«Հոգիների աճուրդ».... «Ցավոք, մեզ է հասել միայն 25 րոպեն». Աշոտյան
Երևանի թիվ 62 ավագ դպրոցում այսօր կազմակերպվել էր հատուկ դաս` նվիրված Հայոց Մեծ Եղեռնի 95-ամյակին: Տարբեր հոսքային 10-րդ դասարաններում հատուկ դասը վարում էին ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ինչպես նաև ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Հատուկ դասի ընթացքում ցուցադրվեց նաև Հայոց Ցեղասպանության մասին «Հոգիների աճուրդ» կինոնկարը:
ԿԳ նախարարը նշեց, որ այս ֆիլմի մասին վստահ է`շատերը չգիտեն:
Նա պատմեց, որ հայերի ցեղասպանության վերաբերյալ նկարահանվել են և շարունակվում են նկարահանվել բազմաթիվ կինոնկարներ, սակայն առաջին կինոնկարը նկարահանվել է անմիջապես ցեղասպանությունից հետո` Մեծ Եղեռնը վերապրած մանկահասակ մի հայ աղջկա` Արշալույս Մարտիկանյանի անմիջական մասնակցությամբ, դա եղել է «Հոգիների աճուրդ» կինոնկարը:
Նա հայտնեց, որ այս ֆիկմը նկարահնվել է ԱՄՆ-ում, և այն ժամանակվա ամերիկյան իշխանության ներկայացուցիչների աջակցությամբ:
«Այս ֆիլմը ամբողջությամբ հիմնաված է իրական պաստերի վրա: Ֆիլմի նկարահնվել է Արշալույս Մարտիկանյանի «Հոշոտված Հայաստան» խորագրով գրքի սյուժեի հիման վրա: Գրքում, հեղինակը `ցեղասպանությունը վերապրած Արշալույս Մարտիկանյանը, պատմում է աքսորի ճանապարհի իր սարսափները»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով, այս տեսաֆիլմը մի քանի անգամ գրաքննվել է ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում, քանի որ, ցավոք, ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ այսօր, միշտ չէ, որ մարդկային արժեքները կարողանում են միանգամից հաղթել քաղաքական շահերին:
Այս ֆիլմը ցուցադրվել է Նյու-Յուրքում, Լատինական Ամերիկայում, Բոստոնում, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայում:
«Սակայն որոշ երկրների իշխանություններ սահմանափակել են ֆիլմի ցուցադրությունը և գրաքննել են այն, իսկ հետո ֆիլմի հետքերը անհայտ կորել են: Շուրջ 80 տարի կինոգետները որոնել են այս ֆիլմը, և ահա 1994 արգենտինահայ Էդուարդ Գոզանլյանի ջանքերով հայտնաբերվել է ժապավենից մի հատված, որի մի օրինակը պահվում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ֆոնդերում: Ֆիլմի ամբողջական տարբերակը 85 րոպե է, ցավոք, այսօր այն ամբողջությամբ չի պահպանվել, մեզ է հասել Ֆիլմից միայն 25 րոպեն: Կարել է ենթադրել, որ այս ֆիլմը դիտավորյալ է ոչնչացվել քանի որ սա եղել է առաջին ֆիլմը նվիրված` Հայոց Ցեղասպանությանը»,- հավելեց Ա. Աշոտյանը:
Նշենք, որ Ֆիլմն ունեցել է նաև անգլերեն, հետագայում` ֆրանսերեն ու հայերեն ենթագրեր բոլոր տեսարանների համար, որոնց ցանկը բնագրով պահպանվում է Կինոնկարների արվեստի և գիտության ակադեմիայի Մարգրեթ Հերիքի գրադարանի Սելիջի հավաքածուում: Այն լույս է տեսել 1997թ. Scarecrow Press-ի կողմից հրատարակված` Էնթոնի Սլայդի «Հոշոտված Հայաստանը և Ավրորա Մարտիկանյանի պատմությունը» գրքում:

«Аукцион душ»: Первый фильм о Геноциде армян был показан старшеклассникам
В рамках специального урока, посвященного 95-летию Геноцида армян, ученикам 10-го класса старшей школы 62 г. Еревана был показан первый фильм, повествующий о Геноциде армян - «Аукцион душ». Урок провели министр образования и науки Армен Ашотян, министр Диаспоры Грануш Акопян и министр культуры Асмик Погосян.
Министр образования и науки Армен Ашотян, представляя фильм, заметил, что многие, наверное, ничего о нем не знают, между тем, это первый фильм, который был снят непосредственно после Геноцида с участием Аршалуйс Мартиканян, которая, будучи ребенком, пережила Геноцид. Министр сообщил, что фильм снят в США при поддержке властей США того времени.
«Фильм полностью основан на реальных фактах, он снят по сюжету книги воспоминаний Аршалуйс Мартиканян «Растерзанная Армения», в которой она рассказывает об ужасах, которые она видела на пути», - сказал он. Министр сообщил, что фильм несколько раз подвергался цензуре в США и в Великобритании, потому что человеческие ценности не всегда побеждают политические интересы.
Фильм был показан в США, Латинской Америке и Великобритании.
«Однако власти некоторых стран ограничили показ фильма и подвергли его цензуре, а затем следы фильма затерялись. Около 80 лет киноведы искали его, и в 1994 году аргентинский армянин Эдуард Гозалян обнаружил часть ленты, один экземпляр которой сейчас содержится в музее-институте Геноцида армян в Ереване. Полная версия фильма длилась 85 минут, но до нас дошла лишь часть длительностью 25 минут. Можно предположить, что фильм быль уничтожен специально, поскольку это был первый фильм о Геноциде армян», - рассказал ученикам министр.
Фильм имел субтитры на английском, а впоследствии на французском и армянском языках. Список английских субтитров сохранился в библиотеке Маргарет Херик американской киноакадемии. Они опубликованы в книге Энтони Слайда «Растерзанная Армения и история Авроры (Аршалуйс – армянский вариант Авроры) Мартиканян», изданной Scarecrow Press в 1997 году.