Ա. Ղազարյան. Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտը զարգանալու մեծ պոտենցիալ ունի
«Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» (CAPS) ծրագրի կողմից իրականացված հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստան եկող զբոսաշրջիկների մեծ մասը սփյուռքահայեր են: Սակայն CAPS-ը կարողացել է օգտագործելով սփյուռքահայերի ներուժն ու իրականացելով մի քանի փորձնական ծրագրեր, օտարերկրացիների մոտ պրոպագանդել Հայաստանն ու ավելացնել զբոսաշրջիկների թիվը: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց CAPS ծրագրի տնօրեն Արտակ Ղազարյանը: «Հայաստանում զբոսաշրջային ապրանքների ցանկը բավական մեծ է, որը, սակայն, դեռևս համապատասխան ձևով չի պրոպագանդվում աշխարհում: Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտը զարգանալու մեծ պոտենցիալ ունի»,- ասաց նա:
Ծրագրի տնօրենի խոսքով, Հայաստան են գալիս մարդիկ, ովքեր հետաքրքրված են մշակութային, կրոնական, արկածային զբոսաշրջությամբ: Նա ենթադրում է, որ առաջիկա տարիների ընթացքում Ջերմուկը սպա-տուրիզմի զարգացման ուղղությամբ մեծ հաջողությունների կհասնի:
Պատասխանելով մեր այն հարցին, թե մշակութային հուշարձաններից շատերի ոչ բարվոք վիճակը չի՞ խանգարում մշակութային զբոսաշրջության զարգացմանը, նա ասաց, որ այս ոլորտում սկսվել է որոշակի տեղաշարժ նկատվել: Իրենք իրականացրել են ծրագիր, ըստ որի` մշակութային հուշարձանների շրջակայքում համապատասխան ենթակառուցվածքներ ու տեղեկատվական վահանակներ են տեղադրել: «Կարծում եմ, որ մասնավոր սեկտորը հետաքրքրություն ունի այս հարցում և առաջիկայում շատ խնդիրներ կլուծվեն: Այս ուղղությամբ ուշադրությունը բավական մեծ է»,- ասաց Ա. Ղազարյանը:

“Competitive Armenian Private Sector” (CAPS) research showed that most tourists arriving in Armenia are Diaspora representatives. Anyway, CAPS managed to use the Diaspora potential and propagandize Armenia to promote tourism, CAPS Chief of Party Artak Ghazaryan told Panorama.am. “A big list of tourism items is available in Armenia, which, though, has not been duly advocated worldwide. Tourism in Armenia has great potential to develop ,” he said.
According to him, tourists interested in the cultural, religious, adventure tourism visit Armenia. He is convinced that in the upcoming years Jermuk will become a big spa-tourism center.
A. Ghazaryan said, they have conducted some programs and inserted information panels near the cultural monuments. “I think, the private sector is interested in the issue and lots of problems will be solved in the upcoming future. There is quite great attention towards this,” A. Ghazaryan said.