ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Չինաստան կատարած այցի երրորդ օրը` մայիսի 2-ին, հանդիպում ունեցավ Չինաստանի Ժողովրդավարական Հանրապետության ղեկավար Հու Ձինթաոյի հետ:
«Էքսպո-2010»-ի բացման նպատակով Շանհայում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին Հու Ձինթաոն ընդունեց այդ քաղաքում գտնվող Ձիջիաո պետական ընդունելությունների տանը:
«Երկար տարիներ Դուք մեծ աշխատանք եք կատարել հայ-չինական բարեկամությունը խորացնելու գործում»,- ողջունելով Սերժ Սարգսյանին` ասաց Հու Ձինթաոն:
Հիշեցնելով, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումներ է ունեցել Պեկինի օլիմպիադայի ժամանակ Չինաստանի մայրաքաղաք կատարած այցի և ընդամենը վերջերս Վաշինգտոնում կայացած «Գլոբալ միջուկային անվտանգություն» գագաթաժողովի շրջանակներում, ՉԺՀ ղեկավարը հույս հայտնեց, որ դրանց ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կնպաստեն հայ-չինական համագործակցության խորացմանը:
Փաստը, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կրկին այցելել է Չինաստան` այս անգամ «Շանհայ-էքսպո-2010»-ի բացմանը մասնակցելու նպատակով, ըստ Հու Ձինթաոյի` վկայում է հայ-չինական բարեկամության նկատմամբ նախագահ Սարգսյանի մեծ ուշադրության մասին, ինչի համար ՉԺՀ ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց: Միաժամանակ Հու Ձինթաոն երախտագիտություն հայտնեց Չինաստանում տեղի ունեցած երկրաշարժի առթիվ ՀՀ նախագահի հայտնած ցավակցության և աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամության համար:
Իր հերթին, նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց Չինաստան այցելելու հրավերի համար: Հանրապետության ղեկավարը նշեց, որ յուրաքանչյուր այցելությունից հետո Չինաստանում նոր ձեռքբերումներ է նկատում: «Հաճույքով արձանագրում եմ այն մեծ հաջողությունները, որ Չինաստանը ձեռք է բերում Ձեր ղեկավարությամբ»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարը նշեց, որ Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է և նշեց, որ երկկողմ կապերն արդեն իսկ ընդլայնման լավ դինամիկա ունեն:
Հանդիպումն այնուհետ անցավ դռնփակ ռեժիմով, որի ընթացքում նախագահները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ էներգետիկայի, քիմիական արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, գիտության և տեխնիկայի, պաշտպանության, մշակույթի և կրթության բնագավառներրում բազմաթիվ համատեղ նախագծեր իրականացվել են մեծ հաջողությամբ: Սերժ Սարգսյանն ու Հու Ձինթաոն հայ-չինական համագործակցության` մինչ այժմ կուտակած մեծ փորձը լավ հիմք են համարել` որակական նոր աստիճանի բարձրացնելու երկկողմ հարաբերությունները:
Նախագահները նաև քննարկել են Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցմանը` Չինաստանի մասնակցության հարցերը: Կողմերն ընդգծել են, որ ՉԺՀ Շանսի նահանգում հայ-չինական «Շանսի-Նաիրիտ» համատեղ ձեռնարկության գործարկումը երկկողմ կապերի զարգացման կարևոր վկայություն է:
Ի դեպ, այցելության վերջին օրը` մայիսի 3-ին, նախագահ Սարգսյանը կմասնակցի «Շանսի-Նաիրիտ» ձեռնարկության գործարկմանը:
Մինչև ՉԺՀ նախագահի հետ հանդիպումը, ինչպես նաև դրանից հետո, Սերժ Սարգսյանը մայիսի 2-ին հանդիպումներ ունեցավ նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող չինական առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:
Նախագահ Սարգսյանը նախ իր կեցավայրում ընդունեց «Հուավեյ» (Huawei Technologies Co. Ltd.) կորպորացիայի գործադիր տնօրեն Լին Րուի Չիին: Իսկ օրվա երկրորդ կեսին հայկական պատվիրակությունը` նախագահի գլխավորությամբ, այցելեց «ZTE» (Zhong Xing Telecommunication Equipment Company Limited) կորպորացիայի շտաբ-բնակարան, որտեղ նրանց ընդունեց կորպորացիայի նախագահ Լիրոն Շին:
Հիշյալ երկու ընկերությունները, որ մասնագիտացած են հեռահաղորդակցության ոլորտի մի շարք ճյուղերում` սարքավորումների արտադրություն, էլեկտրոնային կառավարում, հեռաղարդակցական համակարգեր և այլն, մտադիր են ներգրավվել Հայաստանում հեռուստահաղորդակցության ոլորտում իրականացվելիք հավակնոտ ծրագրերին:
Նախագահ Սարգսյանը ZTE ընկերության ղեկավարին ներկայացրեց Հայաստանում նախաձեռնված ծրագրերը և համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց: Դրական վերաբերելով չինական ընկերության` Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հետաքրքրությանը, նախագահ Սարգսյանը միաժամանակ նշեց, որ հայկական կողմը պատրաստ է աջակցելու չինական ընկերություններին և ցանկություն ունի մասնակցել նաև արտադրական պրոցեսին:
ZTE և «Հուավեյ» ընկերությունները մրցակիցներ են, ըստ որում` առաջինը պետական, իսկ երկրորդը` մասնավոր սեփականություն է: Չնայած այդ հանգամանքին` «Հուավեյ»-ն իրացման ծավալներով` մոտ 30 մլրդ դոլար տարեկան, 2,5 անգամ գերազանցում է ZTE-ին:
Դինամիկ զարգացող այս ընկերությունը, որ ներկայումս հեղինակային արտոնագրերի քանակով աշխարհում զիջում է միայն «Ինտել»-ին, իսկ իրացման ծավալներով` «Էրիքսոնին», մտադիր է հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների համաշխարհային շուկայում առաջիկա 3 տարիներին դուրս գալ առաջին տեղը: Այդ նպատակի իրագործման համար չինական ընկերությունը հետաքրքրված է գործունեություն ծավալել նաև Հայաստանում: «Հուավեյ»-ի ղեկավարը նախագահ Սարգսյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկել է դրանց հեռանկարները:
Չինական կորպորացիաների հետ քննարկումների արդյունքում` հայկական կողմը համագործակցության մտադրությունների մասին հուշագիր ստորագրեց «Հուավեյ» ընկերության հետ:
Նախագահ Սարգսյանի մասնակցությամբ` տեղի ունեցած քննարկումներն ու չինական ընկերության հետ կնքված հուշագիրը մեկնաբանեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: «Երեք ծրագրերը, որ մենք ներկայացրել ենք, հավակնոտ, լուրջ ծրագրեր են: Ընկերությունը Հայաստանում արդեն կա, տեղեկություններն ունի, և հետաքրքրությունը պատահական չի առաջացել, այլ հասունացել է ժամանակի ընթացքում: Չինական ընկերություններն այսօր ունեն լուրջ միջոցներ և ագրեսիվ տեղաշարժվում են դեպի Արևմուտք,- ասաց նա ու հավելեց,- իսկ ինչու՞ չօգտվել առիթից ու նրանց կանգնեցնել Հայաստանում»:

Armenian-Chinese amity reinforcing: Chinese moving to West intent to stop in Armenia
In the framework of his visit to the People’s Republic of China, on May 2 President Serzh Sargsyan met with the President of the People’s Republic of China Hu Jintao.
“For many years you have contributed to reinforcing Armenian-Chinese amity,” Hu Jintao said, greeting Sezh Sargsyan.
Reminding that he had meetings with President Sargsyan during his visit to Beijing Olympiad and the recent Global Security Summit in Washington, PRC President voiced hope that the agreements reached during the meetings would contribute to the enhancement of Armenia-China cooperation.
PRC President thanked Serzh Sargsyan for his visit to Shanghai to attend the world expo-2010, which, according to Hu Jintao, evidences about the attention the Armenian President attaches to Armenian-Chinese amity.
In turn, the President of Armenia expressed his gratitude to President Hu Jintao for the invitation to participate at the opening of the Shanghai Expo-2010 and congratulated his Chinese counterpart on the successful commencement of the Exhibition.
President Sargsyan said that the enhancement of the relations with China is a priority of the Armenian foreign policy and noted that bilateral relations have already shown excellent dynamics of development. The President of Armenia stressed that the high-level political dialogue, active cooperation in social, political, economic, cultural, and educational areas, reciprocal support in multilateral formats increase mutual understanding and trust between Armenia and China.
The two sides noted with satisfaction that multiple joint projects in energy, chemical industry, agriculture, science and technology, defense, culture and education spheres are being implemented with great success. Serzh Sargsyan and Hu Jintao concurred that the accumulated vast Armenian-Chinese experience would serve an excellent base for raising the bilateral relations on a qualitatively new level.
The Presidents discussed issues related to China’s participation in the construction of the Armenia-Iran railroad. They underscored that the launch of the operations of the Armenian-Chinese Shanxi-Nairit joint venture in Shanxi province of China proves that bilateral relations were developing dynamically.
The Presidents of Armenia and China reiterated that they were ready to undertake additional efforts for the further development of bilateral relations.
On May 3, President Sargsyan will be present at the ceremony of inauguration of Shanxi-Nairit plant.
Prior to his meeting with PRC President, Serzh Sargsyan met with the representatives of leading Chinese IT companies May 2.
Armenian President Serzh Sargsyan received May 2 in his residence in China executive director of Huawei Technologies Co. Ltd Lin Rui Chi. On the second half of the day the Armenian delegation headed by the president visited Zhong Xing Telecommunication Equipment Company Limited headquarter office and met with its president Liron Shi.
These two companies majoring in a number of telecommunication branches – production of equipment, electronic management, telecommunication systems, etc. are planning to participate in the ambitious programs which will be carried out in Armenia’s telecommunication sphere.
President Sargsyan and head of the ZTE company discussed opportunities of cooperation. Speaking positively about the interest of the Chinese company to start activity in Armenia, Serzh Sargsyan at the same time noted that the Armenian side is ready to assist the Chinese companies and wants to take part in the production process.
Together with the head of the “Huawei” company Serzh Sargsyan discussed prospects of cooperation. “Huawei” company is a dynamically developing company and is interested in starting activity in Armenia.
Economy Minister Nerses Yeritsyan commented on the discussions and the signed memorandum, with participation of President Sargsyan. “The three projects we have presented are pretentious, serious projects. The company is already in Armenia, the interest did not come accidentally, it grew in the course of time. Chinese companies have serious means and are aggressively moving to the West,” he said, adding: “Why not make use of the situation and halt them in Armenia?”