Մայիս 1-ին մեկնարկում է «Շանհայ-2010» ցուցահանդեսը: Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ Էկոնոմիակայի փոխնախարար Արա Պետրսյանը:
Փոխնախարարը նշեց, որ այսօրինակ միջոցառման Հայաստանը առաջին անգամ չէ, որ մասնակցում է: Ցուցահանդեսը տևելու է 6 ամիս և ավարտվելու է հոկտեմբերի 31-ին:
«Հայկական տաղավարը լինելու է եվրոպական հատվածում: Ցուցահանդեսի ընդհանուր տարածքը կազմում է 6կմ-ն 1 կմ-ի վրա, իսկ հայկական տաղավարի ընդհանուր տարածքը կազմում է 500 քմ: Եվրոպական տարածքում 7 երկրներ են ներկայացված` այդ թվում Վրաստանը և Ադրբեջանը:
Ցուցահանդեսը լինելու է աննախադեպ այցելուների քանակով: Նախատեսված է, որ 70-100 մլն այցելու է լինելու, սակայն եթե 70 մլն այցելուներն էլ գերազանցվի, ապա ևս աննախադեպ կլինի»,-նշեց փոխնախարարը:
Հիշեցնենք, որ հայեցակարգային թեման առաջարկվել էր կազմակերպիչների կողմից` «Աշխարհի քաղաքը»: Ա. Պետրոսյանը նկատեց, որ հայկական թեմատիկայի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն կա:
«Արդեն էքսպոյի վերաբերյալ ամսագրերից մեկում կա Հայաստանի տաղավարի վերաբերյալ հոդված: Մեր տաղավարը մայիսի 1-ից առ ցանց ցուցադրության հնարավորություն կունենա` www.expo.cn կայքում»,-ասաց փոխնախարարը:
Նշենք, որ առ ցանց ներկայանալու հայտ էին ներկայացրել 30 երկրներ, որոնցից հաղթել էր 13 երկիր, նրանց մեջ է նաև մեր երկիրը:
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարը այս միջոցառման գլխավոր հանձնակատարն է, իսկ օպերատորը Հայկական զարգացման գործակալությունը: Նախագծին պետբյուջեով 2010թ.-ին տրամադրվել է 500 մլն դրամ, իսկ 2009թ.-ին` 77 մլն, ինչպես նաև չինական կողմը համաֆինանսավորմամբ տրամադրել է 650 հազար դոլար:

"Shanghai 2010" to get underway May 1
According to the Deputy Minister, this is not the first time Armenia participates in such an event. The exhibition will take 6 months and is due by October 31.
“The Armenian booth will be located in the European sector. The exhibition occupies 6kmx1km territory, the Armenian booth has been provided 500 sq. meters. 7 countries are represented in the European sector, including Georgia and Azerbaijan.
Unprecedented number of guests will visit the exhibition, with 70-100 mln. visitors expected,” A. Patrosyan said.
The theme of the exhibition was announced by the organizers: “The World City”. The Deputy Minister said, great interest in the Armenian theme is observed.
“An expo magazine has already published a material on the Armenian booth. Our booth will also be available online from May 1, at www.expo.cn,” A. Petrosyan said.
Note that 30 states had made a bid for online presentation and only 13 have been approved, including Armenia.
The Armenian Economy Ministry is the chief commissioner of the event, with the Armenian Development Agency being the operator. 500mln. AMD has been allocated for the project from the state budget, $650 thousand more has been provided by the Chinese side.