ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը դեպի Թուրքիա էլեկտրաէներգիա արտահանելու պոտենցիալ ունի
Հայաստանը դեպի Թուրքիա էլեկտրաէներգիա արտահանելու պոտենցիալ ունի: Այսօր այդ մասին ՀՀ նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի 11-րդ նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նաև նշեց, որ հատուկ ուշադրություն է դարձվում տարածաշրջանային էներգետիկ ծրագրերում Հայաստանի ներգրավվածությունը մեծացնելու և խորացնելու, ինչպես նաև գազատրանսպորտային ու էներգետիկ ոլորտներում մասնակցությունն ապահովելու վրա: Տարածաշրջանային էներգետիկ շուկայում Հայաստանի ներգրավածության իմաստով, ըստ նախագահի, շատ հաջող է Հայաստանի փոխգործակցությունն ընթանում Իրանի, ինչպես նաև Վրաստանի ու Ռուսաստանի հետ:
Նախագահ Սարգսյանը նաև հավելեց, որ Հայաստանը որոշակի քայլեր կատարել է Թուրքիայի հետ փոխհարաբերությունների նորմալացման ուղղությամբ: Նրա կարծիքով, Եվրոպայի այս վերջին փակ սահմանի բացումը հնարավորություն կտար տնտեսական, այդ թվում նաև էներգետիկ կապեր հաստատել տարածաշրջանի երկրների հետ:
«Չնայած Թուրքիայի կառավարության անգործության հետևանքով գործընթացը կասեցվել է, մենք տեսնում ենք Թուրքիա և տարանցիկ ճանապարհներով Մերձավոր Արևելք էլեկտրաէներգիա արտահանելու պոտենցիալ», -ընդգծեց երկրի ղեկավարը:
Նրա խոսքով, ներկայումս տարածաշրջանում էլեկտրաէներգիայի շուկան կայացման փուլում է և ենթադրում է Մերձսևծովյան երկրների օղակաձև էներգոհամակարգի ստեղծում ու Ռուսաստանի, Վրաստանի, Հայաստանի, Իրանի և այլ երկրների էլեկտրաէներգետիկ համակարգերի աշխատանքների սինխրոնացում: Միաժամանակ, հայկական կողմը հաշվի է առնում և այն, որ ապագայում տարածաշրջանային էներգետիկ շուկայում ծառայություններ մատուցելու մրցակցության մեջ կարևոր դեր կունենա այն երկիրը, որն ի վիճակի կլինի արտադրել էլեկտրաէներգիա վնասակար նյութերի նվազագույն քանակի արտանետմամբ:

Армения видит потенциал экспорта электроэнергии в Турцию, заявил сегодня президент Серж Саргсян в ходе 11-го заседания Совета безопасности атомной энергетики при президенте РА.
Президент отметил, что особое внимание уделяется вопросам расширения и углубления интеграции Армении в региональные энергетические рынки и ее участия в региональных проектах как в газотранспортной области, так и энергетики. В плане интеграции Армении в региональные энергетические рынки успешно развивается взаимодействие Армении в южном направлении - в сторону Ирана, и в северном – в сторону Грузии и России.
Серж Саргсян добавил, что определенные шаги были предприняты Арменией по нормализации взаимоотношений с Турцией. По его мнению, открытие этой последней блокированной границы Европы дало бы возможность наладить экономические связи, в том числе, в области энергетики.
“Несмотря на то, что в результате бездействия правительства Турции, процесс приостановлен, мы видим потенциал экспорта электроэнергии в Турции и транзитом в страны Ближнего Востока”, - подчеркнул глава государства.
По его словам, на сегодняшний день рынок электроэнергии в регионе находится в стадии становления и предполагает создание кольцевой энергосистемы стран Причерноморья и синхронизацию работ электроэнергетических систем России, Грузии, Армении, Ирана и других. При этом армянская сторона учитывает и то, что в будущем важная роль в конкуренции за право оказывать услуги на региональном рынке электроэнергии будет принадлежать стране, способной вырабатывать электроэнергию с минимальным выбросом вредных веществ в атмосферу.