ՀՀ Նախագահը` երկրում տնտեսական աճի մասին «Կարծում եմ, որ այս դրական միտումը կշարունակվի»
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարծում է, որ երկրում տնտեսական աճի դրական միտումը կշարունակվի: ՀՀ նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի 11-րդ նիստում նա ասաց, որ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը աշխարհի գրեթե բոլոր երկրների` այդ թվում նաև Հայաստանի տնտեսական աճի վրա բացասական ազդեցություն է թողել:
ՀՀ Նախագահը փաստեց, որ ճգնաժամի հետևանքները հանգեցրել են էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալների և բնական գազի սպառման նվազմանը: Բայց այս տարի արդեն նկատվում է կայնություն և տնտեսական չափավոր աճի միտում, ինչի արդյունքում կվերականգնվի նախորդ տարիների ընթացքում ունեցած էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի օգտագործման մշտական աճը:
Երկրի ղեկավարը նշեց, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ ՀՆԱ-ն աճել է 5,5 տոկոսով: «Կարծում եմ, որ այս դրական միտումը կշարունակվի»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նաև նշեց, որ այս տարվա ապրիլի 1-ից Հայաստանում բարձրացրել է բնական գազի սակագինը:
«Չցանկանալով ավելի բարդացնել հայ բնակչության սոցիալական դրությունը` մենք անփոփոխ ենք թողել էլեկտրաէներգիայի սակագինը: Այնուհանդերձ, որոշում ընդունվեց այս տարվա ապրիլի 1-ից բարձրացնել Հայաստանի ԱԷԿ-ի կողմից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի սակագինը»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:

Serzh Sargsyan thinks positive tendency of economic growth will continue
Armenian President Serzh Sargsyan thinks the positive tendency of the economic growth will continue in the country. President said at the 11th sitting of the Atomic Energy Safety Council (AESC) that the world financial-economic crisis has had a negative impact on the economic growth of many countries worldwide, including Armenia.
The Armenian President recorded that the scales of electric power production and the natural gas consumption have fallen due to the crisis. Though, this year stability and tendency of economic growth can be observed.
President Sargsyan said at the first quarter of this year 5.5 GDP growth has been recorded, as compared to the same period last year. “I think, the positive tendency will continue,” Serzh Sargsyan highlighted.