2010 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ն կաճի 1.8 տոկոսվ, իսկ գնաճը կկազմի 6.2 տոկոս: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կանխատեսումներ ներկայացրեց Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան:
«Համաշխարհային ճգնաժամի վերականգնման պայմաններում, Հայաստանի այն ոլորտները, որոնք կապված են համաշխարհային տնտեսության հետ, ավելի բուռն կզարգանան»,-բացատրելով ՀՆԱ-ի աճի կանախատեսած իրենց ցուցանիշն` ասաց բանախոսը: Մյուս ոլորտներում, մասնավորապես շինարարությունում, վերականգնման տեմպերը դանդաղ կլինեն:
Հիմնադրամի ներկայացուցիչը նշեց, որ վերջին տարում էականորեն ավելացել է Հայաստանի արտաքին պարտքը, և այդ ցուցանիշը, ըստ ԱՄՀ կանխատեսումների, շարունակում է աճել: Հիմնադրամի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանի պետական պարտքը կայուն է և եթե ապահովվեն կանախտեսած ցուցանիշները, ապա այդպես կմնա նաև կարճաժամկետ հեռանկարում:
Տոլոսան նաև հայտնեց, որ մայիսին Հայաստան կժամանի հիմնադրամի առաքելությունը, և այցի արդյունքում կանխատեսած մակրոտնտեսական որոշ ցուցանիշներ կարող են փոփոխվել:

МВФ: Рост ВВП в Армении в 2010 году составит 1.8%, а инфляция – 6.2%
Рост ВВП в Армении в 2010 году составит 1.8%, а уровень инфляции – 6.2%. Такой прогноз представил сегодня на встрече с журналистами постоянный представитель Международного валютного фонда в Армении (МВФ) Гиермо Толоса.
“В условиях восстановления мировой экономики, те секторы экономики Армении, которые связаны с мировой, будут более бурно развиваться”, - добавил Г. Толоса, объясняя, чем будет обусловлен 1.8%-й рост ВВП. В остальных сферах, в частности, строительной, по его мнению, темпы восстановления будут медленными.
Он отметил, что в последний год существенно увеличился государственный долг нашей страны, и по прогнозам МВФ, этот показатель продолжит увеличиваться. Г. Толоса заметил при этом, что с 2012 года его доля в ВВП начнет сокращаться. Исследования МВФ показали, что госдолг Армении достаточно стабильный и если будут обеспечены прогнозируемые показатели, то он останется таким же в краткосрочной перспективе.
Г. Толоса сообщил также, что в мае в Армению прибудет миссия МВФ, по итогам визита которой прогнозы по макроэкономическим показателям могут измениться.
Напомним, что согласно утвержденному госбюджету Армении, экономический рост в стране по итогам 2010 года запланирован на уровне 1,2%, а инфляция – 4.5±1.5%. Однако недавно премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил, что инфляция достигнет 7%, из которых 1% - прямое и косвенное влияние на инфляцию от повышения цен на газ.