«Սերժ Սարգսյանը երբեք անհանգստություն չի հայտնել` կապված Բաքվում կայանալիք մրցաշարին Արոնյանի մասնակցության հետ»
13:39 28/04/2010
Ռուսաստանյան «Սպորտ Էքսպրեսին» տված հարցազրույցում ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը չի բացառել, որ Լևոն Արոնյանը կարող է մեկնել Բաքու և մասնակցել հավակնորդների մրցաշարին:
- Պրն Իլյումժինով, տեղեկատվություն է եղել, որ Ձեր տեղակալը` ՖԻԴԵ-ի առաջին փոխնախագահ Գեորգիոս Մակրոպուլոսը, արդյունավետ բանակցություններ է վարել Բաքվի հետ, և որ Ադրբեջանը պատրաստ է կազմակերպել այդ կարևոր ստուգատեսը: Սակայն հստակ ժամկետներ չեն նշվում: Բացի այդ, ևս մեկ խնդիր կա` կապված Բաքվում կայանալիք մրցաշարին հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի մասնակցության հետ: Համաձայն ավելի վաղ տարածված լուրերի` մրցաշարը բաժանվել է երկու մասի, սակայն երկրորդ մասը հյուրընկալել ցանկացող երկիր դեռևս ի հայտ չի եկել: Ե՞րբ պարզություն կմտցվի այս հարցում:
- Մինչև ապրիլի վերջը հարցը վերջնականապես կլուծվի: Մենք, իրոք, պաշտոնական առաջարկ ստացել ենք Բաքվից: Ինչ վերաբերում է Արոնյանի խնդրին…
Մենք շատ ենք շփվել Հայաստանի շախմատային ղեկավարության, երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ինչպես Դրեզդենում կայացած Համաշխարհային օլիմպիադայի, այնպես էլ Ջերմուկում գերազանց կազմակերպված «Գրան Պրիի» ընթացքում: Սարգսյանը, ուզում եմ շեշտել, երբեք անհանգստություն չի հայտնել` կապված Բաքվում կայանալիք մրցաշարին Արոնյանի մասնակցության հետ: Որքան գիտեմ, ինքը` Արոնյանը, երբեք չի հայտարարել, որ, իբր, Բաքվում չի խաղա: Եթե որոշում կայացվի` հավակնորդների մրցաշարը Բաքվում կազմակերպելու վերաբերյալ, ապա, ըստ իս, Արոնյանի մասնակցությունը կնպաստի Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործին:

Кирсан Илюмжинов: Серж Саргсян никогда не выражал беспокойства по поводу участия Ароняна в бакинском турнире
Президент Международной шахматной федерации (ФИДЕ) Кирсан Илюмжинов не исключает возможности того, что Левон Аронян примет участие в турнире претендентов в Баку.
В интервью российскому изданию “Спорт-Экспресс”, отвечая на вопрос о том, что Азербайджан готов принять это важнейшее соревнование, но существует проблема с участием в нем армянского гроссмейстера Левон Ароняна, Кирсан Илюмжинов сказал:
“Мы много общались с руководителем шахматной федерации Армении, президентом страны Сержем Саргсяном и во время Всемирной шахматной олимпиады в Дрездене, и в ходе превосходно организованного этапа "Гран-при ФИДЕ" в Джермуке. Так вот Саргсян, хочу подчеркнуть, никогда не выражал беспокойства по поводу возможного участия Ароняна в бакинском турнире. Насколько я знаю, и сам Аронян никогда не заявлял: мол, в Баку играть не буду! Если будет принято решение провести претендентские соревнования в Баку, то, мне кажется, участие в них Ароняна послужит делу нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном”.
Напомним, что обсуждался также вариант поделить турнир на две части, но окончательное решение пока не принято. Глава ФИДЕ заверил, что до конца этого месяца будет принято окончательное решение по всем вопросам по поводу турнира претендентов.
Напомним, что в этом турнире примут участие победитель "гран-при" ФИДЕ Левон Аронян из Армении, обладатель Кубка мира Борис Гельфанд, представляющий Израиль, отобравшиеся по рейтингу норвежец Магнус Карлсен и наш Владимир Крамник, а также полуфиналист нынешнего цикла американский гроссмейстер Гата Камский. К этой пятерке присоединятся проигравший в матче Ананд - Топалов и победитель заключительного этапа "Гран-при ФИДЕ", который пройдет в мае в Астрахани. Наконец, восьмым участником будет представитель страны-организатора.