AP. Փողեր լվանալու համար ABN Amro բանկը տուգանվել է 500 մլն ԱՄՆ դոլարով
Նախկինում «ABN Amro bank N.V» անվամբ հայտնի բանկը, որ այժմ կոչվում է «Royal Bank of Scotland N.V.», ԱՄՆ կառավարությանը կվճարի 500 մլն դոլար այն բանի համար, որ օգնել է փողեր լվանալ երկրների և կազմակերպությունների, որոնք ամերիկյան իշխանությունների կողմից ընդգրկված են սև ցուցակում: Այս մասին հաղորդում է Lenta.ru-ն` հղում կատարելով Associated Press-ին:
Այսպիսով բանկը կխուսափի ԱՄՆ իշխանությունների կողմից իրականացվելիք դատական հետապնդումից: «ABN Amro»-ին կարող են մեղադրել հանցավոր համաձայնության գալու և ամերիկյան բանկային օրենսդրությունը խախտելու մեջ:
Ենթադրվում է, որ բանկը համագործակցել է բանկերի և անհատ հաճախորդների հետ Իրանից, Սուդանից և Կուբայից: Դատական փաստաթղթերի համաձայն, ընդհանուր առմամբ 1995-2005թթ.-ին Նյու Յորքում գտնվող ABN Amro գրասենյակի միջոցով փոխանցվել է մոտ 3,2 մլրդ դոլար:
Հոլանդական ABN Amro բանկը 2007թ.-ին գնել է բրիտանական Royal Bank of Scotland-ը, որը այս գործարքի արդյունքում 2008թ.-ին կրել է ռեկորդային` 24,1 մլրդ ֆունտի կորուստներ:

The U.S. Justice Department announced Monday that the former ABN AMRO Bank N.V. has agreed to forfeit $500 million in connection with a conspiracy to defraud the United States.
The department alleged that the bank, a Dutch corporation that was headquartered in Amsterdam, assisted countries and entities under U.S. sanctions and facilitated the movement of illegal money through the U.S. financial system.
Between 1995 and 2007, the former bank processed hundreds of millions of dollars of financial transactions for banks in Iran, Libya, the Sudan and Cuba--scrubbing and altering identifying information so the transactions would go undetected by U.S. banking filters, prosecutors said.
The department said the former ABN AMRO Bank has accepted responsibility for its conduct and will enter into a one-year deferred prosecution agreement, which means the bank won't be prosecuted if it abides by a set of agreed-upon terms. The former bank is now named the Royal Bank of Scotland N.V., which is a subsidiary of the Royal Bank of Scotland Group PLC (RBS), the department said. The U.K. bank is 83%-government owned.