Արդյոք ԼՂՀ-ն կահամաձայնվի Ահարոն Ադիբեկյանի այն առաջարկին, որ ՀՀ-ն դուրս գա Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացից հարցին, այսօրվա ասուլիսում Ա. Ադիբեկյանը պատասխանեց, որ այդ հարցը չի տրվել արցախցիներին: Սոցիոլոգը նկատեց, որ իրենց` «Սոցոիմետր» կենտրոնի կողմից իրականցրած հարցումները վկայում են այն մասին, որ ղարաբաղցիներն ավելի հակված են անկախ ապրելուն:
Այսպես ապրիլի 8-10 անցկացված սոցիոլոգիական հարցումները, նրա խոքով վեր են հանել, որ արցախցիների 1/3-րդը կողմ է ՀՀ-ին միանալուն, իսկ 2/3-րդը` անկախանալուն: Այս հարցման արդյունքները 2007թ.-ին` ԼՂՀ նախագահական ընտրություներից առաջ կատարված հարցումից կտրուկ փոփոխությունների չեն ենթարկվել: Ա. Ադիբեկյանը շեշտեց, որ 85% հատվածը կայուն է:
«Միջազգային ուժերի առաջարկած լուծումներն իրարամերժ են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկը չի ընդունում Իլհամ Ալիևը և հակառակը: Ես չգիտեմ, թե ինչո՞վ է զբաղված Մինսկի խումբը»,- ասաց բանախոսը:

Арцахцы хотят жить независимо
Результаты соцопроса центра «Социометр», проведенного в Карабахе, показывают, что карабахцы более склонны жить независимо, заявил сегодня на пресс-конференции руководитель центра Агарон Адибекян. Отвечая на вопрос, согласятся ли карабахцы на то, чтобы Армения вышла из переговорного процесса по карабахскому урегулированию, он сказал, что такой вопрос им не был задан.
Так, проведенные 8-10 апреля социологические исследования показали, что треть арцахцев выступает за присоединение к РА, а две трети – за независимость. Результаты опросов не подверглись каким-либо резким изменениям с 2007 года, когда в преддверии президентских выборов тоже были проведены исследования.
«Предлагаемые международными силами решения противоречивы, предложение Сержа Саргсяна не принимает Алиев, и наоборот. Я не знаю, чем занята Минская группа», - заметил социолог.