Ճարտարագիտական համալսարանի դասախոսներն Արցախում են. Նրանց ընդունել է երկրի ղեկավարը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի մի խումբ դասախոսների` ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանի գլխավորությամբ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ` հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի կողմից Արցախում իրականացվող ծրագրերի ընթացքին, ինչպես նաև Արցախի պետական համալսարանի հետ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է Հայաստանի այս առաջատար բուհի դերակատարությունը Արցախում կրթության և գիտության զարգացման գործում` ընդգծելով երկկողմ կապերի խորացման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում Բակո Սահակյանը դրական է գնահատել Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի և Արցախի մայր բուհի միջև այսօր կնքված համագործակցության պայմանագիրը՝ այն համարելով կայուն հիմք հետագա փոխգործակցության համար:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ կրթության և գիտության նախարար Վլադիկ Խաչատրյանը, ԱԺ սոցիալական ոլորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանը, ԱրՊՀ ռեկտոր Ստեփան Դադայանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Госинженерный университет Армении и Арцахский госуниверситет подписали соглашение о сотрудничестве
Президент Республики Арцах Бако Саакян принял сегодня группу преподавателей Государственного инженерного университета Армении во главе с его ректором Востаником Марухяном.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся хода программ, осуществляемых в Арцахе Государственным инженерным университетом Армении, равно как и сотрудничества с Арцахским государственным университетом. Об этом сообщили в Главном информационном управлении аппарата президента Арцаха.
Глава государства отметил важную роль этого ведущего вуза Армении в развитии образования и науки в Арцахе, подчеркнув необходимость дальнейшего углубления двусторонних связей. В данном контексте Бако Саакян положительно оценил подписанный сегодня между Государственным инженерным университетом Армении и Арцахским государственным университетом договор о сотрудничестве, охарактеризовав это как хорошую основу для дальнейшего сотрудничества.
Во встрече приняли участие министр образования и науки Владик Хачатрян, председатель постоянной комиссии по вопросам социальной сферы Арпат Аванесян, ректор АрГУ Степан Дадаян, другие должностные лица.