Սերժ Սարգսյան. «Հայաստանը կարևորում է Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը»
Չինաստան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 3-ին այցելել է ՉԺՀ Շանսի նահանգ, որտեղ մասնակցել է «Շանսի-Նաիրիտ» համատեղ ձեռնարկության պաշտոնական բացման արարողությանը:
Նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Շանհայից մեկնել է Թայյուան` Շանսի նահանգի կենտրոն, որտեղ հանդիպում է ունեցել նահանգապետ Վան Ձյունի հետ: Հանդիպման ընթացքում Վան Ձյունը ողջունել է հյուրերին, ընդհանուր գծերով ներկայացրել իր գլխավորած նահանգի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, առկա միտումները, անդրադարձել նահանգի բազմադարյա պատմա-մշակութային ժառանգությանը:
Նահանգապետ Վան Ձյուն շնորհակալություն է հայտնել «Շանհայ-Էքսպո-2010»-ի բացման ընթացքում իրենց նահանգի տաղավարն այցելելու համար: Անդրադառնալով տնտեսական բնույթի խնդիրներին` Շանսիի ղեկավարը նախագահ Սարգսյանին տեղեկացրել է համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում իրենց ձեռնարկած քայլերի, դրանց արդյունքների մասին և հույս հայտնել, որ Հայաստանի հետ տնտեսական փոխգործակցությունը կնպաստի իր գլխավորած մարզի զարգացմանը:
«Ձեր այցելությունը կնպաստի Շանսիի ու Հայաստանի միջև բարեկամության ամրապնդմանը»,-ամփոփելով իր ողջույնի խոսքն` ասաց Վան Ձյուն:
Նախագահ Սարգսյանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և հանգամանալից տեղեկությունների համար: «Դեռևս Երևանում ես գիտեի ձեր նահանգի մասին` որ զարգացող արդյունաբերական նահանգ է, ունի հարուստ մշակութային ժառանգություն, բայց ձեր ամենամեծ հարստությունը մարդի եկ են` համբերատար, աշխատասեր և ստեղծագործող»,- նշեց Սերժ Սարգսյանն ու իր Շանսիի մասին իր առաջին տպավորությունները ներկայացրեց չին գործընկերներին:
Անդրադառնալով Չինաստանի հետ համագործակցությանը` նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս երկկողմ հարաբերությունները խորացնելուն:
«Այս առումով մենք կարևորում ենք նահանգների հետ մեր հարաբերությունների զարգացումը»,- ընդգծել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, Շանսի նահանգում հայ-չինական համատեղ` «Շանսի-Նաիրիտ» ձեռնարկության գործարկումը բնական կամուրջ է երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու համար:
«Մենք ամեն ինչ կանենք այդ հարաբերությունները խորացնելու համար»,- վստահեցրել է հանրապետության ղեկավարն ու տեղեկացրել, որ կընդունի հաջորդ անգամ Շանսի նահանգ այցելելու Վան Ձյունի հրավերը:
Հիշեցնենք, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՉԺՀ ղեկավար Հու Ձինթաոյի հրավերով ապրիլի 29-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Չինաստան: Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը մասնակցել է «Շանհայ-էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանը, հանդիպումներ է ունեցել ՉԺՀ նախագահ Հու Ձինթաոյի, ինչպես նաև Սուժոուի քաղաքապետ Յան Լիի հետ: Այցելության ընթացքում նախագահ Սարգսյանը եղել է Սուժոուի տեխնոպարկում, և հանդիպումներ ունեցել չինական խոշորագույն` ավտոբուսաշինության առաջատար «Հայգեր», հեռահաղորդակցության ոլորտի համաշխարհային առաջատար «Հուավեյ» և կրկին հեռահաղորդակցության ոլորտում գործունեություն ծավալող «Զի Թի Ի» (ZTE) կորպորացիաների` ղեկավարների հետ:
Աշխատանքային այցի վերջին օրը նախագահ Սարգսյանը մասնակցել է Շանսի նահանգում հայ-չինական համատեղ ձեռնարկության բացման արարողությանը:

Находящийся с рабочим визитом в Китае президент Армении Серж Саргсян 3 мая посетил провинцию Шаньси, где принял участие в официальной церемонии открытия совместного предприятия “Шаньси-Наирит”.
Возглавляемая президентом делегация отбыла из Шанхая в центр провинции Шаньси Тайюань, где провел встречу с главой провинции Ван Цзюнем. Последний, приветствовав гостей, представил в общих чертах социально-экономическое положение провинции, имеющиеся тенденции, коснулся многовекового культурно-исторического наследия провинции.
Ван Цзюнь выразил благодарность за посещение павильона их провинции на выставке «Шанхай-Экспо-2010». Говоря об экономических задачах, глава Шаньси представил Сержу Саргсяну результаты предпринятых ими шагов в условиях мирового кризиса и выразил надежду, что экономическое взаимодействие с Арменией будет способствовать развитию провинции.
«Ваш визит будет способствовать укреплению дружбы между Шаньси и Арменией», - сказал Ван Цзюнь.
Президент Саргсян в свою очередь выразил благодарность за теплый прием и подробные сведения. «Еще в Ереване я знал о Шаньси, как о развивающейся и промышленной провинции, но ваше самое большое богатство – терпеливые, трудолюбивые и созидающие люди», - отметил Серж Саргсян и представил китайским коллегам свои первые впечатления от Шаньси.
Касаясь сотрудничества с Китаем, президент Саргсян отметил, что Армения придает большую важность углублению двусторонних отношений.
«В этом смысле мы придаем важность развитию отношений между нашими провинциями», - подчеркнул президент.
По словам Сержа Саргсяна, задействование армяно-китайского совместного предприятия «Шаньси-Наирит» в провинции Шаньси является естественным мостом для развития двусторонних отношений.
«Мы сделаем все для углубления этих отношений», - заверил глава армянского государства и сообщил, что примет приглашение Ван Цзюня в следующий раз посетить провинцию Шаньси.
Напомним, что президент Армении Серж Саргсян по приглашению председателя КНР Ху Цзиньтао 29 апреля с рабочим визитом отбыл в Китай. В ходе визита президент Армении принял участие в официальной церемонии открытия Всемирной выставки «Шанхай-Экспо-2010», провел встречи с председателем КНР Ху Цзиньтао, а также с мэром Сужоу Ян Ли. В рамках визита Серж Саргсян побывал в технопарке Сужоу и провел встречи с руководителями ведущей компании по производству автобусов Higer, а также ведущих мировых телекоммуникационных корпораций «Huawei» и ZTE.
В последний день рабочего визита президент Армении Серж Саргсян принял участие в церемонии открытия совместного армяно-китайского предприятия в Шаньси.