«Թշնամական երկրի մարզիկները» Բաքու կմեկնեն միայն հաղթելու նպատակով
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ապրիլի 20-ին Բաքվում կմեկնարկի աշխարհի բռնցքամարտի երիտասարդական առաջնությունը, որին մասնակցելու է նաև Հայաստանի հավաքականը: Մեր թիմն այժմ ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Վրաստանում և այնտեղից էլ միանգամից կմեկնի Ադրբեջանի մայրաքաղաք:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում այդ երկրի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Շամիլ Ալիմջանովը հայտարարել է, որ իրենք չեն վախենում Հայաստանի ընտրանուց, որը Բաքու է ժամանելու իր լավագույն կազմով:
«Հայերը մեր երկիր կգան ուժեղագույն բռնցքամարտիկներով: Օրինակ` այդ թիմի կազմում 51 կգ քաշային կարգում հայտնված Նարեկ Աբգարյանը Եվրոպայի չեմպիոն է: Մյուսները նույնպես տարբեր մրցաշարերի մրցանակակիրներ են: Բայց, չնայած դրան, մենք ի վիճակի ենք պարտության մատնել թշնամական երկրի մարզիկներին: Ճիշտ է` կարող է նաև այնպես պատահել, որ ընդհանրապես նրանց հետ չհանդիպենք կամ մրցակցենք առաջին փուլում: Դա կախված կլինի վիճակահանության արդյունքներից»,- ասել է Շամիլ Ալիմջանովը:
Չնայած Ադրբեջանը պետական մակարդակով մեր բռնցքամարտիկներին անվտանգության երաշիքներ է տվել, վստահ ենք, որ Ալմիջանովի` «թշնամական երկրի մարզիկներ» արտահայտությունը չի համապատասխանում ստորագրված պայմանագրերի ոգուն: Երբ ադրբեջանցիներն էին Երևանում մասնակցում ձյուդոյի մայրցամաքային առաջնությանը, ցնցված էին, որ իրենց հետ ոչ ոք, նույնիսկ` լրագրողները, քաղաքական խնդիրների մասին չեն խոսում: Որովհետև Հայաստանում գիտեն հարգել ոչ միայն հյուրընկալության կանոնները, այլ նաև ստանձնած պարտավորությունները: Ադրբեջանի հավաքականի գլխավոր մարզչի հայտարարությունը երկրպագուների շրջանում կարող է միայն ագրեսիվ տրամադրություններ արթնացնել:
Կարծում ենք` Հայաստանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը, ինչպես նաև ազգային օլիմպիական կոմիտեն, չպետք է անուշադրության մատնեն նման արտահայտությունները, որոնք, չենք բացառում, կարող են նաև ադրբեջանցի լրագրողների «հիվանդագին» մտածողության արդյունքը լինել:
Մնում է ավելացնել միայն, որ Բաքվում կայանալիք աշխարհի առաջնությունը վարկանշային մրցաշար է: Ակնկալում ենք, որ հայ բռնցքամարտիկները հաջող ելույթներ կունենան` 2010 թ. օգոստոսին Սինգապուրում կայանալիք պատանեկան առաջին Օլիմպիադային հնարավորինս մեծ պատվիրակությամբ մասնակցելու համար:

В столице Азербайджана 20 апреля стартует молодежный Чемпионат мира по боксу, в котором примут участие также боксеры из Армении. Армянская сборная сейчас проводит учебно-тренировочные сборы в Грузии, откуда и отбудет в Баку.
В интервью азербайджанским СМИ главный тренер сборной Азербайджана по боксу Шамиль Алимджанов заявил, что они не опасаются сборной Армении, которая будет представлена в лучшем составе.
«Армяне приедут в нашу страну с сильнейшими боксерами. Например, входящий в состав их команды в весовой категории 51 кг Нарек Абгарян - чемпион Европы. Другие тоже являются призерами различных соревнований. Но, несмотря на это, нам по силам нанести поражение спортсменам вражеской страны. Правда, может случиться и так, что мы вообще не встретимся с ними или же можем сразиться с ними на первом этапе. Это будет зависеть от результата жеребьёвки», - сказал Ш.Алимджанов.
Хотя Азербайджан на государственном уровне предоставил нашим боксерам гарантии безопасности, однако мы более чем уверены, что выражение Алимджанова «спортсмены вражеской страны» не соответствует духу подписанного соглашения. Азербайджанские спортсмены, принимающие участие в Ереване на межконтинентальном первенстве по дзюдо, были поражены тем, что с ними никто, даже журналисты, не говорили на политические темы. Потому что в Армении уважают как правила гостеприимства, так и спортивные обязательства.
Заявление главного тренера сборной Азербайджана по боксу может привести к агрессивному настрою среди болельщиков. Считаем, что министерство спорта и по делам молодежи Армении, а также Национальный олимпийский комитет не должны оставить этот факт без внимания. Хотя, не исключаем также, что это заявление могло и быть плодом больного воображения азербайджанских журналистов.
Отметим, что Бакинское первенство является рейтинговым турниром. Надеемся, что армянские спортсмены за счет удачных выступлений обеспечат участие в Сингапурской молодежной Олимпиаде-2010 в большом составе.