»,-նշեց ՀՀ վարչապետը: Նա հավելեց, որ տնտեսական ոլորտում մեծ ներուժ կա զարգացնելու:
Իր հերթին Թուրքմենստանի փոխվարչապետը նկատեց, որ նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրենց տնտեսությունը գրանցել է բավական մեծ արդյունքներ: Այսօր Թուրքմենստանը աշխարհին հայտնի է ոչ միայն իր գորգագործությամբ և էներգետիկ հարստություններով, այլև իր հարուստ պատմությամբ և մշակույթով:
«Այսօրվա ցուցահանդեսը վկայում է 2 պետությունների գործարար շրջանակների դինամիկ զարգացման մասին»,-նշեց Խըդըր Սապարալիևը:
Ցուցահանդեսին մասնակցում էին հայկական շուրջ 10 և թուրքմենական 20-ից ավելի ընկերություններ:
Հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի ավարտին հանձնաժողովի հայկական կողմի նախագահ, ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը և Թուքմենական կողմի համանախագահ, Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Խըդըր Սափարլիևը ստորագրեցին ՀՀ-ի և Թուրքմենստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի արձանագրությունը:

As part of the second sitting of Armenia-Turkmenistan intergovernmental committee on economic cooperation, exhibition-fair kicked off in Yerevan today with participation of Armenia’s PM Tigran Sargsyan and and Turkmenistan’s Deputy PM Khidyr Saparaliyev. In his opening address Tigran Sargsyan said the exhibition provides wide opportunity for the Armenian consumers to get acquainted with Turkmenistan’s well-known brands.
“Turkmenistan’s economy has been developing rapidly recently, particularly the sphere of light industry. Here we have mutual interests,” PM said. According to him, there is a great potential for the development of the economic sphere.
In turn, Turkemnistan’s Deputy PM said their economy registered growth due to the use of new technologies. Today Turkmenistan is famous not only for its carpets and energy resources but its rich history and culture as well.
“This exhibition evidences the dynamic development of business ties between the two countries,” Khidyr Saparaliyev said.
According to the agreement reached, the third intergovernmental sitting is scheduled in Ashkhabad in 2011.