ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Չինաստան կատարած այցի երրորդ օրը` մայիսի 2-ին, հանդիպում ունեցավ Չինաստանի Ժողովրդավարական Հանրապետության ղեկավար Հու Ձինթաոյի հետ:
«Էքսպո-2010»-ի բացման նպատակով Շանհայում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին Հու Ձինթաոն ընդունեց այդ քաղաքում գտնվող Ձիջիաո պետական ընդունելությունների տանը:
«Երկար տարիներ Դուք մեծ աշխատանք եք կատարել հայ-չինական բարեկամությունը խորացնելու գործում»,- ողջունելով Սերժ Սարգսյանին` ասաց Հու Ձինթաոն:
Հիշեցնելով, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումներ է ունեցել Պեկինի օլիմպիադայի ժամանակ Չինաստանի մայրաքաղաք կատարած այցի և ընդամենը վերջերս Վաշինգտոնում կայացած «Գլոբալ միջուկային անվտանգություն» գագաթաժողովի շրջանակներում, ՉԺՀ ղեկավարը հույս հայտնեց, որ դրանց ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կնպաստեն հայ-չինական համագործակցության խորացմանը:
Փաստը, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կրկին այցելել է Չինաստան` այս անգամ «Շանհայ-էքսպո-2010»-ի բացմանը մասնակցելու նպատակով, ըստ Հու Ձինթաոյի` վկայում է հայ-չինական բարեկամության նկատմամբ նախագահ Սարգսյանի մեծ ուշադրության մասին, ինչի համար ՉԺՀ ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց: Միաժամանակ Հու Ձինթաոն երախտագիտություն հայտնեց Չինաստանում տեղի ունեցած երկրաշարժի առթիվ ՀՀ նախագահի հայտնած ցավակցության և աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամության համար:
Իր հերթին, նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց Չինաստան այցելելու հրավերի համար: Հանրապետության ղեկավարը նշեց, որ յուրաքանչյուր այցելությունից հետո Չինաստանում նոր ձեռքբերումներ է նկատում: «Հաճույքով արձանագրում եմ այն մեծ հաջողությունները, որ Չինաստանը ձեռք է բերում Ձեր ղեկավարությամբ»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարը նշեց, որ Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է և նշեց, որ երկկողմ կապերն արդեն իսկ ընդլայնման լավ դինամիկա ունեն:
Հանդիպումն այնուհետ անցավ դռնփակ ռեժիմով, որի ընթացքում նախագահները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ էներգետիկայի, քիմիական արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, գիտության և տեխնիկայի, պաշտպանության, մշակույթի և կրթության բնագավառներրում բազմաթիվ համատեղ նախագծեր իրականացվել են մեծ հաջողությամբ: Սերժ Սարգսյանն ու Հու Ձինթաոն հայ-չինական համագործակցության` մինչ այժմ կուտակած մեծ փորձը լավ հիմք են համարել` որակական նոր աստիճանի բարձրացնելու երկկողմ հարաբերությունները:
Նախագահները նաև քննարկել են Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցմանը` Չինաստանի մասնակցության հարցերը: Կողմերն ընդգծել են, որ ՉԺՀ Շանսի նահանգում հայ-չինական «Շանսի-Նաիրիտ» համատեղ ձեռնարկության գործարկումը երկկողմ կապերի զարգացման կարևոր վկայություն է:
Ի դեպ, այցելության վերջին օրը` մայիսի 3-ին, նախագահ Սարգսյանը կմասնակցի «Շանսի-Նաիրիտ» ձեռնարկության գործարկմանը:
Մինչև ՉԺՀ նախագահի հետ հանդիպումը, ինչպես նաև դրանից հետո, Սերժ Սարգսյանը մայիսի 2-ին հանդիպումներ ունեցավ նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող չինական առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:
Նախագահ Սարգսյանը նախ իր կեցավայրում ընդունեց «Հուավեյ» (Huawei Technologies Co. Ltd.) կորպորացիայի գործադիր տնօրեն Լին Րուի Չիին: Իսկ օրվա երկրորդ կեսին հայկական պատվիրակությունը` նախագահի գլխավորությամբ, այցելեց «ZTE» (Zhong Xing Telecommunication Equipment Company Limited) կորպորացիայի շտաբ-բնակարան, որտեղ նրանց ընդունեց կորպորացիայի նախագահ Լիրոն Շին:
Հիշյալ երկու ընկերությունները, որ մասնագիտացած են հեռահաղորդակցության ոլորտի մի շարք ճյուղերում` սարքավորումների արտադրություն, էլեկտրոնային կառավարում, հեռաղարդակցական համակարգեր և այլն, մտադիր են ներգրավվել Հայաստանում հեռուստահաղորդակցության ոլորտում իրականացվելիք հավակնոտ ծրագրերին:
Նախագահ Սարգսյանը ZTE ընկերության ղեկավարին ներկայացրեց Հայաստանում նախաձեռնված ծրագրերը և համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց: Դրական վերաբերելով չինական ընկերության` Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հետաքրքրությանը, նախագահ Սարգսյանը միաժամանակ նշեց, որ հայկական կողմը պատրաստ է աջակցելու չինական ընկերություններին և ցանկություն ունի մասնակցել նաև արտադրական պրոցեսին:
ZTE և «Հուավեյ» ընկերությունները մրցակիցներ են, ըստ որում` առաջինը պետական, իսկ երկրորդը` մասնավոր սեփականություն է: Չնայած այդ հանգամանքին` «Հուավեյ»-ն իրացման ծավալներով` մոտ 30 մլրդ դոլար տարեկան, 2,5 անգամ գերազանցում է ZTE-ին:
Դինամիկ զարգացող այս ընկերությունը, որ ներկայումս հեղինակային արտոնագրերի քանակով աշխարհում զիջում է միայն «Ինտել»-ին, իսկ իրացման ծավալներով` «Էրիքսոնին», մտադիր է հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների համաշխարհային շուկայում առաջիկա 3 տարիներին դուրս գալ առաջին տեղը: Այդ նպատակի իրագործման համար չինական ընկերությունը հետաքրքրված է գործունեություն ծավալել նաև Հայաստանում: «Հուավեյ»-ի ղեկավարը նախագահ Սարգսյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկել է դրանց հեռանկարները:
Չինական կորպորացիաների հետ քննարկումների արդյունքում` հայկական կողմը համագործակցության մտադրությունների մասին հուշագիր ստորագրեց «Հուավեյ» ընկերության հետ:
Նախագահ Սարգսյանի մասնակցությամբ` տեղի ունեցած քննարկումներն ու չինական ընկերության հետ կնքված հուշագիրը մեկնաբանեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: «Երեք ծրագրերը, որ մենք ներկայացրել ենք, հավակնոտ, լուրջ ծրագրեր են: Ընկերությունը Հայաստանում արդեն կա, տեղեկություններն ունի, և հետաքրքրությունը պատահական չի առաջացել, այլ հասունացել է ժամանակի ընթացքում: Չինական ընկերություններն այսօր ունեն լուրջ միջոցներ և ագրեսիվ տեղաշարժվում են դեպի Արևմուտք,- ասաց նա ու հավելեց,- իսկ ինչու՞ չօգտվել առիթից ու նրանց կանգնեցնել Հայաստանում»:

Президент Армении Серж Саргсян в третий день своего визита в Китай, накануне вечером встретился с председателем КНР Ху Дзиньтао.
Прибывшего в Шанхай на открытие выставки ЭКСПО-2010 С. Саргсяна Ху Дзиньтао принял в доме государственных приемов Шанхая Цзиджитао.
“Долгие годы вы вели большую работу по углублению армяно-китайской дружбы”, - сказал председатель КНР, приветствуя президента Армении.
Напомнив, что он встречался с президентом Армении во время Олимпиады в Пекине и совсем недавно в Вашингтоне в рамках саммита по ядерной безопасности, председатель КНР выразил надежду, что достигнутые в ходе этих встреч договоренности будут содействовать углублению армяно-китайского сотрудничества.
Тот факт, что президент Армении Серж Саргсян во второй раз посетил Китай, на этот раз для участия в открытии “Шанхай-Экспо-2010”, согласно Ху Дзиньтао, свидетельствует о большом внимании президента С. Саргсяна к армяно-китайской дружбе, за что председатель КНР поблагодарил его. В то же время Ху Дзиньтао выразил признательность за выраженное президентом РА соболезнование и готовность помочь во время недавнего землетрясения в Китае.
В свою очередь, президент Армении Серж Саргсян выразил благодарность за приглашение посетить Китай. Глава государства заметил, что после каждого визита в Китай он замечает новые достижения. “Я с удовольствием констатирую те большие достижения, которых добился Китай под Вашим руководством”, - сказал Серж Саргсян.
Глава РА заметил, что развитие отношений с Китаем является одним из приоритетов внешней политики Армении, а также отметил, что двусторонние отношения имеют динамику расширения.
После этого встреча продолжилась за закрытыми дверями. Главы двух стран обсудили широкий спектр вопросов, представляющих двусторонний интерес. В частности, стороны с удовлетворением отметили, что с большим успехом реализованы совместные проекты в сфере энергетики, химической промышленности, сельского хозяйства, науки и техники, обороны, культуры и образования. С. Саргсян и Ху Дзиньтао сочли накопленный до сих пор опыт в армяно-китайских отношениях хорошей основой для того, чтобы вывести двусторонние отношения на качественно новый уровень.
Президенты также обсудили вопрос участия Китая в строительстве железной дороги Армения-Иран. Стороны подчеркнули, что запуск совместного предприятия “Шаньси-Наирит” в провинции Шаньси КНР является важным свидетельством двусторонних связей. В последний день визита, 3 мая президент РА Серж Саргсян примет участие в запуске этого предприятия.
До и после встречи с председателем КНР С.Саргсян 2 мая встретился также с представителями передовых предприятий Китая в сфере информационных технологий. Президент в своей резиденции принял исполнительного директора Huawei Technologies Co. Ltd Лин Руи Чи. Во второй половине дня армянская делегация во главе с президентом посетила штаб-квартиру ZTE (Zhong Xing Telecommunication Equipment Company Limited), где их встретил президент корпорации Лирон Ши.
Две вышеназванные компании, которые специализируются в ряде отраслей телекоммуникационной сферы – производство оборудования, электронные управление, телекоммуникационные системы и пр., намерены принять участие в амбициозных программах в Армении.
Президент С. Саргсян представил главе ZTE инициированные в Армении программы и выразил готовность к сотрудничеству. Президент положительно воспринял интерес китайской компании к тому, чтобы развернуть деятельность в Армении. Президент С. Саргсян в то же время, отметил, что армянская сторона готова поддержать китайские компании и желает принять участие в процессе производства.
Компании ZTE и Huawei являются конкурентами, при этом, первая является государственной собственностью, а вторая – частной. Несмотря на это обстоятельство, Huawei по объемам реализации ($30 миллиардов в год) в 2.5 раза превосходит ZTE.
Эта динамично развивающаяся компания, которая на данный момент по количеству авторских патентов уступает лишь компании Intel, а по объемам реализации – только Ericsson, намерена в течение трех лет выйти в лидеры на мировом рынке телекоммуникационных технологий. Для достижения этой цели китайская компания заинтересована также армянским рынком. Руководитель Huawei обсудил с президентом С. Саргсяном перспективы прихода компании на армянский рынок.
В ходе переговоров с китайской корпорацией армянская сторона подписала меморандум о намерении сотрудничества с компанией Huawei.
Обсуждения с участием президента и руководителями китайских компаний, а также подписанный меморандум прокомментировал министр экономики Армении Нерсес Ерицян. “Три программы, которые мы представили – амбициозные и серьезные программы. Компания уже представлена в Армении, имеет сведения о нашей стране, и этот интерес возник неслучайно, он созрел с течением времени. Китайские компании сегодня имеют серьезные средства и агрессивно продвигаются на запад”, - сказал министр и продолжил, - а почему бы не воспользоваться случаем и не остановить их в Армении?”.