«Կարող ենք արձանագրել, որ ունենալով առաջին եռամսյակում 5.5 տոկոս համախառն ներքին արդյունքի աճ, մեր տնտեսությունը նույնպես մտել է վերականգնման փուլ», -այսօր կառավարության նիստում վկայակոչելով Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալները` հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ 10 տոկոսանոց աճ է գրանցվել արդյունաբերության ոլորտում և շուրջ 10 տոկոսանոց աճ` էլեկտրաէներգիայի արտադրությունում, գյուղատնտեսությունում` 3.2 տոկոս: Չնայած 5.5 տոկոս ընդհանուր աճին, վարչապետը նկատեց, որ շինարարության ոլորտում նվազում է գրանցվել:
«Մի կողմից դա վկայում է այն մասին, որ տեղի է ունենում տնտեսական համակարգի դիվերսիֆիկացիա, և կախվածությունը շինարարության աճի տեմպերից նվազում է, մյուս կողմից դա նշանակում է, որ դեռևս մասնավոր ներդրումներ շինարարության ոլորտ չեն գնում: 2008 թ. շինարարության ծավալների 75 տոկոսը ֆինանսավորվել է մասնավոր հատվածի հաշվին: Այսօր նոր կառուցվող շինարարական օբյեկտների վրա դեռևս մասնավոր ներդրումներ չեն արվում: Ես ուզում եմ հակաճգնաժամային մեր քայլերի այս մանրամասն անպայման հնչեցնել, որովհետև շատ հաճախ թյուրըմբռնում կա, թե կառավարությունը շինարարության ոլորտում ֆինանսավորում է իրականացրել», -նկատեց վարչապետ Սարգսյանը` ընդգծելով, որ նման բան չի եղել և կանխիկ հոսքերը շինարարության ոլորտ չեն ուղղվել:
Նա հստակեցրեց, որ կառավարությունը խթանել է, որպեսզի առևտրային բանկերը ֆինանսավորեն այնպիսի անավարտ շինարարություններ, որոնց պատրաստվածության աստիճանը 50 տոկոսից ավելի է և գրավադրված առարկաների և գույքի շուկայական արժեքը չափազանց բարձր է:
«Միայն այդ դեպքում կառավարությունն ընդամենը երաշխիքներ է տվել առևտրային բանկերին, որովհետև առևտրային բանկերն իրենք են գնահատել այդ անավարտ շինարարության ռիսկայնությունը: Ընդ որում, այդպիսի երաշխիքների ծավալն ընդամենը 5 մլրդ է, այն դեպքում, երբ հիփոթեկային վարկավորմանն ուղղված միջոցներն առնվազն երեք անգամ գերազանցում են այն միջոցներին, որոնք առևտրային բանկերն ուղղել են անավարտ շինարարությունները վերջացնելուն», -պարզաբանեց վարչապետը:
Արտահանման` 60 տոկոսով աճի վերաբերյալ վարաչպետը նշեց, որ արտահանումը հիմնականում պայմանավորված է հանքահումքային արդյունաբերության արտահանման ծավալների աճով և համաշխարհային տնտեսության ցուցանիշների բարելավմամբ:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил сегодня в ходе очередного заседания правительства, что отечественная экономика вступила в этап восстановления.
«Можем констатировать, что, имея 5,5% роста ВВП, наша экономика также вступила с этап восстановления», - сказал сегодня Тигран Саркисян, ссылаясь на данные Национальной статистической службы РА.
Он отметил, что в промышленной отрасли зафиксирован 10%-й рост, производство электроэнергии и объем производства валовой сельхозпродукции возрос на 3,2%. Несмотря на 5,5%-й рост ВВП, премьер-министр заметил, что в строительной сфере зафиксирован спад.
«С одной стороны это свидетельствует о том, что происходит диверсификация экономической системы, и падает зависимость от темпов строительного роста, с другой стороны это значит, что в строительную сферу пока не идут частные инвестиции. В 2008 году 75% объемов строительной сферы было профинансировано за счет частных инвестиций. Сегодня частный сектор пока не делает инвестиции в новые строительные объекты. Хочу обязательно озвучить эту деталь наших антикризисных шагов, потому что очень часто складывается неверное мнение, что правительство финансирует строительную сферу», - заметил премьер-министр, подчеркнув, что подобного не было и в сферу не было направлено наличных средств.
Он уточнил, что правительство стимулировало финансирование комбанками незавершенных строительств, которые выполнены более чем на 50% и рыночная стоимость заложенных предметов и имущество которых очень высока.
“Только в этом случае правительство всего лишь дало гарантии коммерческим банкам, поскольку банки сами оценили рискованность этого незавершенного строительства. При чем объем подобных гарантий составляет всего 5 млрд. драмов в том случае, когда средства для ипотечного кредитования как минимум в три раза превышают те суммы, которые комбанки направили на завершение строительства”, - пояснил премьер-министр.
Касаясь роста экспорта на 60%, премьер-министр отметил, что этот показатель обусловлен ростом объемов экспорта горно-сырьевой продукции и улучшением показателей мировой экономики.