Օտարալեզու դպրոցների շուրջ. «Կառավարությունն էդքան խելք կունենա, որ հետ կվերցնի օրենքում փոփոխություն կատարելու առաջարկը»
«Ռասիստական մոտեցում հայալեզու մտածողների համար»: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում գրող, լրագրող Վահան Իշխանյանը այսպես բնութագրեց օտարալեզու դպրոցների հիմնման մասին կառավարության նախաձեռնությունը:
Նկատենք, որ խոսքը «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծերն են, որոնք կառավարությունը հավանության է արժանացրել ևայժմ դրանք գտնվում են Ազգային ժողովում: Փոփոխություններով կառավարությունն առաջարկում է հանրապետությունում թույլատրել օտար լեզվով ուսուցմամբ կրթական հաստատությունների գործունեությունը: Այդպիսով, ինչպես կրթության, գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն է բլոգերների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել, այդ դպրոցները կազմելու են հանրապետության դպրոցների 2 տոկոսը, հետևաբար Հայաստանում դրանց թիվը հասնելու է մինչև 28-ի:
Կրթության, գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Բաղդասարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հստակեցրեց` այդ դպրոցները լինելու են ոչ միայն անգլերեն կամ ռուսերեն, այլ նաև` ֆրանսերեն, գերմաներեն ու տարբեր լեզուներով:
Իսկ թե ինչ մասնագետներ են դասավանդելու այդ դպրոցներում, Բաղդասարյանը չմանրամասնեց, այլ ուղղակի նշեց. «Իրականացման մասին եկեք սպասենք Ազգային ժողովի համապատասխան որոշմանը, երբ օրինագիծն ընդունվեց հետո կխոսենք` իրականացման ձևերի ու ճանապարհների մասին»:
Ըստ կարգի, կառավարության ներկայացրած օրինագիծը պետք է քննվի ԱԺ մշտական հանձնաժողովում, այս դեպքում` ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում: Առաջիկա ԱԺ քառօրյային ընդառաջ տեղի ունեցած հանձնաժողովի նիստում այս շաբաթ օրինագծերը քննարկման չեն դրվել:
«Հայաստանի իշխանությունները անկարող են բարձրացնել կրթության որակը և դրա փոխարեն ուզում են բացել օտարալեզու դպրոցներ», - մեզ հետ զրույցում նկատեց նախաձեռնության ընդդիմախոս Իշխանյանը` նկատելով, որ իրականում կրթության որակը որևէ կապ չունի կրթության լեզվի հետ:
Իշխանյանը սոցիալական ցանցերից մեկում սկսված «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» արշավի նախաձեռնող խմբի անդամ է: Խմբին արդեն իսկ միացել են հազարավոր մարդիկ ու բուռն քննարկում է սկսվել այդ նախաձեռնության վերաբերյալ:
Նախարար Աշոտյանի այն դիտարկումը, թե օտարալեզու դպրոցների հիմնմամբ կրթության որակը կբարձրանա, Իշխանյանը չի ընդունում: «Իրականում մեր դպրոցների կրթության որակը կապված է մեր մասնագետների որակավորման հետ և ոչ թե դասավանդման լեզվի հետ», -նկատեց մեր զրուցակիցը:
«Նախարարության առաջարկած օրինագիծը ընդունելու դեպքում հայերենը կդառնա կենցաղային լեզու։ Մինչդեռ համակողմանի զարգացման համար հայոց լեզուն պիտի գործածվի կյանքի բոլոր ոլորտներում», -իրենց տարածած հաղորդագրության մեջ հայտարարել են «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» նախաձեռնող խմբի անդամները։ Ի դեպ, այս խմբի մեջ մտնում են մտավորականներ, արվետագետներ, հրապարակախոսներ ու ընդհանրապես, ՀՀ քաղաքացիներ:
Հայոց լեզվի մրցունակությունը բարձրացնելու համար նրանք կառավարությանն առաջարկում են իրականացնել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և համաշխարհային գրականության թարգմանության լայնածավալ ազգային ծրագիր՝ նոր Թարգմանչաց շարժում։
«Հատկապես անհրաժեշտ է ստեղծել էլեկտրոնային թարգմանիչ համակարգեր, զարգացնել առցանց հայելեզու պաշարները՝ Վիքիպեդիա ցանցային հանրագիտարանը եւ այլ շետեմարաններ», -ասում են խմբի անդամները:
«Ինձ թվում ա` կառավարությունը էդքան խելք կունենա, որ հետ կվերցնի օրենքում փոփոխություն կատարելու առաջարկը: Ակնհայտ ա, որ հասարակության մեջ դիմադրությունը շատ ուժեղ ա», - Panorama.am-ին կարծիք հայտնեց հրապարակախոս Մարինե Պետրոսյանը ու հավելեց. «Իսկ ամենահետաքրքիրն ու ուրախալին էն ա, որ էս հարցի հետ կապված ակտիվացան հասարակության նորանոր շերտեր` նաեւ նրանք, որ մինչեւ վերջերս ակտիվ չէին: Ազգային լեզվի խնդիրը էն տեսակ նուրբ հարց ա, որ կառավարությունը եթե դեմ գնա հասարակության կարծիքին`դրա համար կարող ա շատ թանկ վճարել»:

Марине Петросян: У правительства хватит ума отозвать законопроект, иначе оно может дорого заплатить
“Это расистское отношение к тем, кто думает на армянском языке”, - сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am писатель, журналист Ваан Ишханян, комментируя идею правительства Армении об открытии школ с обучением на иностранных языках.
Заметим, что речь идет о пакете изменений и дополнений в законах “О языке” и “Об общем образовании”, который правительство одобрило, и сейчас пакет находится в Национальном собрании.
Согласно данной законодательной инициативе предлагается разрешить в республике деятельность образовательных учреждений на иностранных языках. Как сообщил министр образования и науки Армен Ашотян на встрече с блогерами, эти школы составят 2% республиканских школ, следовательно, во всей Армении будет 28 таких школ.
Начальник управления по связям с общественностью министерства образования и науки Артур Багдасарян в беседе с корреспондентом Panorama.am уточнил, что эти школы будут не только английскими и русскими, но также и французскими, немецкими и так далее.
Кто будет преподавать в этих школах, А. Багдасарян не уточнил, а всего лишь заметил, что пока надо дождаться решения парламента Армении. “Когда законопроект будет принят, тогда мы обсудим пути и формы реализации”.
Согласно регламенту, представленный правительством законопроект вначале должен быть рассмотрен в постоянной парламентской комиссии по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта. Заметим, что в преддверии предстоящего четырехдневного заседания вчера на заседании комиссии данный законопроект не был рассмотрен.
“Власти Армении не в состоянии повысить уровень образования в стране и вместо этого хотят открыть иностранные школы”, - заметил В. Ишханян, добавив, что на деле качество образования не имеет никакой связи с языком образования.
В. Ишханян является также членом инициативной группы, которая начала компанию “Мы против возобновления деятельности иностранных школ” в одной из социальных сетей.
Замечание министра Ашотяна о том, что тем самым повысится уровень образования в стране, В. Ишханян не принимает. “На деле уровень образования в наших школах зависит от профессионализма наших преподавателей, а не от языка преподавания”, - сказал он.
“Если этот пакет изменений будет принят, то армянский язык станет бытовым. Между тем, для всестороннего развития язык должен использоваться во всех сферах жизни”, - сказано в заявлении инициативной группы. В группу входят известные представители интеллигенции и просто граждане РА. Для повышения конкурентоспособности армянского языка члены инициативной группы предлагают правительству осуществить широкомасштабную национальную программу по переводу всемирной литературы на армянский язык и по адаптации информационных технологий.
"Особенно необходимо создать электронные переводческие системы (заметим, что армянский язык уже включен в Google translate), а также развивать армяноязычные сетевые ресурсы – энциклопедию Википедия на армянском языке и другие справочные системы”, - говорят члены группы.
“Мне кажется, что у правительства Армении хватит ума отозвать пакет предложений. Очевидно, что сопротивление в обществе очень сильное”, - сказала Panorama.am писатель-публицист Марине Петросян и добавила: “А самым интересным и радостным является то, что в связи с данной инициативой активизировались новые пласты общества, которые до сих пор были пассивными. Вопрос национального языка – это такой тонкий вопрос, что если правительство пойдет против мнения общества, то может за это очень дорого заплатить”.