Հայկական Գեոպոլիսը` համաշխարհային «Էքսպո»-ում
Չինական Շանհայ քաղաքում այսօր մեկնարկած «Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսի մասնակից 192 երկրների շարքում է նաև Հայաստանի Հանրապետությունը:
Ապրիլի 30-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներկայությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի տաղավարի բացումը: Այն կատարեցին Հայաստանի մասնակցության գլխավոր հանձնակատար, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն ու ՀՀ վարչապետի օգնական Ռուբեն Շատվորյանը:
Հայաստանի տաղավարը տեղակայված է եվրոպական միացյալ տաղավարների տարածքում: 500 քմ ընդհանուր մակերեսով տաղավարում զետեղված «Միտք և Ժամանակ» խորագրով ցուցասրահով «Շանհայ Էքսպո 2010»-ի շրջանակներում Հայաստանը աշխարհին ներկայացնում է հայկական ազգային քաղաքաշինական մտքի ներդրումը` մարդու կենսական քաղաքակիրթ տարածության ձևավորման մեջ, և քննարկման է ներկայացնում առաջարկ` մարդկության պատմության մեջ առաջին անգամ համատեղ ուժերով Արարատ լեռան փեշին կառուցել Գեոպոլիս (Աշխարհի Քաղաք), որի վրա ժամանակը չի կարող իշխել:
Հայկական ցուցասրահը մի քանի հիմնական բաղադրիչներ ունի: Դրանցից առաջինը` կենտրոնականը, Գեոպոլիսի թափանցիկ մակետն է, որի գլխավոր հատակագծի սխեման` Կենաց Ծառի տեսքով, նախատեսում է ինչպես ազգային թաղամասերի (հայկական, ռուսական, ֆրանսիական, չինական, ամերիկյան, հնդկական և այլն) ստեղծում, այնպես էլ հասարակական տարածքների ստեղծում (Երաժշտության հրապարակ, Ժամանակի հրապարակ և այլն): Ազգային թաղամասերը, ըստ սխեմայի, կազմված են 5-7 մոդուլային համալիրներից` կատարված յուրաքանչյուր ազգին բնորոշ ճարտարապետական ոճով:
Ցուցասրահի երկրորդ բաղադրիչը` «ազգերի կլոր սեղանը», տեղադրված է մակետի շրջագծով: Դրա վրա շրջանով մեկ տեղադրված են ակտիվ մոնիտորներ` քաղաք վիրտուալ մուտքի համար: Ցուցահանդեսի այցելուները կարող են մուտք գործել քաղաքի կենտրոնական էլ. կայք և իրենց ցանկությունները թողնել վիրտուալ «Աշխարհի մատյանում»:
Նկատենք, որ այստեղ կարելի է տեսնել նաև քաղաքի վիրտուալ 3D մակետը Experiencing տաղավարում, որը Շանհայ օնլայն համակարգում ընտրել է Հայաստանը: Կազմակերպիչների տեղեկացմամբ` օնլայն համակարգը համաշխարհային ցուցահանդեսների պատմության մեջ առաջին անգամ ամենալայն տարածումը կգտնի հենց «Շանհայ Էքսպո 2010»-ի շրջանակներում, և Հայաստանը այն սակավաթիվ երկրներից մեկն է, որը հաջողությամբ իրականացրել է տվյալ համակարգի ամենաբարդ նախագծերից մեկը:
Ցուցասրահի երրորդ բաղադրիչը շրջագծով տեղադրված, հայկական խաչքարերին ոճանմանեցված պատերի սալաքարերն են: Դրանց վրա հատուկ պատրաստված, լուսավորված որմնախորշերում տեղադրված են բազմաթիվ հայկական հուշարձանների և ճարտարապետական կառույցների պատկերները` սկսած հին ժամանակներից մինչև մեր օրերը:
Իսկ չորրորդ բաղադրիչը կիսաշրջան ճակատային համապատկերի պատն է` Արարատ լեռան պատկերով: Հենց Արարատի այս համապատկերի ֆոնի վրա էլ ցուցադրվում է Գեոպոլիսի մակետը:
Տաղավարի մուտքի մոտ տեղակայված է կոմերցիոն հատվածը, որտեղ այցելուները կկարողանան ձեռք բերել տարբեր ապրանքներ, ինչպես նաև` համտեսել հայկական հողի բարիքները:
Ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության պատասխանատուների ներկայացմամբ` «Շանհայ Էքսպո 2010»-ին մասնակցությունը հնարավորություն կընձեռի ներկայացնելու պետության հայացքները, տեղը համաշխարհային ինտեգրման համակարգում, մշակույթը, պատմությունը, քաղաքաշինական և կրոնական ավանդույթները, տնտեսական և մտավոր ներուժը, ինչպես նաև` կստեղծի գործարար կապեր, կցուցադրի հայկական մրցունակ արտադրանքը, և հայկական արտադրանքի նոր շուկաներ կբացահայտի:
Ցուցահանադեսի ընթացքում Հայաստանի տաղավարում տեղի կունենան բազմաթիվ միջոցառումներ: Մասնավորապես «Ծիրանի այգի» միջոցառման ժամանակ այցելուները հնարավորություն կունենան տեսնելու ծիրանենու ծաղկումը, համտեսելու ծիրանը և ունկնդրելու հայակական դուդուկի (ծիրանի ծառի բնափայտից պատրաստված գործիքի) մեղեդիներ:
«Ոսկի և մետաքս»-ի այցելուները կտեղեկանան Հայաստանի և Չինաստանի միջև եղած հնագույն առևտրային կապերի մասին, կծանոթանան հայ ոսկերիչների վարպետության հետ:
«Առողջության երկիր»-ը կներկայացնի Հայաստանը հայկական ՍՊԱ-ի հայեցակարգի (Ararat Religion SPA) միջոցով` որպես առողջության երկրի նոր բրենդ, առողջարարական տուրիզմի լայն հնարավորություններ ունեցող երկիր, իսկ «Վերադարձ դեպի ակունքներ»-ը կներկայացնի Արարատյան դաշտավայրում խաղողի հասունացման շրջանը և կուղեկցվի հայկական կոնյակի և գինիների շնորհանդեսով:
«Տեխնոլոլգիաների օր» միջոցառման ընթացքում տեղի կունենա հայկական մտավոր կարողությունների ցուցադրում` շախմատից մինչև բարձր տեխնոլոգիա և գիտական արտադրանք:
Հայաստանի ազգային օրվա տոնակատարությունը նախատեսված է 2010 թ. սեպտեմբերի 21-ին: Այդ օրը կներկայացվի հայկական մշակույթը, կկայանան բազմաթիվ մշակութային իրադարձություններ` ցուցահանդեսներ, բեմականացումներ և այլն: Ազգային օրվա շրջանակներում նախատեսվում է ՀՀ պաշտոնական պատվիրակության այց «Շանհայ Էքսպո 2010»:
Տեղեկացնենք, որ համաշխարհային «Էքսպո» ցուցահանդեսները կազմակերպվում են հինգ տարին մեկ անգամ: Տնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային փոխանակման տեսանկյունից համաշխարհային ցուցահանդեսները համարվում են խոշորագույն իրադարձություն, որոնք հարթակ են ոչ միայն երկրի պատմությունը և մշակույթը ցուցադրելու, նորարարական գաղափարներ և նվաճումներ փոխանակելու, այլև` ապագայի գլոբալ խնդիրների նկատմամբ երկրի մոտեցումները ներկայացնելու համար:
«Էքսպո-2010»-ի անցկացման իրավունքի համար Չինաստանը մրցել է Ռուսաստանի, Հյուսիային Կորեայի, Լեհաստանի, Մեքսիկայի հետ:
Ըստ ամենայնի, չինական Շանհայը մրցակիցների նկատմամբ առավելության է հասել վերջին 20 տարում քաղաքաշինության բնագավառում ունեցած տպավորիչ ձեռքբերումների համար:
Հիշեցնենք, որ ՉԺՀ ղեկավար Հու Ձինտաոյի հրավերով ՀՀ նախագահն այցելել է Չինաստան` Շանհայի համաշխարհային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը մասնակցելու նպատակով:
Նախորդող հրապարակումներ` «Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք». երրորդ էքսպոն` Հայաստանի մասնակցությամբ

Chinese city of Shaghai has already hosted “Expo-2010” international exhibition. The Republic of Armenia is among 192 states to attend the expo.
Armenia President Serzh Sargsyan attended on April 30 the official opening of Armenian pavilion committed by Armenian Minister of Economy Nerses Yeritsyan and Assistant of PM Ruben Shatvoryan. .
Armenian pavilion is located among the pavilions of European countries. Armenia presents at “Shanghai-expo 2010” Armenian national urban-planning investment as well as an exclusive project ever made in the history – to build Geopolis (City of the World) just under the feet of Mount Ararat which could be unruled even by time.
The Armenian pavilion is consisted of several components – the first one is the central where the model of Geopolis is presented. Its basic map is ever green tree where national communities (Armenia, Russian, French, Chinese, American, Indian, etc.) are supposed to be created, as well as social territories (Music square, Time square, etc.) The national communities, according to the scheme, are planned by 5-7 module complexes matching with the national architectural style of a definite nation.
The second component is “nations’ round table”. Active monitors are placed there for the virtual entrance of the city. The guests may visit city’s central web site and leave their wishes in the diary of the virtual world.
It’s worth mentioning that the 3D plan of the virtual world in the pavilion called Experincing which Armenia has selected in Shanghai’s online system. The organizers say the online system is supposed to become famous in the frames of “Shanghai expo 2010.” Armenia is one of those states to implement one of the most difficult projects of that system.
The third component of the hall is Armenian khachqars. Different Armenian monuments and architectural images are located in the cells of those khachqars.
And the fourth component is façade image of Mount Ararat. The plan of Geopolis is presented in the background of the panorama of the mount.
The commercial sector is just at the entrance to the pavilion, where the visitors can get different products and taste Armenian delicious blessings.
Armenian representatives to the exhibition say “Shanghai expo 2010” is a chance for our country to introduce Armenian vision, its place in the global integration, its culture, history, urban-planning, religious traditions, economic and intellectual potential, it is to create business links, it will present competitive Armenian products.
Different events are expected in the Armenian pavilion. The visitors can see the blossoming of apricot during “Apricot garden”, they can taste apricot and listen to the sweet sounds of Armenian douduk.
The visitors of “Gold and silk” will be introduced to the ancient trade links between Armenia and China, and will see the masterpiece of Armenian jewelers.
“City of health” will present Armenia via Ararat Religion SPA, as a new brand of country of health; and “Return to sources” will perform the period of blossoming of Ararat Valley accompanied by presentation of Armenian brandy and wines.
“Day of technologies” will present intellectual abilities from chess to high technologies and scientific products.
On September 21, the celebration of Armenia’s National Day will be held. Armenian culture, different cultural events – exhibitions, performances will be presented to the visitors. Armenian official delegation is due to pay visit to “Shanghai expo 2010” on September 21.
It’s worth reminding that international “Expo” exhibitions are organized once in five years. Those exhibitions re great events from the economic, scientific-technical and cultural view points, since they are perfect arenas to present not only country’s history and culture, but its innovative ideas and investments.
To get the license for holding “Expo-2010” China had to compete with Russia, North Korea, Poland and Mexico.
In fact Chinese Shanghai may have competed his rivals for having recorded enormous achievements in urban-planning in recent 20 years.
Armenian President Serzh Sargsyan left for China to attend the official opening of the expo by the invitation of China’s President.