Մեկնարկեց «Գիտության զարգացման հիմնահարցերը Հայաստանի Հանրապետությունում» գիտաժողովը
Այսօր Ջերմուկ քաղաքում մեկնարկեց «Գիտության զարգացման հիմնահարցերը Հայաստանի Հանրապետությունում» գիտաժողովը, որի կազմակերպիչներն են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության գիտության պետական կոմիտեն և Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանը: Նշենք, որ Ջերմուկ քաղաքում գիտաժողովը շարունակվելու է մինչև մայիսի 9-ը ներառյալ:
Ինչպես տեղեկացնում է Ջերմուկ քաղաքից Panorama.am-ի թղթակիցը, գիտաժողովին մասնակցում են Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Թոքմաջյանը, ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Հայրապետյանը, իսկ Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը և ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը գիտաժողովի աշխատանքներին կմիանան վաղը:
Գիտաժողովին հրավիրված են մասնակցելու նաև ոլորտին առնչվող կառավարական մարմինների, գիտությունների ազգային ակադեմիայի, գիտատեխնիկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Գիտաժողովի նպատակն է անդրադառնալ գիտության ոլորտի զարգացման հիմնախնդիրներին, ներկայացնել առկա խնդիրներ, ինչպես նաև նախանշել դրանց լուծումները:
Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ գիտաժողովի նպատակն է նաև գիտական հանրությանը ներկայացնել կոմիտեի կողմից կատարված աշխատանքները, միջազգային ասպարեզում ունեցած ձեռքբերումները, դրանցից ակնկալվող արդյունքները:
«Միաժամանակ այսօր մենք ուզում ենք ներկայացնել մեր ապագա ծրագրերը, մեր առջև ծառացած խնդիրները, ինչպես նաև գիտական հանրության և գիտաշխատողների հետ կիսել մեր մտահոգությունները: Գիտության զարգացումը և տեխնոլոգիական առաջընթացը համարելով Հայաստանի համար կարևորագույն ռազմավարական խնդիր, ինչպես նաև ելնելով գիտության ոլորտում վարվող պետական քաղաքականության արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությունից` կոմիտեն որդեգրել է գիտական հանրության հետ սերտ համագործակցելու քաղաքականությունը, որը ենթադրում է «հետադարձ կապ» մեխանիզմի ակտիվ աշխատանք: Ի վերջո, բոլորիս նպատակը միջազգային գիտական, գիտակրթական և գիտատեխնոլոգիական տարածքում երկրի համար մրցակցային տեղի նվաճումն է, և մեր գործողությունները պետք է բխեն միմիայն Հայաստանի Հանրապետության շահերից»,- նշեց Կարեն Հայրապետյանը:
Գիտության պետական կոմիտեի ներկայացուցիչները հանդես կգան գիտության զարգացման ռազմավարության, ոլորտի ֆինանսավորման նոր կարգերի, գիտական աստիճանաշնորհման համակարգի հայեցակարգային դրույթների մասին զեկուցումներով: Նիստերում անդրադարձ կլինի նաև Գիտության պետական կոմիտեի երկամյա գործունեությանը՝ օրենսդրական դաշտի կատարելագործման, ոլորտի բարեփոխումների, գիտական և գիտատեխնիկական համագործակցության ուղղությամբ:

В Джермуке стартовала научная конференция “Проблемы развития науки в Армении”
В городе Джермук сегодня стартовала научная конференция “Проблемы развития науки в Армении”, которая организована Государственным комитетом науки при министерстве образования и науки РА в сотрудничестве с Ереванским архитектурно-строительным университетом. Конференция завершит свою работу 9 мая.
Как сообщил корреспондент Panorama.am из Джермука, в конференции принимают участие ректор Архитектурно-строительного университета Ованнес Токмаджян, руководитель аппарата госкомитета науки Карен Айрапетян. Министр образования и науки Армен Ашотян и председатель госкомитета науки Самвел Арутюнян присоединятся к работе конференции завтра.
В конференции принимают также участие представители правительственных органов, имеющих отношение к сфере науки, Национальной академии наук, научно-исследовательских институтов.
Цель данной конференции – рассмотреть основные вопросы развития сферы науки, представить существующие проблемы, а также наметить пути их решения.
К. Айрапетян заметил, что конференция также преследует цель представить работы комитета науки, достижения на международной арене и ожидаемые результаты.
“В то же время сегодня мы хотим представить свои будущие программы, стоящие перед нами проблемы, а также поделиться своими опасениями с научным сообществом. Считая развитие науки и технологический прогресс важнейшей стратегической задачей Армении, а также исходя из необходимости повышения эффективности государственной политики в сфере науки, комитет взял на вооружение политику тесного сотрудничества с научным сообществом, которая предполагает активную работу механизма обратной связи. В конце концов, нашей всеобщей целью является завоевание конкурентоспособного места для нашей страны в сфере науки, научного образования и технологий, и наши действия должны вытекать только из интересов Республики Армения”, - сказал К. Айрапетян.