«Համագործակցության մասին վաղ է խոսել». կարծում է Երևանում ծնված Ադրբեջանի գյուղնախարարը
Ադրբեջանի գյուղատնտեսության նախարար Իսմադ Աբասովի կարծիքով, դեևս վաղ է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև համագործակցության հեռանկարի մասին խոսել:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (ՊԳԿ) Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի 27-րդ տարածաշրջանային համաժողովին մասնակցելու համար Երևան ժամանած Ադրբեջանի գյուղատնտեսության նախարարը:
«Դեռևս վաղ է երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարի մասին խոսել, քանի որ դուք` լրագրողներդ, ավելի լավ գիտեք, որ մեր երկու երկրների միջև խնդիր կա, որն արդեն երկար տարիներ չի լուծվում: Եթե ես չեմ սխալվում, երեկ լրացավ հրադադարի 16-րդ տարին և արդեն 16 տարի է, ինչ այդ խնդիրը չի լուծվում: Ես անկեղծ կասեմ, եթե խնդիրը չլուծվի, ոչ մի հարաբերություններ էլ չեն լինի»,-այս մասին լրագրողների հարցերին պատասխանելիս ասաց Ի. Աբասովը:
Երևանում ծնված և երկար տարիներ Երևանում ապրած ադրբեջանցի նախարարի խոսքով, եթե սահմանը բացվի ու հիմնախնդիրը լուծվի, ապա. «Եթե ամեն ինչ հարթվի, եթե հողերն ազատագրվեն, եթե հարաբերությունները լինեն այնպիսին, ինչպիսին առաջ էին, ես կարծում եմ, որ համագործակցություն կլինի բոլոր ոլորտներում, այդ թվում` գյուղատնտեսության»:

Министр сельского хозяйства Азербайджана: О сотрудничестве пока рано говорить
Пока рано говорить о перспективе сотрудничества между Арменией и Азербайджаном, считает министр сельского хозяйства Азербайджана Исмад Абасов.
Отметим, что Исмад Абасов принимает участие в проходящей в Ереване 27-й региональной европейской конференции продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (Food and Agriculture Organization, FAO).
«Пока рано говорить о перспективе сотрудничества между двумя странами, поскольку вы – журналисты, лучше знаете, что между нашими странами существует конфликт, который уже долгие годы не разрешается. Если не ошибаюсь, вчера исполнилось 16 лет со дня прекращения огня и уже 16 лет этот конфликт не решается. Скажу искренне, если конфликт не будет решен, никаких отношений не будет», - сказал в беседе с журналистами И. Абасов.
Родившийся в Ереване и проживший здесь долгие годы азербайджанский министр считает, что если граница откроется и конфликт решится, «Если все будет сглажено, если земли будут освобождены, если отношения будут такими, как раньше, то думаю, что сотрудничество будет во всех сферах, в том числе, в сфере сельского хозяйства».
Он отметил, что в Советские годы Азербайджан экспортировал в Армению фрукты и овощи.
Отметим, что для участия в конференции продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН в Ереван прибыли 175 делегатов из 45 стран.