Հայկական Գեոպոլիսը` համաշխարհային «Էքսպո»-ում
Չինական Շանհայ քաղաքում այսօր մեկնարկած «Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսի մասնակից 192 երկրների շարքում է նաև Հայաստանի Հանրապետությունը:
Ապրիլի 30-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներկայությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի տաղավարի բացումը: Այն կատարեցին Հայաստանի մասնակցության գլխավոր հանձնակատար, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն ու ՀՀ վարչապետի օգնական Ռուբեն Շատվորյանը:
Հայաստանի տաղավարը տեղակայված է եվրոպական միացյալ տաղավարների տարածքում: 500 քմ ընդհանուր մակերեսով տաղավարում զետեղված «Միտք և Ժամանակ» խորագրով ցուցասրահով «Շանհայ Էքսպո 2010»-ի շրջանակներում Հայաստանը աշխարհին ներկայացնում է հայկական ազգային քաղաքաշինական մտքի ներդրումը` մարդու կենսական քաղաքակիրթ տարածության ձևավորման մեջ, և քննարկման է ներկայացնում առաջարկ` մարդկության պատմության մեջ առաջին անգամ համատեղ ուժերով Արարատ լեռան փեշին կառուցել Գեոպոլիս (Աշխարհի Քաղաք), որի վրա ժամանակը չի կարող իշխել:
Հայկական ցուցասրահը մի քանի հիմնական բաղադրիչներ ունի: Դրանցից առաջինը` կենտրոնականը, Գեոպոլիսի թափանցիկ մակետն է, որի գլխավոր հատակագծի սխեման` Կենաց Ծառի տեսքով, նախատեսում է ինչպես ազգային թաղամասերի (հայկական, ռուսական, ֆրանսիական, չինական, ամերիկյան, հնդկական և այլն) ստեղծում, այնպես էլ հասարակական տարածքների ստեղծում (Երաժշտության հրապարակ, Ժամանակի հրապարակ և այլն): Ազգային թաղամասերը, ըստ սխեմայի, կազմված են 5-7 մոդուլային համալիրներից` կատարված յուրաքանչյուր ազգին բնորոշ ճարտարապետական ոճով:
Ցուցասրահի երկրորդ բաղադրիչը` «ազգերի կլոր սեղանը», տեղադրված է մակետի շրջագծով: Դրա վրա շրջանով մեկ տեղադրված են ակտիվ մոնիտորներ` քաղաք վիրտուալ մուտքի համար: Ցուցահանդեսի այցելուները կարող են մուտք գործել քաղաքի կենտրոնական էլ. կայք և իրենց ցանկությունները թողնել վիրտուալ «Աշխարհի մատյանում»:
Նկատենք, որ այստեղ կարելի է տեսնել նաև քաղաքի վիրտուալ 3D մակետը Experiencing տաղավարում, որը Շանհայ օնլայն համակարգում ընտրել է Հայաստանը: Կազմակերպիչների տեղեկացմամբ` օնլայն համակարգը համաշխարհային ցուցահանդեսների պատմության մեջ առաջին անգամ ամենալայն տարածումը կգտնի հենց «Շանհայ Էքսպո 2010»-ի շրջանակներում, և Հայաստանը այն սակավաթիվ երկրներից մեկն է, որը հաջողությամբ իրականացրել է տվյալ համակարգի ամենաբարդ նախագծերից մեկը:
Ցուցասրահի երրորդ բաղադրիչը շրջագծով տեղադրված, հայկական խաչքարերին ոճանմանեցված պատերի սալաքարերն են: Դրանց վրա հատուկ պատրաստված, լուսավորված որմնախորշերում տեղադրված են բազմաթիվ հայկական հուշարձանների և ճարտարապետական կառույցների պատկերները` սկսած հին ժամանակներից մինչև մեր օրերը:
Իսկ չորրորդ բաղադրիչը կիսաշրջան ճակատային համապատկերի պատն է` Արարատ լեռան պատկերով: Հենց Արարատի այս համապատկերի ֆոնի վրա էլ ցուցադրվում է Գեոպոլիսի մակետը:
Տաղավարի մուտքի մոտ տեղակայված է կոմերցիոն հատվածը, որտեղ այցելուները կկարողանան ձեռք բերել տարբեր ապրանքներ, ինչպես նաև` համտեսել հայկական հողի բարիքները:
Ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության պատասխանատուների ներկայացմամբ` «Շանհայ Էքսպո 2010»-ին մասնակցությունը հնարավորություն կընձեռի ներկայացնելու պետության հայացքները, տեղը համաշխարհային ինտեգրման համակարգում, մշակույթը, պատմությունը, քաղաքաշինական և կրոնական ավանդույթները, տնտեսական և մտավոր ներուժը, ինչպես նաև` կստեղծի գործարար կապեր, կցուցադրի հայկական մրցունակ արտադրանքը, և հայկական արտադրանքի նոր շուկաներ կբացահայտի:
Ցուցահանադեսի ընթացքում Հայաստանի տաղավարում տեղի կունենան բազմաթիվ միջոցառումներ: Մասնավորապես «Ծիրանի այգի» միջոցառման ժամանակ այցելուները հնարավորություն կունենան տեսնելու ծիրանենու ծաղկումը, համտեսելու ծիրանը և ունկնդրելու հայակական դուդուկի (ծիրանի ծառի բնափայտից պատրաստված գործիքի) մեղեդիներ:
«Ոսկի և մետաքս»-ի այցելուները կտեղեկանան Հայաստանի և Չինաստանի միջև եղած հնագույն առևտրային կապերի մասին, կծանոթանան հայ ոսկերիչների վարպետության հետ:
«Առողջության երկիր»-ը կներկայացնի Հայաստանը հայկական ՍՊԱ-ի հայեցակարգի (Ararat Religion SPA) միջոցով` որպես առողջության երկրի նոր բրենդ, առողջարարական տուրիզմի լայն հնարավորություններ ունեցող երկիր, իսկ «Վերադարձ դեպի ակունքներ»-ը կներկայացնի Արարատյան դաշտավայրում խաղողի հասունացման շրջանը և կուղեկցվի հայկական կոնյակի և գինիների շնորհանդեսով:
«Տեխնոլոլգիաների օր» միջոցառման ընթացքում տեղի կունենա հայկական մտավոր կարողությունների ցուցադրում` շախմատից մինչև բարձր տեխնոլոգիա և գիտական արտադրանք:
Հայաստանի ազգային օրվա տոնակատարությունը նախատեսված է 2010 թ. սեպտեմբերի 21-ին: Այդ օրը կներկայացվի հայկական մշակույթը, կկայանան բազմաթիվ մշակութային իրադարձություններ` ցուցահանդեսներ, բեմականացումներ և այլն: Ազգային օրվա շրջանակներում նախատեսվում է ՀՀ պաշտոնական պատվիրակության այց «Շանհայ Էքսպո 2010»:
Տեղեկացնենք, որ համաշխարհային «Էքսպո» ցուցահանդեսները կազմակերպվում են հինգ տարին մեկ անգամ: Տնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային փոխանակման տեսանկյունից համաշխարհային ցուցահանդեսները համարվում են խոշորագույն իրադարձություն, որոնք հարթակ են ոչ միայն երկրի պատմությունը և մշակույթը ցուցադրելու, նորարարական գաղափարներ և նվաճումներ փոխանակելու, այլև` ապագայի գլոբալ խնդիրների նկատմամբ երկրի մոտեցումները ներկայացնելու համար:
«Էքսպո-2010»-ի անցկացման իրավունքի համար Չինաստանը մրցել է Ռուսաստանի, Հյուսիային Կորեայի, Լեհաստանի, Մեքսիկայի հետ:
Ըստ ամենայնի, չինական Շանհայը մրցակիցների նկատմամբ առավելության է հասել վերջին 20 տարում քաղաքաշինության բնագավառում ունեցած տպավորիչ ձեռքբերումների համար:
Հիշեցնենք, որ ՉԺՀ ղեկավար Հու Ձինտաոյի հրավերով ՀՀ նախագահն այցելել է Չինաստան` Շանհայի համաշխարհային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը մասնակցելու նպատակով:
Նախորդող հրապարակումներ` «Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք». երրորդ էքսպոն` Հայաստանի մասնակցությամբ

В открывшейся сегодня в Шанхае Всемирной выставке “Экспо-2010” в ряду 192 стран принимает участие также и Армения.
30 апреля в присутствии президента Армении Сержа Саргсяна состоялось открытие армянского павильона. Павильон открыли главный ответственный по участию Армении в выставке, министр экономики Нерсес Ерицян и помощник премьер-министра Армении Рубен Шатворян.
Павильон Армении находится на территории объединенных павильонов Европы. На территории в 500 кв. метров под вывеской “Мысль и время” Армения представляет миру вклад армянской национальной градостроительной мысли в формирование цивилизованного жизненного пространства человека и выносит на обсуждение предложение впервые в истории человечества совместными усилиями у подножия горы Арарат построить Геополис (Город мира), над которым время не властно.
Армянский выставочный зал состоит из нескольких основных частей. Первый из них – центральный, является прозрачным макетом Геополиса, схема генерального плана которого в виде Древа Жизни предусматривает создание национальных кварталов (армянский, русский, французский, китайский, американский, индийский и т.д.), а также создание общественных пространств (площадь музыки, площадь Времени и т. д.) Национальные кварталы, согласно схеме, состоят из 5-7 модульных комплексов, выполненных в характерном для каждой нации архитектурном стиле.
Вторая часть выставочного зала – “круглый стул наций”, расположен по периметру макета. На нем по всему кругу установлены активные мониторы для виртуального входа в город. Посетители выставки могут войти на центральный сайт города и оставить свои пожелания в виртуальном Журнале города.
Заметим, что в павильоне Experiencing он-лайн системы Шанхай можно также увидеть виртуальный макет города, выполненный в формате 3D. По словам организаторов, он-лайн система найдет самое широкое применение в истории всемирных выставок именно на выставке Шанхай-Экспо, и Армения одна из тех немногочисленных стран, которая с успехом реализовала один из самых сложных проектов данной системы.
Третья часть выставочного зала Армении – выстроенные по периметру облицовочные плиты в виде армянских хачкаров. На них в специально освещенных углублениях установлены макеты армянских памятников архитектуры с древних времен до наших дней.
А четвертая часть – фронтальная полукруглая стена панорамы с изображением горы Арарат. Именно на фоне этой панорамы Арарата и демонстрируется макет Геополиса.
У входа в павильон находится коммерческая часть, где посетители могут приобрести различные товары армянского производства, а также отведать плоды армянской земли.
По словам ответственных по участию Армении в выставке, это участие даст возможность представить взгляды государства, ее место в мировой системе интеграции, культуру, историю, градостроительные и религиозные традиции, экономический и интеллектуальный потенциал, а также создаст деловые связи, продемонстрирует конкурентоспособную армянскую продукцию и выявит новые рынки для армянской продукции.
В ходе выставки в армянском павильоне запланирован ряд мероприятий. В частности, во время мероприятия “Абрикосовый сад” посетители получат возможность увидеть абрикосовое дерево в цвету, попробовать абрикос и послушать мелодии дудука, который изготавливается из древесины абрикосового дерева.
Участники мероприятия “Золото и шелк” узнают о древнейших торговых связях между Арменией и Китаем, ознакомятся с мастерством армянских ювелиров.
“Страна здоровья” представит Армению при помощи концепции армянского SPA-центра - Ararat Religion SPA в качестве нового бренда страны здоровья - как страну, имеющую широкие возможности для оздоровительного туризма.
“Возвращение к истокам” представит период созревания винограда в Араратской долине и будет сопровождаться презентацией армянских вин и коньяков.
В рамках мероприятия “День технологий” состоится показ армянских интеллектуальных возможностей – от шахмат до высоких технологий и научного производства.
Празднование национального дня Армении запланировано на 21 сентября 2010 года. В этот день будет представлена армянская культура, пройдут многочисленные культурные мероприятия – выставки, постановки и другое. В рамках национального дня Армении предусмотрен визит армянской официальной делегации на “Шанхай-Экспо-2010”.
Отметим, что всемирные выставки “Экспо” организуются раз в 5 лет. С точки зрения экономического, научно-технического и культурного обмена всемирные выставки считаются крупнейшим событием, которые являются не только площадкой для представления истории и культуры нашей страны, но и подходов страны по глобальным проблемам будущего.
За право провести в своей стране ЭКСПО-2010 Китай боролся с такими странами, как Россия, Северная Корея, Польша и Мексика. По всей вероятности, китайский Шанхай добился преимущества над своими конкурентами, благодаря впечатляющим достижениям в области градостроения за последние 20 лет.
Напомним, что по приглашению председателя КНР Ху Дзиньтао президент Армении Серж Саргсян посетил Китай для участия в официальной церемонии открытия выставки.