ՀՀ Նախագահը` երկրում տնտեսական աճի մասին «Կարծում եմ, որ այս դրական միտումը կշարունակվի»
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարծում է, որ երկրում տնտեսական աճի դրական միտումը կշարունակվի: ՀՀ նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի 11-րդ նիստում նա ասաց, որ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը աշխարհի գրեթե բոլոր երկրների` այդ թվում նաև Հայաստանի տնտեսական աճի վրա բացասական ազդեցություն է թողել:
ՀՀ Նախագահը փաստեց, որ ճգնաժամի հետևանքները հանգեցրել են էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալների և բնական գազի սպառման նվազմանը: Բայց այս տարի արդեն նկատվում է կայնություն և տնտեսական չափավոր աճի միտում, ինչի արդյունքում կվերականգնվի նախորդ տարիների ընթացքում ունեցած էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի օգտագործման մշտական աճը:
Երկրի ղեկավարը նշեց, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ ՀՆԱ-ն աճել է 5,5 տոկոսով: «Կարծում եմ, որ այս դրական միտումը կշարունակվի»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նաև նշեց, որ այս տարվա ապրիլի 1-ից Հայաստանում բարձրացրել է բնական գազի սակագինը:
«Չցանկանալով ավելի բարդացնել հայ բնակչության սոցիալական դրությունը` մենք անփոփոխ ենք թողել էլեկտրաէներգիայի սակագինը: Այնուհանդերձ, որոշում ընդունվեց այս տարվա ապրիլի 1-ից բարձրացնել Հայաստանի ԱԷԿ-ի կողմից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի սակագինը»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении считает, что положительная тенденция роста экономики страны продолжится
Президент Армении Серж Саргсян считает, что положительная тенденция роста экономики страны продолжится.
Как отметил он в ходе 11-го заседания Совета безопасности атомной энергетики при президенте РА, мировой финансово-экономический кризис оказал негативное влияние на экономическое развитие практически всех стран мира, в том числе, и Армении.
Президент констатировал, что последствия кризиса привели к уменьшению выработки электроэнергии и потребления природного газа. Однако в этом году уже наблюдается тенденция стабилизации и умеренного роста экономики страны, что восстановит имеющийся в предыдущие годы постоянный рост потребления электроэнергии и природного газа.
Глава государства отметил, что в первом квартале этого года по сравнению с тем же периодом прошлого года рост ВВП составил 5,5%.
«Думаем, что эта положительная тенденция продолжится», - сказал Серж Саргсян.
Президент также отметил, что с 1 апреля этого года в Армении повышен тариф на природный газ.
«Не желая усугублять социальное положение населения Армении, мы сохранили без изменения окончательный тариф на электроэнергию. Тем не менее, было принято решение с 1 апреля текущего года повысить тариф на выработку электроэнергии Армянской АЭС», - сказал Серж Саргсян.