3300 աշակերտ ծանոթացավ բջջային հեռախոսից անվտանգ օգտվելու կանոններին
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) հայտարարում է «Անվտանգ բջջային կապ. դպրոցականների հմտությունների զարգացում» ծրագրի երկրորդ փուլի ավարտի մասին, որն իրականացվում է «Երեխաների աջակցության կենտրոն» հիմնադրամի հետ համատեղ: Այս մասին հայտնեցին ընկերության մամուլի ծառայությունից:
Հայաստանի 5 մարզերում դպրոցների տնօրենները և ուսուցիչները քննարկեցին անչափահասների շարժական անվտանգությանը վերաբերող խնդիրներ: Կլոր սեղանների քննարկումների արդյունքում 130 համայնքում կազմակերպվեցին բաց դասեր` նվիրված շարժական անվտանգությանը: Ավելի քան 3300 աշակերտ ստացան նախնական գիտելիքներ բջջային էթիկայի վերաբերյալ և ծանոթացան բջջային հեռախոսից անվտանգ օգտվելու կանոններին:
«Հանդիսանալով կապի միասնական օպերատոր «ԱրմենՏել» ընկերությունը ոչ միայն մատուցում է ծառայությունների լայն շրջանակ, այլ նաև գիտակցում է իր դերը բջջային կապից և ինտերնետից օգտվող անչափահաս երեխաներին շարժական անվտանգության և գրագիտության գիտելիքների փոխանցման գործում»,- նշել է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի Գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Սույն թվականի մայիսի կեսերին` «Անվտանգ բջջային կապ. դպրոցականների հմտությունների զարգացում» ծրագրի ավարտին, կկայանա «Անվտանգ բջջային կապ» թեմայով շարադրությունների մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը: Մասնագետներից կազմված հատուկ հանձնաժողովը` ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, կընտրի լավագույն շարադրությունները: Հաղթողները և նրանց ուսուցիչները «ԱրմենՏել» ընկերության և «Երեխաների աջակցության կենտրոն» հիմնադրամի կողմից կստատան նվերներ և շնորհակալագրեր:
Ծրագրի առաջին փուլում` «Անվտանգ բջջային կապ» ֆորումին, որ անց կացվեց Երևանում մարտի 10-ին, առաջին անգամ ստորագրվեց «Բջջային էթիկետի» խարտիան, որը սահմանում է բջջային կապից օգտվելու անվտանգ և գրագետ սկզբունքները: Ֆորումին մասնակցեցին Հանրային խորհրդի, Կրթության և գիտության նախարարության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, UNICEF-ի ներկայացուցիչներն, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցները: Ֆորումի մասնակիցները կարծիքներ փոխանակեցին շարժական անվտանգության ներկա իրավիճակի մասին, նշեցին հիմնական վտանգները և դրանք նվազեցնելու հնարավոր ճանապարհները:

«АрменТел» поддержал открытые уроки мобильной грамотности в регионах страны
ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) в партнерстве с ОО «Фонд Защиты Детей» объявляет о завершении второго этапа программы «Безопасная сотовая связь. Развитие навыков у школьников». В пяти регионах Армении прошли обсуждения среди директоров школ и педагогов, посвященные проблемам мобильной безопасности несовершеннолетних. П
По результатам круглых столов в 130 общинах Армении были проведены открытые уроки по мобильной безопасности. Более 3300 школьников получили знания об основах этики пользования мобильной связью, а также познакомились с правилами безопасного пользования мобильными телефонами, сообщили в Службе по связям с общественностью компании «АрменТел».
«Являясь единым оператором связи в стране, компания «АрменТел» видит свою роль не только в предоставлении широкого спектра услуг связи, но и осознает свою ответственность в распространении знаний, направленных на обеспечение грамотности и безопасности несовершеннолетних детей, пользующихся мобильной связью и услугами доступа в Интернет», - отметил Генеральный директор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.
В середине мая 2010 года на заключительном этапе программы «Безопасная сотовая связь. Развитие навыков у школьников» состоится награждение победителей конкурса на лучшее сочинение по теме безопасная сотовая связь. Специальная комиссия экспертов при участии представителей Министерства Образования и науки РА выберет лучшие сочинения. Победители и их преподаватели получат грамоты и подарки от «АрменТел» и Фонда Защиты Детей.
Напомним, что на первом этапе программы на форуме «Безопасная мобильная связь», прошедшем в Ереване 10 марта текущего года, была впервые в стране подписана Хартия Мобильного Этикета, определяющая основные принципы этического и безопасного пользования мобильной связью. Участие в работе форума приняли представители Общественного Совета при Президенте РА, высокопоставленные представители Министерств Образования и науки, Труда и социальных вопросов, сотрудники Полиции РА и представители ЮНИСЕФ. Участники форума обменялись мнениями о текущей ситуации в сфере мобильной безопасности, отметили основные риски и пути их минимизации.