Նախօրին Սաչիում մեկնարկել է Մշակութային Օլիմպիադան, որը շարունակվելու է չորս տարի և պետք է Ձմեռային 22-րդ Օլիմպիադայի մայրաքաղաքը վերածի համաշխարհային մշակույթի կենտրոններից մեկին: Այս մասին հայտնում է «Նյուզռու.քոմ»-ը:
Ինչպես հայտնել են «Սոչի-2010» կազմկոմիտեից, Մշակութային Օլիմպիադայի շրջանակներում չորս տարվա ընթացքում Սոչիում կազմակերպվելու են մոտ 3 հազար տարաբնույթ միջոցառումներ, որին մասնակցելու են ավելի քան 10 հազար հոգի` Ռուսաստանից ու այլ երկրներից, համերգներին ու ներկայացումներին կարող են ականատես լինել 1 միլիոն հանդիսատես ու ավելի քան 1 մլրդ հեռուստադիտող:
Ամեն տարի Մշակութային Օլիմպիադան նվիրված է լինելու մշակույթի որևէ տեսակի. 2010թ.` Կինոյի տարի, 2011 թ.` Թատրոնի տարի, 2012 թ.` Երաժշտության տարի, 2013` Թանգարանների տարի: 2014 թ. հունվար-մարտ ամիսներին ցուցադրվելու է 2010-2013 թթ. ամենալավ նախագծերը:

Sochi hosts Cultural Olympics
From May 17th to the 20th, Russia's Black Sea resort of Sochi is to host what has been named the Cultural Olympics, Russian media reported. The program of the Cultural Olympics implies many cultural events related to sports. On of them is a festival of biopics featuring outstanding Russian coaches and athletes. The program of the Cultural Olympics also contains different musical festivals including a concert featuring opera star Anna Netrebko and the conductor of the Mariynsky Theater Valery Gergiyev, the Igor Butman jazz festival and more.
The opening ceremony of the Sochi-2014 Cultural Olympics will be held here on Sunday. The Cultural Olympics will start with the Year of Cinema.
Each year of the Cultural Olympics will be dedicated to one of the types of arts: 2010 will be the Year of Cinema, 2011 – the Year of Theatre, 2012 – the Year of Music, and 2013 – the Year of Museums. The Cultural Olympics will be culminated in 2014, during the Winter Olympic Games, with presentation of the best project of the previous four years.