«Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք». երրորդ էքսպոն` Հայաստանի մասնակցությամբ
Այսօր երեկոյան` Երևանի ժամանակով 17:00-ին, չինական խոշորագույն քաղաքում` Շանհայում, պաշտոնապես կբացվի համաշխարհային «Էքսպո-2010» ցուցահանդեսը: Պաշտոնական բացմանը Չինաստանի նախագահի հրավերով մասնակցելու է նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Այս մասին Շանհայից հայտնում է Panorama.am-ի թղթակիցը: Մինչ այդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ բացվել էր ցուցահանդեսում Հայաստանի տաղավարը:
Տեղեկացնենք, որ համաշխարհային «Էքսպո» ցուցահանդեսները կազմակերպվում են հինգ տարին մեկ անգամ: Տնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային փոխանակման տեսանկյունից համաշխարհային ցուցահանդեսները համարվում են խոշորագույն իրադարձություն, որոնք հարթակ են ոչ միայն երկրի պատմությունը և մշակույթը ցուցադրելու, նորարարական գաղափարներ և նվաճումներ փոխանակելու, այլև` ապագայի գլոբալ խնդիրների նկատմամբ երկրի մոտեցումները ներկայացնելու համար:
«Էքսպո-2010»-ի անցկացման իրավունքի համար Չինաստանը մրցել է Ռուսաստանի, Հյուսիային Կորեայի, Լեհաստանի, Մեքսիկայի հետ:
Ըստ ամենայնի, չինական Շանհայը մրցակիցների նկատմամբ առավելության է հասել վերջին 20 տարում քաղաքաշինության բնագավառում ունեցած տպավորիչ ձեռքբերումների համար:
Հայաստանը «Էքսպո» ցուցահանդեսին այս տարի մասնակցում է երրորդ անգամ: Մինչ այդ մեր երկիրը հաջողությամբ մասնակցել է Հաննովերում (Գերմանիա) կայացած «Էքսպո-2000» և Աիչիյում (Ճապոնիա) կայացած «Էքսպո-2005» ցուցահանդեսներին:
«Շանհայ-Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսը տևելու է կես տարի` 2010թ. մայիսի 1-ից հոկտեմբերի 31-ը: Ցուցահանդեսի խորագիրն է ՙԲարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք՚:
Կազմակերպիչների ներկայացմամբ, թեմայի ընտրությունը համաշխարհային ցուցահանդեսների 154-ամյա ավանդույթների շարունակությունն է.
«Էքսպո»-ների թեմաները միշտ էլ արտացոլել են տվյալ պատմական ժամանակաշրջանի համայն մարդկության հետաքրքրությունը:
Ըստ այդմ` այսօր քաղաքային միջավայրերում կենսամակարդակի բարձրացումը առանցքային հարց է դարձել թե ազգային կառավարություններում և թե ամբողջ աշխարհում: Մասնավորապես ժողովրդագրական կանխատեսումների համաձայն, արդեն այս տարի մոլորակի բնակչության մեծ մասը` շուրջ 55%-ը, ապրելու է քաղաքներում:
Այս հանգամանքը քաղաքներին լուրջ մարտահրավերներ է նետում. խցանումներ, օդի և շրջակա միջավայրի աղտոտում, սոցիալական կոնֆլիկտներ, մշակութային բախումներ: Հենց այդ խնդիրների լուծմանը, դրանց վերաբերյալ տարբեր երկրների տեսլականների ներկայացմանն է ուղղված «Շանհայ-Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսին մասնակցում է 192 պետություն և 50 միջազգային կազմակերպություն: Կազմակերպիչներն ակնկալում են, որ վեցամսյա ցուցադրությունների ընթացքում կհյուրընկալեն մոտ 100 մլն այցելուի:
Եթե այս կանխատեսումներն իրականանան, համաշխարհային ցուցահանդեսների պատմության մեջ ամենամեծաթիվ հավանական մասնակցությունը կգրանցվի:
Միջոցառումը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու, այցելուների հարմարավետությունն ապահովելու նպատակով Չինաստանը հսկայական ներդրումային ծրագիր է իրականացրել: Որոշ գնահատականներով ցուցահանդեսի տարածքի կառուցման, ենթակառուցվածքների ապահովման վրա չինական կողմը մոտ 22 մլրդ դոլարի ներդրում է կատարել:

Сегодня вечером в 17.00 по ереванскому времени в одном из крупнейших городов Китая – Шанхае состоится официальное открытие выставки ШАНХАЙ-ЭКСПО-2010. В официальной церемонии открытия по приглашению председателя КНР Ху Дзиньтао примет участие президент Армении Серж Саргсян. Об этом сообщает корреспондент Panorama.am из Шанхая. Напомним, что сегодня утром уже состоялось официальное открытие армянского павильона с участием Сержа Саргсяна.
Заметим, что всемирные выставки проходят раз в пять лет. С точки зрения экономического, научно-технического и культурного обмена всемирные выставки считаются крупнейшими событиями, которые становятся местом не только для показа истории и культуры страны, обмена новаторскими идеями и достижениями, но и для представления подхода страны к глобальным проблемам будущего.
За право провести в своей стране ЭКСПО-2010 Китай боролся с такими странами, как Россия, Северная Корея, Польша и Мексика. По всей вероятности, китайский Шанхай добился преимущества перед своими конкурентами, благодаря впечатляющим достижениям в области градостроения за последние 20 лет.
Армения в этом году принимает участие во Всемирной выставке в третий раз. До этого наша страна с успехом приняла участие в выставке в Ганновере (Германия, 2000год) и Аичи (Япония, 2005 год).
Всемирная выставка ШАНХАЙ-ЭКСПО-2010 продлится пол года - с 1 мая по 31 октября 2010 года. Девиз выставки - “Лучший город, лучшая жизнь”.
Как представляют организаторы ярмарки, выбор темы является продолжением традиций 154-летней истории всемирных выставок.
Темы всех ЭКСПО отражали интересы всего человечества в данный исторический период. Исходя из этого, сегодня повышение жизненного уровня в городской среде стало ключевым вопросом как для правительств разных стран, так и для всего мира. В частности, согласно демографическим прогнозам, уже в этом году большая часть населения планеты – 55% будет проживать в городах.
Это обстоятельство бросает городам серьезные вызовы – пробки, загрязнение воздуха и окружающей среды, социальные конфликты, культурные столкновения. Именно на решение этих проблем, на представление видения разных стран по данным проблемам и направлена Всемирная выставка ШАНХАЙ-ЭКСПО-2010.
В Выставке принимают участие 192 государства и 50 международных организаций. Организаторы надеются, что за 6 месяцев выставку посетят 100 миллионов человек.
Если эти прогнозы станут реальностью, то ШАНХАЙ-ЭКСПО-2010 станет самой крупной выставкой в истории Всемирных ЭКСПО по количеству посетителей.
Для организации данного мероприятия на должном уровне, для обеспечения всех удобств для посетителей правительство Китая инвестировало огромные средства. По различным оценкам, на строительство выставочного парка и обеспечение инфраструктур китайская сторона потратила 22 миллиарда долларов.